Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Oras pentru city-break de 4 zile?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,054
  • Înscris: 02.09.2005

View Postgiuliani, on 31 ianuarie 2018 - 12:43, said:


Ai vrea sa zboare la Amsterdam doar pt ca vrei tu sa mergi acolo? Wizz nu zboara la Amsterdam, dar zboara la Eindhoven, e extrem de logic rezultatul pe care ti-l furnizeaza.
nu e deloc logic, in lista de locatii sunt doar orasele unde au zboruri.
de exemplu, incearca sa alegi berlin sa vezi ca nu exista, fiindca nu au zboruri catre berlin.

#20
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postgiuliani, on 31 ianuarie 2018 - 12:37, said:

pentru avion foloseste kiwi.com. adaugi Otp ca punct de plecare iar ca pct de sosire poti adauga pana la 10 aeroporturi diferite. pui o perioada anume(luna aprilie toata) plus intervalul de 4 zile cat vrei tu sa stai acolo. primesti cele mai ieftine variante de zbor dupa care te descurci cu cazarea.

de ex, 26-29.04 - otp-bologna, 39€ dus intors cu ryan
21-24.04 - otp pescara 44€ cu wizz
ambele cu taxele intermediare ale kiwi incluse, daca te uiti pe site-urile companiilor aeriene sunt si mai ieftine.



Din ce pret vezi pe Kiwi scade cam 10 euro la fiecare zbor si ajungi la pretul pe care l-ai plati daca ai merge direct pe site-ul companiei aeriene.
La fel Vola, Paravion si muuuuulti alti paraziti din astia cu valoare adaugata zero.

Adica vin unii, iti pun avion la dispozitie, se ingrijesc sa aiba piloti, stewarzi, trebuie sa respecte n reguli. Si iti ofera un bilet la 10 euro, sa zicem.

Apoi vine un parazit d-asta, isi face un site si-ti ofera pretul de 10 euro + taxa lui "de serviciu". Taxa de prost.

Nu-ti vine sa le zici vreo doua? Ce parere poti avea fata de astfel de paraziti? Au vreo valoare adaugata?

Edited by cattavencu, 31 January 2018 - 13:12.


#21
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcattavencu, on 31 ianuarie 2018 - 13:03, said:

Din ce pret vezi pe Kiwi scade cam 10 euro la fiecare zbor si ajungi la pretul pe care l-ai plati daca ai merge direct pe site-ul companiei aeriene.
La fel Vola, Paravion si muuuuulti alti paraziti din astia cu valoare adaugata zero.

Adica vin unii, iti pun avion la dispozitie, se ingrijesc sa aiba piloti, stewarzi, trebuie sa respecte n reguli. Si iti ofera un bilet la 10 euro, sa zicem.

Apoi vine un parazit d-asta, isi face un site si-ti ofera pretul de 10 euro + taxa lui "de serviciu". Taxa de prost.

Nu-ti vine sa le zici vreo doua? Ce parere poti avea fata de astfel de paraziti? Au vreo valoare adaugata?

Foarte corect, insa e mult mai comod sa folosesti kiwi decat orice site al vreunei companii. gasesti ce te intereseaza, apoi cumperi de pe ryanair sau wizz.

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postgiuliani, on 31 ianuarie 2018 - 12:43, said:


Ai vrea sa zboare la Amsterdam doar pt ca vrei tu sa mergi acolo? Wizz nu zboara la Amsterdam, dar zboara la Eindhoven, e extrem de logic rezultatul pe care ti-l furnizeaza.

de ce ar pune pe lista un oras care nu il opereaza? Wizz zboara la Amsterdam dar are probleme technice site-ul momentan.

View Post[ady], on 31 ianuarie 2018 - 12:53, said:


Pai nu stiu in ce oras, asta e chestia Posted Image Nu stiu multe despre italia.
De exemplu pentru Bologna am gasit o varianta buna, cu 500 RON drumul pentru 2 persoane in perioada potrivita pentru mine.

Bologna este mic, un fel de Timisoara, nu ai ce sa faci, interesanta este doar arhitectura. In afara de statuia lu' Neptun si turnul Garisenda nu prea ai ce sa vezi, doar daca vrei sa faci un tur culinar ceva.

#23
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Recomand Paris
Am stat la Hotel Le Clery cu 40EUR/zi impreuna cu sotia
Hotelul este localizat pe bulevardul Bonne Nouvelle (adica in centru de centru)
Preturile pe la terase nu sunt exagerat de scumpe iar prin zona aia chiar ai ce vedea.
Inclusiv la Louvre am ajuns pe jos iar plimbarea a meritat cu varf si indesat
Statia de metrou este exact in fata hotelului fapt ce reprezinta un avantaj enorm

#24
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View PostNaijax, on 31 ianuarie 2018 - 15:16, said:

Recomand Paris
Am stat la Hotel Le Clery cu 40EUR/zi impreuna cu sotia
Hotelul este localizat pe bulevardul Bonne Nouvelle (adica in centru de centru)
Preturile pe la terase nu sunt exagerat de scumpe iar prin zona aia chiar ai ce vedea.
Inclusiv la Louvre am ajuns pe jos iar plimbarea a meritat cu varf si indesat
Statia de metrou este exact in fata hotelului fapt ce reprezinta un avantaj enorm
M-am gandit si eu la Paris, insa sunt foarte scumpe biletele (150$ + de persoana)

View Postbusiness11, on 31 ianuarie 2018 - 14:17, said:

Bologna este mic, un fel de Timisoara, nu ai ce sa faci, interesanta este doar arhitectura. In afara de statuia lu' Neptun si turnul Garisenda nu prea ai ce sa vezi, doar daca vrei sa faci un tur culinar ceva.

Informatie super importanta. Multumesc.
Alte sugestii de orase in care se ajunge usor cu wizz/ryan mai interesante? (Da, deja Florenza am pus pe lista, o sa caut deseara)

#25
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Milano si mergi in zona lacurilor pentru natura - Como, Bellagio, etc. E drept poti avea parte de vreme ok sau de ploaie. Nu am fost primavara dar vara zona e foarte fromoasa. In Como m-am simtit bine si iarna, nu sunt multe de facut dar lacul + muntii din fundal confera o atmosfera aparte locului.

Nu am fost dar in Sicilia probabil ai sanse mari de vreme ok. Cauta zboruri spre Catania sau Palermo.

Desi nu e in Italia mai poti incerca si Barcelona. Ca natura poti merge la Montserat sau chiar in Andora. Plus statiunile litorale(desi cu siguranta nu se poate face baie atunci) probabil te poti plimba pe plaja / faleza..



#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@initiator - Dublin ai incercat? (Ryanair)

Ma rog, n-ai mentionat de unde pleci, am prezumat ca e Bucuresti.

Edited by cattavencu, 31 January 2018 - 17:10.


#27
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
ba chiar a mentionat ca din bucuresti!
variante are multe, trebuie doar sa gaseasca cursele care sa se inadreze in perioada si buget. si apoi selecteaza ce considera ca are chef.
sugestii , o multime....
pt ce-si doereste el poate incepe cu cautare  napoli (coasta amalfi/capri); catania (cu taormina) , bergamo (bergamo, como, etc) , bari (polignano, materra , alberobello ) si lista ar putea continua. ideea e ca orice zbor ar gasi convenabil, are variante de vizita in jur.
in ceea ce priveste vremea: am fost in aprilie in italia si as zice ca poate fi vorba de noroc in privinta asta.

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
din Bucuresti nu zboara Firenze, fi atent idee tare daca ai buget. Zbori OTP - Bologna, vezi Bologna, pleci in Firenze, vezi Firenze, pleci in Pisa, vezi Pisa si zbori Pisa - OTP retur, inchiriezi masina ca sa ajungi de la la A la B. Orasele sunt apropiate asa poti vedea 3 chestii.

In rest vad ca zboara direct Valencia, te poti interesa e frumos de vazut.

#29
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcattavencu, on 31 ianuarie 2018 - 17:08, said:

@initiator - Dublin ai incercat? (Ryanair)
Ultima data cand am verificat era in Irlanda.  Chiar daca au aceeasi initiala, e putin altceva decat Italia.
Zic si eu... a postat pe "Vacanta in Italia", totusi.   ;)

#30
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostBarboso, on 31 ianuarie 2018 - 18:00, said:

Ultima data cand am verificat era in Irlanda.  Chiar daca au aceeasi initiala, e putin altceva decat Italia.
Zic si eu... a postat pe "Vacanta in Italia", totusi.   Posted Image

Pai, am vazut sugerata si Valencia si m-am gandit ca n-o fi axat numai si numai pe Italia.

View Postdariuscha, on 31 ianuarie 2018 - 17:22, said:

ba chiar a mentionat ca din bucuresti!

Corect, am citit in diagonala, mea culpa.

#31
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Tinand cont si de bugetul alocat si ca e aprilie, ar fi interesante zone mai sudice gen Malta sau sudul Italiei (Lecce via Bari de exemplu, desi e un pic de distanta intre ele). Nordul Italiei e semnificativ mai scump decat sudul Italiei sau Malta, da, Florenta, Venetia, Siena, Coasta Amalfi, Cinque Terre, etc sunt toate frumoase dar si scumpe. La fel Paris, Coasta de Azur, nici n-are sens sa vorbim daca vrei cazare decenta 4 nopti + transport in 300 de euro (sigur ca poti iesi ieftin cu sacrificii in multe locuri, dar deja nu mai e prea romantic daca faci prea multe compromisuri).

Lecce e un oras foarte frumos (numit si "Florenta Sudului"), ieftin fata de nordul Italiei, poti merge si la mare in 20 de minute (daca ai masina), in drum spre Lecce te mai poti opri pe litoral, la Alberobello, Ostuni, Polignano al Mare, Monopoli, etc - dar aici recomand doar daca inchiriezi masina (ceea ce mareste bugetul). La fel Malta, ieftina, Valetta sau Mdina sunt orase foarte faine (la fel The Three Cities), marea e peste tot, ai si insula Gozo la dispozitie ... astea mi se par solutii bune de "buget". Masina in Italia poti inchiria si la 100 de lei/zi in anumite perioade (dar trebuie sa lasi garantie mare ca sa tii pretul asa jos) - dar ar fi bine sa te poti descurca fara la bugetul alocat, desi in sud e mai greu fara masina (din punctul asta de vedere Malta e ok ca e mica si e acoperita bine de autobuze).

O solutie "buget" (relativ) in nord poate fi Padova, orasul e destul de fain (atmosfera studenteasca), avantajul fiind ca esti foarte aproape de Venetia (trenuri multe directe si destul de ieftine - cam jumate de ora faci cu trenul pana in Venetia), Verona (si Lacul Garda cu peisaje faine), Vicenza si Bologna. Ca aeroporturi ai in jur Treviso, Bologna, etc. Distantele sunt mici, legaturile cu trenul bune, multe de vazut.

Alta combinatie de oras frumos si super-peisaje poate fi la Bergamo, orasul de "sus" (Citta Alta) e chiar fain si poti merge spre Lacul Como care are super peisaje (Bellagio, Lenno - Villa di Balbianello,  etc), nu stiu insa cum circula navele in aprilie pe lac si cat de tare bate vantul (ca si vara batea de numa' cand am fost). Milano e pe-aproape si el, desi e mai potrivit pentru shopping decat pentru city-break-uri.

Evident ca poti merge la Florenta via Bologna (usor si rapid de ajuns cu trenul), e clar un oras de top al Italiei (poate preferatul meu) dar nu e tocmai ieftina. Aici ai avea in zona Siena, San Gimigniano, Pisa, zonele rurale ale Toscanei sau zone viticole gen Chianti, etc.

Tot din Bologna poti merge spre San Marino, destul de interesant si el. Bine, si in Bologna ai avea ce vedea interesant o zi ... oras studentesc si el, cateva cladiri/piete interesante, ceva shopping, restaurante bune, etc. Dar doar in combinatie cu alte vizite in orase din jur.

Eu n-as scoate nici Roma de pe lista, Roma ofera multe, nu doar ca si cladiri/piete/istorie dar chiar si peisaje (se vede super din Campidoglio sau din turnul bazilicii San Pietro) ... plus ca ai Vaticanul dar poti trage o fuga si pana la mare (desi in Lido di Ostia nu e cine stie ce mare chestie de vazut, dar macar esti la mare).

Din Treviso (unde ai avion direct) ai putea merge si spre nord, spre zona montana, in Dolomiti (probabil cel mai spectaculos lant montan din Alpi) ... nu am fost inca, dar zona e in mod clar faina si are ce oferi, mai ales pasionatilor de munte.

Coasta Amalfi (via Napoli) e foarte frumoasa, dar si scumpa ... poti vizita Napoli, Sorrento, Pompei, Positano, Ravello, Amalfi, insula Capri, Vezuviu, golf, mare, vulcani, are de toate ... nu duce lipsa de obiective si peisaje foarte faine, doar bani sa fie.

Pisa (ai avion direct) e destul de interesanta si ea, insa in jur poti merge usor la Cinque Terre care e o zona spectaculoasa ... si nici Florenta nu e departe.

In Italia in general orasele faine si usor accesibile cu avion + tren/transport public sunt scumpe, iar locatiile faine si ieftine sunt in general greu accesibile fara masina. Probabil cel mai bun "deal" il poti obtine in Malta, avionul e ieftin in general, cazarea nu e scumpa nici ea, iar restaurantele sunt apropiate ca pret de restaurantele din Cluj/Bucuresti. Si daca alegi cu cap, ai si ce vedea (evident are si zonele ei neinteresante sau chiar "naspa", dar fiind asa mica ajungi usor in alta zona). Sudul Italiei e bun pentru vacante mai lungi pentru ca economisesti ceva bani fata de nord si nu e nici asa de aglomerat de turisti straini, dar doar daca inchiriezi masina. Cu Venetia, Florenta, Roma, Lacul Como/Garda, Coasta Amalfi, Cinque Terre nu dai gres pentru escapade romantice (daca tine si vremea cu tine si te documentezi cat de cat), dar e scump sa te cazezi sau sa mananci in zonele bune. Probabil solutia de compromis cea mai buna e sa te cazezi pe undeva prin jurul Venetiei (cu acces usor la tren) si sa vizitezi macar o parte din Venetia, Padova, Verona, Lacul Garda ...

In rest, poate m-as mai uita la Praga ... ieftina fata de orasele vestice de top, ofera multe, dar doar cu masina poti iesi ieftin, insa nu din Bucuresti (din nord-vestul tarii sa zicem ca ar fi relativ ok cu masina). Spania deja e semnificativ mai scumpa ca si avion ... nordul Europei e scump din toate punctele de vedere ... in Austria n-ai low-cost, pentru Grecia e prea devreme cu avionul ... eventual Cipru ar mai fi o alternativa ieftina la Malta, dar e mai putin interesant ca orase, e mai bun pentru plaja (nu e cazul in aprilie).

PS: as prefera sa stau 3 zile in conditii mai bune decat 4 in conditii mai slabe.

#32
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Post[ady], on 31 ianuarie 2018 - 15:38, said:

Informatie super importanta. Multumesc.
Bologna e super ok si gasesti bilet ieftin.
Doua zile ai ce face, apoi celalte doua mergi la Venetia si Parma.
Serile din centrul Bolognei cu atmosfera studentesca fac toti banii.
Da un ochi pe topicul de Bologna si vei afla mai multe.

#33
MarmoreAl

MarmoreAl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.07.2016
Nu sunt locuri din Italia, ceilalti deja ti-au dat idei oricum, dar variante mai ieftine ar fi Praga si mai ales Budapesta. La Budapesta zboara Wizz si nu sunt scumpe biletele. La Praga e mai scumpicel avionul, dar poate reusesti sa te incadrezi in buget daca gasesti o cazare mai ieftina.
Nu stiu ce preturi mai sunt la avion pentru Lisabona, dar orasul nu e foarte scump si gasesti si cazare la pret ok.

Edited by MarmoreAl, 01 February 2018 - 00:49.


#34
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

View Postutopium, on 31 ianuarie 2018 - 22:59, said:


Multumesc frumos. Probabil o sa merg pe ideea recomandata de tine, cu Bologna + tren spre altceva.
O sa caut sa vad daca pot gasi eventual o solutie s-o iau din Bologna spre Milan, sa stam in fiecare seara in alt oras si sa ne deplasam cu autobuz / tren. Sau chiar de facut doar Bologna / Parma / Milan, cate-o zi in fiecare + ziua initiala si finala. Avioanele luate din alta locatie la retur n-ar trebui sa fie mult mai scumpe.
Mai analizez solutiile propuse de tine.

Malta nu este o solutie, am locuit acolo 2 ani. Mi-a ajuns marea Posted Image

Edit: dupa o cautare rapida, as reusi sa scot drumul in 500 RON dus-intors pentru 2 persoane.
Mai ramane sa caut cazare de 4 nopti pe ruta Bologna - Milan.. Booking sau AirBnB ?

Edited by [ady], 01 February 2018 - 18:25.


#35
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Nu e deloc mai scump sa mergi incolo cu avionul la Bologna si sa te intorci din Bergamo/Milano (la low cost cel putin), nu are nici o importanta la low-cost daca schimbi aeroportul, ba chiar poti optimiza traseul in functie de costul avioanelor (daca e mai ieftin dusul la Milano/Bergamo si intorsul la Bologna incepi de acolo, etc). Vezi ca trenurile in Italia au preturi dinamice, ca si avionul, daca cumperi din timp biletele (rezervate online/etc) le poti lua semnificativ mai ieftin (mai ales la trenurile rapide e valabila chestia asta, regionalele/personalele cred ca au acelasi pret). Fa niste simulari pe trenitalia.com, sunt diferente mari de pret intre trenuri rapide si trenuri personale (vezi ca implicit s-ar putea sa nu-ti arate trenurile mai lente la o cautare - le Frecce sunt trenurile rapide). Alta chestie la trenuri e ca un bilet nu il iei neaparat pentru o anumita zi, e valabil X zile si atunci trebuie validat in statie (pe peron exista de obicei validatoare) inainte de urcarea in tren. Altfel e ca si cum n-ai avea bilet.

Daca mergi pe ideea de a schimba aeroportul ca sa faci un traseu in zona, eu as analiza ca si variante de aeroport Bologna, Treviso/Venetia, Bergamo/Milano. Intre ele/in jurul lor sunt o gramada de chestii de vazut. Iei perioada in care vrei sa mergi, faci simulari si dus si intors si vezi cum iesi cel mai bine ca pret, unde e dusul cel mai ieftin, unde e intorsul cel mai ieftin, plus legaturile cu trenul. Si eu schimb hotelurile cand merg in mai multe orase, dar nu chiar in fiecare zi ca poate fi prea obositor, de obicei imi "mut baza" in alta zona de unde explorez, dar cam stau 2 nopti intr-un loc, chiar 3, pana termin de explorat zona :)

Anul asta de exemplu am luat bilete de avion spre Bologna, dar intentia e sa merg la Florenta, Siena, San Gimigniano, prin zonele rurale Chianti, Val d'Orcia (Montalcino/Montepulciano) - adica zonele cu podgorii mai serioase. Inca nu m-am hotarat unde imi stabilesc baza, dar probabil intre Florenta si Siena, ca sa fiu aproape de amandoua ... cel mai probabil o sa iau masina inchiriata ca sa ma pot misca mai liber prin zonele rurale (plus ca deja la 3 persoane e posibil sa iesi mai bine ca pret cu masina), dar pentru ce vrei tu trenul e foarte bun si acopera bine rutele.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate