Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Antene router Huawei B310

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Val'R Dunin

Val'R Dunin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.04.2005
Bun. Deci are cineva b310 cu antena externa Yagi? Sunt sau nu compatibile? Multam.

#20
niceguy12

niceguy12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 09.05.2010
nu sunt compatibile orice antene la b310, uitativa atent la mufa ca trebuie sa aibe un pin in mijloc mufa de la antena altfel nu face contact cu mufa de pe router.....de aia va dispare semnalul cand puneti alte antene...........

#21
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Am pus antenele de la un DWR 921 pe B310 si nu merge. Daca intru in setari si le activez merge foarte greu internetul.

#22
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
E de bun simt ca nu merge. Antenele sunt acordate pe anumite frecvente. WiFi-ul standard e pe 2.4 si 5, insa GSM/UMTS 3G e pe 900/2100, iar 4G 800 & 2600. Sper sa nu ma insel in ce tine de valori exacte, insa asa imi amintesc.

#23
ginelbalut

ginelbalut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 08.02.2008

 nigh7ang3l, on 22 martie 2019 - 14:27, said:

E de bun simt ca nu merge. Antenele sunt acordate pe anumite frecvente. WiFi-ul standard e pe 2.4 si 5, insa GSM/UMTS 3G e pe 900/2100, iar 4G 800 & 2600. Sper sa nu ma insel in ce tine de valori exacte, insa asa imi amintesc.
Antenele alea nu au treaba cu WIFI. Ele  fac legatua cu celula  la care esti arondat,una pe download,cealalta pe upload,lucrand si sistem MIMO. Pentru WIFI sunt antene in interiorul routerului,carora nu ai ce sa le faci,adica sa le inlocuiesti. Am avut ambele routere in decurs de vreo 6-7 ani,am incercat tot ce se putea face,si tot nu era peste 15 Mbs la speedtest.Routerul trebuie agatat in fereastra casei,si va fi o crestere semnificativa de biti. Antenele de Dlink puse pe B310 nu maresc semnificativ semnalul. Dlink-ul pus cu antenele lui e mai stabil ,dar mai puturos.Plus ca ii trebuie modificat softul cu o varianta agreata de Vodafone.

#24
nigh7ang3l

nigh7ang3l

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 22.07.2007
Ma refer la faptul ca nu poti folosi antene de wifi sa imbunatatesti receptia GSM. Nu are logica. Trebuie antene speciale pt receptie GSM pe 900 si 2100mhz, nu pe 2400.

#25
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
Salut,

Am un router Huawei B310, de la Vodafone.
E folosit intr-o zona rurala, cu semnal OK (2/3 linii din cele 5 - din interfata web), respectiv 2/3 linii din 3 (pe aparat).
Viteza pe care o obtin in prezent este aproximativ 15Mbps/15Mbps.

Intrebarea mea este: daca as pune o antena externa Antena 4G LTE MiMo 2×2 (de pe vreausemnal), cu doua mufe de antena externa (cum are routerul) s-ar imbunatati viteza?

Multumesc!

#26
Adrianp03

Adrianp03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 05.11.2005

 geojoking, on 20 aprilie 2019 - 09:59, said:

Salut,

Am un router Huawei B310, de la Vodafone.
E folosit intr-o zona rurala, cu semnal OK (2/3 linii din cele 5 - din interfata web), respectiv 2/3 linii din 3 (pe aparat).
Viteza pe care o obtin in prezent este aproximativ 15Mbps/15Mbps.

Intrebarea mea este: daca as pune o antena externa Antena 4G LTE MiMo 2×2 (de pe vreausemnal), cu doua mufe de antena externa (cum are routerul) s-ar imbunatati viteza?

Multumesc!
Pana la urma ai mai pus antenele MiMo ? Sunt curios de performanta acestora.

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate