Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Casa de marcat

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Ce modele de casa ați cumpărat, dacă ați cumpărat?

#20
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La mine încă nu, dar sigur vor fi cele mai ieftine (tot datecs). Noi am vrea sa mai reducem din ele. La volumul folosit, nu renteaza cele 6.

#21
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Pot sa va indrum.lucrez in domeniu.

#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPololica, on 25 septembrie 2018 - 20:49, said:

Noi am vrea sa mai reducem din ele. La volumul folosit, nu renteaza cele 6.
Se pot folosi aplicatii pe calculator care sa trimita la mai putine case decat statiile. Sigur, depinde si de organizarea de la fata locului.

#23
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Eu am cumparat DATECS DP150 pana la urma.

#24
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postneagu_laurentiu, on 26 septembrie 2018 - 10:45, said:

Se pot folosi aplicatii pe calculator care sa trimita la mai putine case decat statiile. Sigur, depinde si de organizarea de la fata locului.

Am la chioscuri de presa. Pe langa presa (ziare si reviste) mai avem cartele de reincarcare, pixuri si servetele si sunt necesare casele (nu si pentru presa). Doar la doua dintre ele renteaza. Avusesera un zvac la inceput (cand am bagat "comert", dar s-a rasuflat).

La una din ele, folosim marketplace, de la saga, si practic casa de marcat a devenit imprimanta fiscala. Ce zici tu, am vazut la Registrul cometului la bonurile de ordine ale dosarelor: o imprimanta similara cu cele de la restaurante (bonul de consum) legata la mai multe calculatoare.

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Datecs 25 nu e mai buna? Parca afișajul e mai mare și meniul mai intuitiv decât la 150. La 150 afisajul e fix ca la fosta 55b, nu?

#26
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Datecs 25 are un afisaj mai mare decat 150.si are mai multe mufe tip com pentru periferice.in rest e la fel.si meniul si altele.sincer imi place mai mult dp 150.daca nu-ti trebuie sertar si alte bazaconii dp 150 e foarte buna.

#27
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

View Postbai3tzash, on 03 septembrie 2018 - 09:12, said:

Care-i pretul prin zona voastra la casele de marcat noi? La Cluj incep cam de la 950 lei, pe-acolo... Acum profita si ei, ca orice afacerist, baga preturi mari pentru ca lume are nevoie de ele. Intr-un oras mai mic, acelasti tip de casa de marcat e 830 lei. E ceva diferenta...

Unde ai găsit in Cj casa cu jurnal electronic la bani ăștia ? Mulțumesc

#28
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Eu sunt de parere sa mai asteptam, e posibil sa apara un ordin de prelungire a obligativitatii noilor case.
Daca e sa vina in control Anaf-ul, vor veni in urma unei analize de risc, si cred ca la primul control se lasa cu avertisment!
O sa dea termen limita de achizitionare, data la care prin verificare la Anaf nu apari cu fiscalizarea noi case, atunci vor veni in control sa dea amenda.
PS: am facut referire la cei ce au deja case de marcat cu jurnal de hartie.

Edited by focuscsv, 30 September 2018 - 17:14.


#29
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postfocuscsv, on 30 septembrie 2018 - 17:12, said:

Eu sunt de parere sa mai asteptam, e posibil sa apara un ordin de prelungire a obligativitatii noilor case.
Pai e in vigoare deja. Esti obligat azi. Exista o exceptie pana la 1 noiembrie in care zice ca nu se dau amenzi, te pasuieste sa te pui la punct. N-are ce sa mai intoarca daca-i in vigoare din august.

Edited by neagu_laurentiu, 30 September 2018 - 17:37.


#30
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Obligativitatea pentru micii intreprinzatori e de la 1 noiembrie.termenul de achizitie se prelungeste cu 90 de zile cu conditia dovezii unei precomenzi,din cauza lipsei de stocuri la modelul dorit.

#31
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Stii alta reglementare in afara de asta?
https://www.scribd.c...rcat#from_embed

#32
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Cum ati procedat cei care aveti firme mai vechi de 2004, care nu aveti certificatul constatator al punctului de lucru, document pe care vi-l cere pentru fiscalizarea noii case de marcat? Este valabil cumva alt document, ca de exemplu anexa la certificatul fiscal?

#33
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Eu folosesc pentru casele de marcat "Comert Ambulant" (9699 parca e caen-ul).

#34
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Unde-l folosesti?ce ai vrut sa spui?Posted Image

#35
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@XTH: daca ma intrebi pe mine, la momentul fiscalizarii caselor de marcat, cel care le-a trecut pe la fisc ne-a zis ca ar fi mai simplu asa (comert ambulant, cu caen-ul de rigoare declarat la Registrul Comertului si la ANAF) deoarece e mai simplu de mutat casa de marcat de la un chiosc la altul (poate chioscul e ridicat de primarie, poate nu e rentabil si il inchid, etc).

#36
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postfocuscsv, on 30 septembrie 2018 - 17:12, said:

Eu sunt de parere sa mai asteptam, e posibil sa apara un ordin de prelungire a obligativitatii noilor case.
Se simte vantul prelungiri: "Preşedintele ALDE, Călin Popescu-Tăriceanu, a declarat că la nivelul Coaliţiei s-a decis ca introducerea caselor de marcat cu jurnal electronic să fie amânată până la momentul la care Ministerul de Finanţe îşi pune la punct sistemul informatic."
Sursa: Agerpres

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate