Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

V-ați jucat vreodată cu echipament audio sau video profesional?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru cei care îmi vor replica că a mai fost un topic pe această temă: a fost închis!
Deci v-aţi jucat cu aşa ceva, fie pentru că aţi lucrat pentru vreun post, fie pentru că faceţi service pentru aşa ceva sau fie pentru că pentru că atunci când aţi vizitat vreun post sau vreun studio cineva a decis să vă facă o bucurie şi să vă lăsaţi să jucaţi puţin cu echipamentul.
Eu am atins o consolă veche de studio tv (pupitru lung, monitor C.R.T. mic + butoane + manetă în dreptul fiecărui scaun), dar era scoasă din uz, aşa că nu se pune   Posted Image

Edited by djl, 28 January 2018 - 11:58.


#2
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Pentru cei care îmi vor replica că a mai fost un topic pe această temă: a fost închis!
De ce-o fi fost inchis ala? De ce ai deschide un topic similar unuia care a fost inchis?


View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 11:35, said:

fie pentru că aţi lucrat pentru că vreun post
Te califici pentru ministru al educatiei!

Tocmai ai taiat pamblica ( a cata?) unui topic facut pe genunche.

Edited by BlueKing-69, 28 January 2018 - 11:55.


#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cred ca-ti dai seama, ca eu DA: La Opera Romana, existau niste magnetofoane , pe banda de 16mm daca-mi amintesc bine,cu viteza de 39cm/minut, niste monstrii la care am avut acces prin intermediul unor prieteni care ulterior, au pus bazele "Audiotim"-ului. Cred ca-ti dai seama ca realizarea de imprimari in banda de frecvente 14 Hz- 16KHz, era un fenomen extrem , o revolutie tehnologica in acele vremuri. (cred ca era prin anii 78-80)

View PostBlueKing-69, on 28 ianuarie 2018 - 11:55, said:

De ce-o fi fost inchis ala? De ce ai deschide un topic similar unuia care a fost inchis?



Te califici pentru ministru al educatiei!

Tocmai ai taiat pamblica ( a cata?) unui topic facut pe genunche.
Eeeh, bucuresti, targoviste,... locuri istorice in care nici macar acumalocalnicii nu inteleg ce s-a schimbat REAL in ´89.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Echipamentele profesionale nu sunt pentru joaca.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
@ myshyk :  Magnetofoanele alea cred că erau vechi.
În 1978-1980 deja puteai obţine 20 - 20.000 Hz cu magnetofoane cu bandă standard şi posibil chiar la viteza de 19 c.m./s.

Edited by djl, 28 January 2018 - 12:02.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Atunci cand sunt active. Dar dupa.....

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 12:01, said:

@ myshyk :  Magnetofoanele alea cred că erau vechi.
În 1978-1980 deja puteai obţine 20 - 20.000 Hz cu magnetofoane cu bandă standard şi posibil chiar la viteza de 19 c.m./s.
Si ai impresia ca fondurile repartizate pentru cultura erau enorme? Ca schimbau aparatura din dotare anual? Baietii de care spuneam, aveau scule pentru realizat matrite de casete audio muult mai performante decat dotarea Operei din Timisoara din acele vremuri.
Dar nu asta era subiectul postului, nu?Ideea e, ca in acele vremuri, Opera inca folosea acele magnetofoane in mod curent. Erau construite in RDG,(nu sunt siur, erau R.F.T.-uri, parca) nu stiu cat ani vechime aveau, dar erau perfect functionale.

Edited by myshyk, 28 January 2018 - 12:07.


#7
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Cand ai in dotare echipamente profesionale , nu stai sa te joci cu ele . Le pui la treaba sa produca bani .

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă laşi într-o lună 10-15 minute pe cineva să umble cu ele sau te distrezi tu mult nu cred că e mult.
Am folosit însă a te juca şi cu sensul de a umbla   :)

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
intrebare la intrebare ... cina are un echipament profesional, crezi ca te lasa sa te JOCI cu el?

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Echipamentele profesionale sunt pentru facut bani. Sunt scumpe, si nu te lasa nimeni sa te joci cu ele. Sau cel putin nu ar trebui sa te lase.

E valabil pentru orice domeniu.

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă învârţi ceva potenţiometre, apeşi butoane, derulezi în limitele decenţei nu prea ai ce să strici. Poate dacă încerci să ridici o cameră aflată pe un stativ pneumatic şi stativul e blocat, atunci da, e nasol. Sau să tragi prea mult de cablul microfonului.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Pentru cei care îmi vor replica că a mai fost un topic pe această temă: a fost închis!
Deci v-aţi jucat cu aşa ceva, fie pentru că aţi lucrat pentru vreun post, fie pentru că faceţi service pentru aşa ceva sau fie pentru că pentru că atunci când aţi vizitat vreun post sau vreun studio cineva a decis să vă facă o bucurie şi să vă lăsaţi să jucaţi puţin cu echipamentul.
Eu am atins o consolă veche de studio tv (pupitru lung, monitor C.R.T. mic + butoane + manetă în dreptul fiecărui scaun), dar era scoasă din uz, aşa că nu se pune   Posted Image

Am terminat sectia de Tehnici Audio Video si Multimedia a Universitatii Tehnice si in anul 3 ne-a dus la studioul TVR Timisoara, unde efectiv ne-am prostit. Eu incercam sa ma dau la o gagica de la o alta scoala care erau si ei in vizita, nu-mi pasa mie de aparate. :D Am fost prin studioul stirilor, am vazut mesele de montaj, carele de televiziune, toate prostiile care sint printr-o televiziune. Era un studio local, asa, mai micut, dar asta a fost singurul in care am fost.

#13
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Dacă învârţi ceva potenţiometre, apeşi butoane, derulezi în limitele decenţei nu prea ai ce să strici. Poate dacă încerci să ridici o cameră aflată pe un stativ pneumatic şi stativul e blocat, atunci da, e nasol. Sau să tragi prea mult de cablul microfonului.
Cand ai iesit ultima oara din casa ?

#14
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri  :)
Umblii dacă ţi se dă voie şi urmezi anumite instrucţiuni  saudacă echipamentul nu este utilizat la ceva în acel moment.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmyshyk, on 28 ianuarie 2018 - 11:58, said:

niste monstrii

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 14:42, said:

Umblii

Daca ma bag, iar iau suspend... In opinia unora, doar la ora de limba romana trebuie vorbit si scris corect, in rest cum da Dumnezeu.

Edited by Ion_de_la_Raion, 28 January 2018 - 16:02.


#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,600
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Dacă învârți ceva potențiometre, apeși butoane, derulezi în limitele decenței nu prea ai ce să strici. Poate dacă încerci să ridici o cameră aflată pe un stativ pneumatic și stativul e blocat, atunci da, e nasol. Sau să tragi prea mult de cablul microfonului.
Si de ce ai face asta? Doar ca sa te afli in treaba?

Edited by tfmercedez, 03 February 2018 - 14:55.


#17
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Din cate imi dau seama sunt pe forum unii care au tangente cu studiouri de inregistrari, da' nu cred ca se joaca pe acolo. Apropos, o placa de sunet hi-end pentru studio se pune la "profesional"?

#18
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,582
  • Înscris: 13.06.2004

View Posttfmercedez, on 03 februarie 2018 - 14:52, said:

Si de ce ai face asta? Doar ca sa te afli in treaba?

Ca să simți atingerea a ceva rar și/sau scump.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate