Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Microcode Update pentru procesor

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ce termen i-ai da, altul decât firmware? Știu că microcode-ul este stocat în memorie volatilă. Am specificat că BIOS-ul aplică update-ul la fiecare inițializare a procesorului, imediat după un reset/reboot.

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,624
  • Înscris: 07.02.2003
Pai da, asta e ideea, adica in bios e totul, altfel kaput. Deci fara update de bios e joaca... procesorul nu poate pastra microcodul in lipsa alimentarii.
Plus update-ul nu poate face nimic pentru Meltdown, se stie... doar pentru Spectre varianta 1, ca la 2 au scris pe site la intel ca apar niste probleme si vor renunta la ideea spectre 2.

Edited by andreic, 31 January 2018 - 01:03.


#21
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
din cate stiu , daca e un flaw hardware nu prea poate fi oprit. si nu cred ca va dura mult pana cand hackerii vor putea exploata in masa problema asta.

din ce am citit pe tema asta , problema nu apare la amd ca si hardware , deoarece au altfel de aritehtura care nu are problema respectiva. stiu ca la amd e software based...



astea sunt erori , care in era digitala pot distruge companii , tari , etc.

View Postandreic, on 31 ianuarie 2018 - 01:02, said:

Pai da, asta e ideea, adica in bios e totul, altfel kaput. Deci fara update de bios e joaca... procesorul nu poate pastra microcodul in lipsa alimentarii.
Plus update-ul nu poate face nimic pentru Meltdown, se stie... doar pentru Spectre varianta 1, ca la 2 au scris pe site la intel ca apar niste probleme si vor renunta la ideea spectre 2.

ai dreptate. daca nu e hardware coding direct in procesor , nu ai ce sa ii faci. bios e frectie si nu poate face patch la o problema fizica. e imposibil.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postandreic, on 31 ianuarie 2018 - 00:53, said:

Ce versiune ar trebui sa aibe dupa update ? La mine imi apare 22h si nu stiu ce am avut inainte sa vad daca a facut cava sau nu.


Ammmmm, procesorul nu are memorie nonvolatila. Deci load din bios la boot pls, nu exista alta cale, nu insistati Posted Image

ps - Gigabyte a updatat deja toate bios-urile de la intel chip h110 in sus, cele veci nu se vor face. F24a e ultimul update ce include microcod.
Gresesc daca spun ca ceva care ruleaza in prezent nu poate fi modificat pentru ca asta ar insemna sa i se schimbe toata structura deci intr-un fel ar trebui reinitializate toate testele pe care le face la boot? E ca si cum as incerca sa schimb rotile unei masini din mers, ori asta ar implica faptul ca in timp ce schimb rotile masina sa aiba o alta serie de roti care sa ii permita sa mearga in continuare?

Si ar presupune probabil ca rotile care trebuie sa sprijine masina in locul celor ce urmeaza a fi inlocuite sa fie puse fix in acelasi timp in care se scot celelalte.

View Postmartian_693, on 31 ianuarie 2018 - 01:48, said:









ai dreptate. daca nu e hardware coding direct in procesor , nu ai ce sa ii faci. bios e frectie si nu poate face patch la o problema fizica. e imposibil.
O instructiune hardware nu poate fi prin software modificata de alta regiune cu instructiuni hardware ale procesorului?

Problema nu e poate ca blocurile respective respecta aceeasi secventa la boot si rulare? Daca ai schimba secventa in care lucreaza regiunile alea nu ar fi posibila o alta structura a instructiunilor?

#23
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postkarax, on 31 ianuarie 2018 - 09:27, said:

Gresesc daca spun ca ceva care ruleaza in prezent nu poate fi modificat pentru ca asta ar insemna sa i se schimbe toata structura deci intr-un fel ar trebui reinitializate toate testele pe care le face la boot? E ca si cum as incerca sa schimb rotile unei masini din mers, ori asta ar implica faptul ca in timp ce schimb rotile masina sa aiba o alta serie de roti care sa ii permita sa mearga in continuare?

Si ar presupune probabil ca rotile care trebuie sa sprijine masina in locul celor ce urmeaza a fi inlocuite sa fie puse fix in acelasi timp in care se scot celelalte.


O instructiune hardware nu poate fi prin software modificata de alta regiune cu instructiuni hardware ale procesorului?

Problema nu e poate ca blocurile respective respecta aceeasi secventa la boot si rulare? Daca ai schimba secventa in care lucreaza regiunile alea nu ar fi posibila o alta structura a instructiunilor?

pai cum schimbi cu soft ceva fizic? asa e arhitehtura fizica. nu mai ai ce sa ii faci.

e ca si cum ai incerca sa schimbi cu software memoria ram. nu poti sa pui mai multa ca nu e destul silicon pe memorie. aia se face din fabrica.

kernerul de la procesor face parte din arhitectura fizica a procesorului. pot sa faci patch cand ruleaza un sistem de operare sa nu mai permita exploatarea problemei fizice , insa problema fizica nu dispare niciodata. si un patch e software. si orice soft poate fi spart.

daca tu deschizi o aplicatie fraudulenta fara sa iti dai seama POATE dai permisiune sa treaca peste patch. si aici e problema reala. ca un patch soft nu rezolva o problema fizica.

biosul nu poate schimba setul de intructiuni al procesorului. ala e hardware coded into the cpu. trebuie alt desigh la cpu din fabrica , astfel incat acel kernel cu instructiuni sa nu poata fizic sa permita manipularea datelor , etc...

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Eu nu ma refer la schimbarea fizica a hardware-ului ci la modul cum este abordat hardware-ul de catre software.

#25
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postandreic, on 31 ianuarie 2018 - 00:53, said:

Ce versiune ar trebui sa aibe dupa update ? La mine imi apare 22h si nu stiu ce am avut inainte sa vad daca a facut cava sau nu.


Ammmmm, procesorul nu are memorie nonvolatila. Deci load din bios la boot pls, nu exista alta cale, nu insistati Posted Image

ps - Gigabyte a updatat deja toate bios-urile de la intel chip h110 in sus, cele veci nu se vor face. F24a e ultimul update ce include microcod.

Si cele vechi raman vulnerabile ? Frumos asa. Nesimtiti ca de obicei. Una zice Intel alta fac producatorii. Zici ca e Android :))

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmaxb2000, on 01 februarie 2018 - 09:44, said:

Nesimtiti ca de obicei.
Ce repede aruncam cu caracterizari "politicoase" catre altii. Ai contract semnat cum ca producatorul placii de baza se angajeaza sa iti ofere suport pentru ea pana la sfarsitul timpurilor? Daca da, mergi peste ei cu hartia in mana, daca nu, joc de glezne ...

#27
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postkarax, on 01 februarie 2018 - 09:36, said:

Eu nu ma refer la schimbarea fizica a hardware-ului ci la modul cum este abordat hardware-ul de catre software.

pai am spus mai sus.... orice program (virus , etc) care CINEVA il ruleaza fara sa stie sau fara sa vrea , etc poate sa schimbe softul incat sa acceseze partea de kernel care nu poate fi modificata ca e hardware.

oricat ai incerca sa rezolvi cu software o problema de hard tot nu vei reusii, ca softurile sunt usor de spart , etc. nu ai ce sa ii mai faci , cu nici un patch. ce fac ei acum e sa puna plasturi software de ochii lumii. cert e ca toate procesoarele intel din ultimii X ani is afectate.

#28
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

View Postro_explorer, on 01 februarie 2018 - 11:16, said:

Ce repede aruncam cu caracterizari "politicoase" catre altii. Ai contract semnat cum ca producatorul placii de baza se angajeaza sa iti ofere suport pentru ea pana la sfarsitul timpurilor? Daca da, mergi peste ei cu hartia in mana, daca nu, joc de glezne ...
Nu, dar asa ar fi de bun simt sa o facă. Când exista probleme de securitate sa le rezolve nu doar pentru cele noi. Pana la urma chipsetul X99 sau Z87 nu sunt chiar asa de vechi și se pot actualiza.

#29
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
A aparut o noua solutie pt update microcode, dar implica sa bootezi de pe un usb de fiecare data.

Intel Microcode Boot Loader


Quote

Install microcode updates on every boot
To set up Intel Microcode Boot Loader, you need to unpack the archive and copy the files to a USB drive formatted using the FAT32 file system. Next, just run the installer in order to make the drive bootable.
Once the drive is ready, restart your PC, set the USB drive as your primary boot device and enable legacy boot mode. Whenever you boot up your PC, the tool will install any available microcode updates before loading the operating system.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GtcpGymhJyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Courage, 29 October 2018 - 22:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate