Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cele mai cautate limbaje pentru internship

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Salut! Vrea sa ma axez acum pe invatarea unui limbaj ( stiu ca nu este vorba despre asta in programare, ci despre ce poti face cu acel limbaj ) , pentru ca la vara sa fac vreun internship .
Intrebarea mea este care sunt  cele mai cautate limbaje la internship-uri in Cluj , Bucuresti ? Momentan stiu cat de cat C , Pascal , HTML , CSS . Ma gandeam sa invat java script dar nu cred ca e destul de cautat la internship-uri. Mersi.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
in timpul facultatii am facut 2 internship-uri, in alt domeniu decat programare, dar pot sa iti spun ca la internship eram gen angajat pentru orice. De invatat nu am invatat nimic, doar ca a dat bine in CV.
Sincer nu cred ca o sa iti ceara cineva la internship foarte multe, mai important este sa le stii tu pentru tine.

#3
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
De ce asta crezi tu despre JS, eu zic sa ramai la pascal. Sigur NU iti gasesti loc de practica.

Edited by MarianG, 24 January 2018 - 16:04.
2. g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc.


#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postbusiness11, on 24 ianuarie 2018 - 15:26, said:

in timpul facultatii am facut 2 internship-uri, in alt domeniu decat programare, dar pot sa iti spun ca la internship eram gen angajat pentru orice. De invatat nu am invatat nimic, doar ca a dat bine in CV.
Sincer nu cred ca o sa iti ceara cineva la internship foarte multe, mai important este sa le stii tu pentru tine.
stiu eu altii care au fost la internship-uri si au invatat foarte multe

View Postelbjorn, on 24 ianuarie 2018 - 15:27, said:

Dc asta crezi tu despre JS, eu zic sa ramai la pascal. Sigur NU iti gasesti loc de practica.
buna gluma , sa nu o mai faci.

#5
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016
No, io facusi somajul cu Pascal/PL-SQL/Delphi ,)
Pana nu am bagat junghiul in JS/Angular/.Net and shit nu gaseam nici pe dracu sa mai lucreze in Delphi.

Edited by MarianG, 24 January 2018 - 16:04.
2. g. scrierea mesajelor cu deformari ale limbii romane, de genul: tz, sh, k, etc.


#6
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View Postelbjorn, on 24 ianuarie 2018 - 15:41, said:

No, io facusi somajul cu Pascal/PL-SQL/Delphi ,)
Pana nu am bagat junghiul in JS/Angular/.Net and shit nu gaseam nici pe dracu sa mai lucreze in Delphi.
Pai cine o sa se oboseasca cu Pascal , sa creeze functii care de ex le ai in alte limbaje. Programatori Python , Java , PHP , C#/C++ nu sunt mai cautati?

#7
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

View Postexydos, on 24 ianuarie 2018 - 16:06, said:

Pai cine o sa se oboseasca cu Pascal , sa creeze functii care de ex le ai in alte limbaje. Programatori Python , Java , PHP , C#/C++ nu sunt mai cautati?
Am zis Delphi, nu Pascal ,)
https://www.embarcad...products/delphi

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Vezi ce firme sunt in acele orase, ce dezvolta si ce limbaje folosesc.

Vezi apoi si pe ce nisa ai vrea sa mergi. Una e sa faci front-endul unui site, alta sa faci backendul, alta sa faci un soft low-level, etc.

#9
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postexydos, on 24 ianuarie 2018 - 15:16, said:

Salut! Vrea sa ma axez acum pe invatarea unui limbaj ( stiu ca nu este vorba despre asta in programare, ci despre ce poti face cu acel limbaj ) , pentru ca la vara sa fac vreun internship .
Intrebarea mea este care sunt  cele mai cautate limbaje la internship-uri in Cluj , Bucuresti ? Momentan stiu cat de cat C , Pascal , HTML , CSS .
Un internship pe sectiunea programare nu este un loc unde sa vii si sa te invete cineva pe gratis. Un internship este oportunitatea de a demonstra celorlalti ce stii sa faci deja.

Quote

Ma gandeam sa invat java script dar nu cred ca e destul de cautat la internship-uri. Mersi.
Pai pe langa javacript trebuie sa mai stii css, html,  lucrul cu un front-end framework, lucrul cu un backend framework, SQL, cunostiinte teoretice solide despre RDBMS,
stapanirea a cel putin doua limbaje de programare  pe partea de backend: de obicei SQL & java sau SQL and C Scharp, sau SQL and C++
Capacitatea de a invata rapid lucruri noi fara o documentatie scrisa, intrebari cat mai putin posbile si realizare cu succes a taskurile ce ti se da in internship
Daca le faci cu succes , esti trecut in baza de date si daca se elibereaza un post, exista sansa sa te contacteze dar nu-i obligatoriu.
De obicei internshipul daca este sponsorizat de stat ti-l plateste statul, unele firme private platesc internshipul , altele nu.

Edited by navistar_eagle, 24 January 2018 - 17:29.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Au aparut si firme unde front-end e front-end iar back-end e back-end, nu cauta omul bun la toate.

Edited by dani.user, 24 January 2018 - 17:40.


#11
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Poti incerca interhipul ca sa experimentezi diferite limbaje si sa vezi care iti place si ti se potriveste mai mult, nu neaparat sa te angajezi la prima firma la care intri si apoi sa muncesti in sila pentru bani, ramanand poate captiv pe ceva ce nu iti place dar din nevoie de bani.  Cat esti tanar poti experimenta, timpul iti permite.

In proportie de 70% piata e dominata de companii ce au proiecte pe java pt aplicatii enterprise sau Android si web: javascript pentru front end sau  php pentru backend... (html css sunt basic)

Edited by Zyx, 24 January 2018 - 18:00.


#12
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
As zice ca asta se intampla din ce in ce mai des, mai ales daca pe frontend e ceva gen angular/react

Ma refeream la ce a zis @dani.user

#13
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postdani.user, on 24 ianuarie 2018 - 17:40, said:

Au aparut si firme unde front-end e front-end iar back-end e back-end, nu cauta omul bun la toate.
este important pentru o firma sa aiba un programtor care sa aiba experienta si pe front-end si pe back-end,astfel incat aceasta sa potate prelua taskurile unui coleg care din diferite motive(accident/concediu planificat/situatii de urgenta) time-line-ul proiectului nu este impactat.

Exemplu : o firma de transporturi va cauta sa angajeze soferi care stiu sa conduca autoturisme/dube/tiruri (se numesc soferi profesionisti) astfel incat daca Gica de pe tir nu poate pleca in cursa
pt ca are o problema urgenta ,atunci Gicu de pe duba preia tirul si comanda se livreaza conform contractului => bani in contul firmei=> bani de salarii.

De asemni daca firma respectiva  te trimite la o specilizare si  la aceea specializare se tin cursurile intr-un limbaj de programare in care nu ai programat, faptul de a invata din mers un nou limbaj de programare\
impreuna cu specializarea nu ar trebuie sa fie nici un impediment, atlfel pierderea este a ta si implicit firmei care te mentine .

View PostZyx, on 24 ianuarie 2018 - 17:58, said:

In proportie de 70% piata e dominata de companii ce au proiecte pe java pt aplicatii enterprise sau Android si web: javascript pentru front end sau  php pentru backend... (html css sunt basic)
iar 50 % din cei 70% sunt pe fintech, restul pe domenii de nisa: statistica computationala/ AI-Data Mining/informatica industiala(navala/feroviara/nucleara/etc)

View Postromio79, on 24 ianuarie 2018 - 18:00, said:

As zice ca asta se intampla din ce in ce mai des, mai ales daca pe frontend e ceva gen angular/react

Ma refeream la ce a zis @dani.user
Dar indiferent ce faci pe front-end niciodata nu sa poti sa fii la acelasi nivel de competenta pe back -end pt ca de obicei cei de pe back-end fac algortimica la greu , tehnici de programare/etc
Practic acum, backe-endul se ocupa de acelasi sarcini , de care se ocupau K &R /Torvalds .De aceea in backend sunt de obicei cei mai mult ingineri de software.

Edited by navistar_eagle, 24 January 2018 - 18:35.


#14
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
tu invata programare, in ce o pui in practica o sa vezi tu la fata locului ca nu te pune nimeni sa faci rachete in internship.

#15
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postyonut_a, on 24 ianuarie 2018 - 18:21, said:

tu invata programare, in ce o pui in practica o sa vezi tu la fata locului ca nu te pune nimeni sa faci rachete in internship.
este bine sa stii ca internshipul este sustinut de companii pt ca in realitate reprezinta o modelitate de angaja tinere talente cu experienta, la preturi mici.
Asta e toata smecheria  cu internshipurile.

Edited by navistar_eagle, 24 January 2018 - 18:24.


#16
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostZyx, on 24 ianuarie 2018 - 17:58, said:

Poti incerca interhipul ca sa experimentezi diferite limbaje si sa vezi care iti place si ti se potriveste mai mult, nu neaparat sa te angajezi la prima firma la care intri si apoi sa muncesti in sila pentru bani, ramanand poate captiv pe ceva ce nu iti place dar din nevoie de bani.  Cat esti tanar poti experimenta, timpul iti permite.

In proportie de 70% piata e dominata de companii ce au proiecte pe java pt aplicatii enterprise sau Android si web: javascript pentru front end sau  php pentru backend... (html css sunt basic)
nu am zis ca sa fac internship ca sa fiu angajat , vreau doar sa invat cum se lucreaza practic.

#17
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View Postexydos, on 24 ianuarie 2018 - 19:28, said:

nu am zis ca sa fac internship ca sa fiu angajat , vreau doar sa invat cum se lucreaza practic.
adica vrei sa fii angajat , ca asta fac angajatii prin definitie.Intai invata cum se lucreaza practic, apoi lucreaza practic.

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnavistar_eagle, on 24 ianuarie 2018 - 18:21, said:

pe back -end pt ca de obicei cei de pe back-end fac algortimica la greu , tehnici de programare/etc
Practic acum, backe-endul se ocupa de acelasi sarcini , de care se ocupau K &R /Torvalds .De aceea in backend sunt de obicei cei mai mult ingineri de software.

Sa nu comparam back-endul care adesea inseamna CRUD, cu systems programming unde e nevoie doar de o mana de oameni la nivel mondial.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate