Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Credit 30.000 lei , salariu necesar ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
asta daca nu vor gasi o alta solutie mai putin costisitoare ....

#20
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

View Postalekz31, on 27 ianuarie 2018 - 19:12, said:

Aplicatia e in regula. A zis ca angajatorul le-a promis ca salariul nu va fi afectat de modificarile fiscale. Asta s-ar traduce prin marirea salariului brut. Daca el are acum salariul brut 2800, acesta va creste la 3356 și astfel salariul net nu se va schimba.
si atunci de unde  "2800 brut = 1784 net...a naibii contabilitate"

#21
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 02.02.2007
,,problema" ta e putin mai complexa:
vrei sa te imprumuti 30000 la banca, ptr o masina.. adica vrei sa dai(cheltui) cca 6500e pe o masina. vei plati ptr masina asta la banca in plus cca 2000 in 5 ani.
in timpul asta ai nevoie de ceva bani ptr intretinere, eventuale reparatii!
peste 4-5 ani, masina ta de 6500+2000 va valora pe piata cca 3500-maxim 4000e!
adica vei pierde lejer jumatate dim valoarea investita...
ai un venit modest, viata
un sfat prietenesc, de la unul mai trecut prin viata asta: ia o masina de maxim 4000, una in mintile ei, ca sa ai bani si de plimbat! sa fie de la proprietar, musai!

#22
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nu am zis nimic cat o sa dau pe masina , ideea e sa imi ramana destui bani sa pot sa bag in ea , clar , ca sigur nu o sa imi permit mai mult decat combustibilul dupa ce fac imprumutul :) .
Nu ar fi rau daca dau ceva mai multi bani pe ea dar sa fie intr-o stare excelenta si bag doar consumabile in ea .....

#23
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Eu sunt curios la ce masina te-ai gandit ! Bine am cateva idei preconcepute dar nu le exprim inca.
On: cel mai simplu afli la banca la ce te incadrezi si la ce nu, daca nu ai timp sa mergi poti face cereri online si te suna ei, pe sp nu vei afla raspunsul exact la dilema ta.
Bafta !

#24
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Nici nu am luat carnetu ,  ziceam o octavia / fabia sau o astra / corsa ....

#25
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
Am facut  o cerere online la transilvania , m-au sunat imediat , si la 2000 lei plus bonuri cu card avantaj deschis si cu overdraftul inchis , teoretic m-a incadrez la 44.000 lei ...
Suna ok.....

#26
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
La ING nu ma incadrez deloc !!! Nimic , Nada .... pfffff

#27
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Eu zic sa nu te pripesti si sa lasi visele cu masini prea scumpe. Prea scumpe pt tine, ca masinile de 6500 nu sunt limuzine sa te dea pe spate. Am facut si eu greseala asta. O sa te doara sufletul sa vezi cum masina pe care ai visat-o si la care platesti rate 5 ani e zgariata prin parcare, lovita de betivi cu pumnii sau de caruciorul unei babe, data cu cheia, poate te mai si loveste vreo tuta, tai un cauciuc in gropi, spargi amortizor, iti sare piatra in parbriz si trebuie sa il schimbi. O sa iti smulgi parul din cap cand o sa ai o problema si o sa dai bani si la mecanicul 1, si la mecanicul 2 si masina tot n-o sa mearga bine...
Nu strangi tu 2000e cash si iti iei un Logan? Il tii 1 an, iti faci mana si daca consideri ca ai nevoie de masina mai ca lumea o vinzi cu pierdere 0. Loganul e super simplu de reparat, piese ieftine, mecanici pe toate drumurile. Nu mai platesti aiurea rate la banca, stai linistit ca aoleu daca imi pica iar ceva, platesc rate si masina sta in parcare ca nu am sa o fac acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate