Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Verbul "a urma" intranzitiv

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Cum e corect:
Ei urmau să plece?
Ei urma   să plece?

Din câte înțeleg, "a urma" aici e intranzitiv, deci "să plece" nu poate fi complement direct. Este "ei...să plece" subiectiva lui "urma"?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Eu folosesc urmau.
Nu stiu sa explic, dar intodeauna asa am folosit.

#3
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Urmau.
http://conjugare.ro/...a-verbului-urma

#4
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View Postmisusumi, on 31 ianuarie 2018 - 12:26, said:

Nu e vorba de conjugare aici.
E o situație similară cu: "Ei trebuia să plece". Din câte știu, "ei...să plece" e subiectiva lui "trebuia".
Nu știu însă dacă în timp forma "Ei trebuiau să plece" a devenit acceptată.

#5
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postafh, on 31 ianuarie 2018 - 12:08, said:

Cum e corect:
Ei urmau să plece?
Ei urma   să plece?

Din câte înțeleg, "a urma" aici e intranzitiv, deci "să plece" nu poate fi complement direct. Este "ei...să plece" subiectiva lui "urma"?
Urmau să plece.

Aici a urma e un verb semiauxiliar, cu un comportament ciudat și greu de analizat. Pe de o parte e impersonal (unipersonal), pentru că spunem Eu urma să plec (deci nu se acordă în persoană cu eu), iar pe de altă se acordă totuși în număr, dar numai la persoana a treia: Ei urmau să plece.

Dicționarele spun că în utilizarea aceasta a urma este tranzitiv. Mi-e neclar de ce.

Ceva similar se petrece cu a trebui, care se acordă și el numai parțial: Eu trebuia să plec, dar Ei trebuiau să plece.

Probabil istoria e cam așa: inițial se spunea Ei urma să plece, deci verbul era impersonal, folosit doar la persoana a treia singular indiferent de subiectul logic. Dar unora li s-a părut că ar fi un dezacord acolo, mai ales la persoana a treia, pentru că atunci este dezacordul cel mai des criticat. Așa că au început să spună Ei urmau să plece, cu un acord forțat. Formula s-a răspîndit, iar azi este generalizată.

Ca structură, cred că sensul e așa: Urma ca ei să plece. Aici urma este verb impersonal, iar subiectul lui este subordonata ca ei să plece.

#6
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Urmau să plece. Este tranzitiv, urmat de un conjunctiv, cu valoare de semiauxiliar, care dă verbului următor o nuanță de viitor sau de necesitate.

#7
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postafh, on 31 ianuarie 2018 - 12:28, said:

Nu e vorba de conjugare aici.
Sigur ?
CONJUGÁRE, conjugări, s. f. 1. (Gram.) Modificarea formelor unui verb după persoană, număr, timp, mod și diateză, într-o înșirare metodică.

#8
freenet363636

freenet363636

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 17.11.2006
in zilele noastre ar trebui Ei urmau sa plece...   în gramaticile mai vechi, acordul verbului a urma (fie el şi formal), cu subiectul, era subliniat ca o greşeală, considerându-se corect să se spună Ei urma să plece (echivalent cu Urma ca ei să plece). si ceva mai logic decit acum, as zice

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate