Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Dezavantaje pasaport CRDS

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#91
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View PostCatean, on 19 septembrie 2023 - 16:25, said:

A ramas cuvantul respectiv cu un typo in plus, scuze, scriu de pe telefon in timp ce ma joc cu fiul meu. Idea ii ca nu am avut nici o problema cu institutiile fiscale. CRDS este schimbare de domiciliu, nu si schimbarea rezidentei fiscale, care e alta mancare de peste, alte formulare.

Scuze, revin dupa ceva vreme... Inteleg ca CRDS este schimbare de domiciliu (Domiciliu este parte din CRDS) dar atunci cum justifici rezidenta fiscala in alta jurisdictie? Caz concret, eu am proprietate in Ro si figurez pe rol fiscal ca si contribuabil - ma supune asta riscului de a fi declarat rezident fiscal roman (macar si potential) desi sunt plecat de aproape 25 de ani? Evident am platit taxe ca rezident in jusrisdictia straina toti anii astia si nici un leu pe nici un fel de venituri in Ro (in afara de taxele locale la primarie)

Mersi

#92
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Nu, in caz ca va fi nevoie, o sa iti poti dovedi rezidenta fiscala prin mijloacele care le ai la indemana : scrisoare de la autoritatea fiscala unde esti rezident, fluturasi de salariu, extras bancar, etc.

Era o lege de prin 2019 parca care te obliga sa iti declari rezidenta fiscala la plecare, dar e scrisa pe genunchi si neaplicabila.

Edited by Catean, 05 November 2023 - 17:58.


#93
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009

View Postwally_walrus, on 05 noiembrie 2023 - 17:28, said:



Scuze, revin dupa ceva vreme... Inteleg ca CRDS este schimbare de domiciliu (Domiciliu este parte din CRDS) dar atunci cum justifici rezidenta fiscala in alta jurisdictie? Caz concret, eu am proprietate in Ro si figurez pe rol fiscal ca si contribuabil - ma supune asta riscului de a fi declarat rezident fiscal roman (macar si potential) desi sunt plecat de aproape 25 de ani? Evident am platit taxe ca rezident in jusrisdictia straina toti anii astia si nici un leu pe nici un fel de venituri in Ro (in afara de taxele locale la primarie)

Mersi

Rezidenta fiscala ai indicat-o automat atunci cand ai platit impozitele pe venit, sau ai facut declaratia de impozitare, modul depinde de la tara la tara. E acolo unde ai facut-o si daca ti se cere dovada o poti gasi f. usor in sertar, computer sau pe net. Este locul unde ai centrul intereselor vitale. Daca nu ai venit din Ro si nu locuiesti in Ro nu trebuie declaratie de impozitare acolo. Daca ai proprietate in Ro nu esti “contribuabil” ci doar datorezi impozitul pe proprietate si eventual taxele pentru utilitati.

Pasaportul CRDS indica doar ca esti cetatean roman care la momentul actual nu locuiesti in Ro, nimic despre rezidenta fiscala.

Daca ai un venit oarecare din Ro (de ex daca primesti chirie de la proprietata din Ro sau pensie) el trebuie indicat ca venit din strainatate (deja impozitat acolo sau nu).

#94
wally_walrus

wally_walrus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.12.2011

View PostRosebud09, on 05 noiembrie 2023 - 19:50, said:

Rezidenta fiscala ai indicat-o automat atunci cand ai platit impozitele pe venit, sau ai facut declaratia de impozitare, modul depinde de la tara la tara. E acolo unde ai facut-o si daca ti se cere dovada o poti gasi f. usor in sertar, computer sau pe net. Este locul unde ai centrul intereselor vitale. Daca nu ai venit din Ro si nu locuiesti in Ro nu trebuie declaratie de impozitare acolo. Daca ai proprietate in Ro nu esti “contribuabil” ci doar datorezi impozitul pe proprietate si eventual taxele pentru utilitati.

Pasaportul CRDS indica doar ca esti cetatean roman care la momentul actual nu locuiesti in Ro, nimic despre rezidenta fiscala.

Daca ai un venit oarecare din Ro (de ex daca primesti chirie de la proprietata din Ro sau pensie) el trebuie indicat ca venit din strainatate (deja impozitat acolo sau nu).


@Rosebud09...
Am mai studiat nitel problema, si nu-i chiar oabla... Anaf are un Ghid pentru stabilirea rezidentei fiscale, care face referire la un formular. Ghidul (ca si formularul de altfel) spune ca "Persoanele fizice care sosesc în România și au o ședere în statul român o perioadă sau mai multe perioade care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive" trebuie sa completeze formularul. Deci in teorie nu pot ignora formularul, problema e ca procesul cu totul e orientat spre a declara aplicantul drept rezident fiscal in Ro. Ori eu nu am deloc aceasta intentie, ba dimpotriva vreau sa reiasa clar ca sunt nerezident. O alta problema e ca in formular se cer o gramada de informatii precum CNP-ul din tara de rezidenta si certificat de rezidenta fiscala (tax return?) care si asta contine informatii pe care nu sunt comfortabil sa le impartasesc cu statul roman. Plus ca din momentul ala (si pururea in viitor) pot deveni subiectul unor "corespondente" mai amanuntite direct intre Anaf si tara de rezidenta pe deasupra capului meu Posted Image

Am incercat de asemenea sa ma lamuresc cum sunt tratate conturile tax-deferred si tax-advantaged din alte tari in Romania in ipoteza ca voi fi declarat rezident fara voia mea. Tratatul de evitare a dublei impuneri nu mentioneaza nimic despre conturi de genul asta, doar categoriile generale de venit - imobiliare, dobanzi, castiguri de capital, pensii

Comentarii / experiente / alte informatii ceva?


TIA

Edited by wally_walrus, 13 December 2023 - 03:33.


#95
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,640
  • Înscris: 02.10.2009
Cred ca important este ceea ce vrei sa fii: daca vrei nerezident, nu sta mai mult de 183 de zile in Ro. Logica e simpla, stai mai mult de jumatate din timp intr-o tara, inseamna ca interesele tale sunt legate mai mult de acea tara -> bun de taxat acolo.
Daca formularul  te impinge spre rezidenta in Ro, bravo celor care l-au facut :D , nu sunt prosti, incerca sa prinda.




Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate