Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Salut, ma pregatesc sa cumpar un apartament, la ce sa fiu atent cand semnez?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
Vineri merg sa semnez antecontractul la notar cu reprezentantul legal al prorietarului apartamentului. O sa fie credit bancar + notar + angentie imobiliara.

Din moment ce sunt implicate astea trei parti pot sa stau linistit ca nu o sa primesc teapa sau nu o sa se intample o rasturnare de situatie?


1. De exemplu am convenit sa platesc comision X lei la agentia imobiliara - ma pot trezi ca la semnarea contractului ei sa-mi ceara X+TVA?

2. Proprietarii sunt plecati in US si si-au imputernicit tatal ca sa faca vanzarea - nu risc sa accepte notarul imputernicirea si peste 2 ani sa descopere ca nu era legala, nu ?

Edited by florin_buda, 24 January 2018 - 12:27.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
1. cu agentia ai un contract, citesti ce scrie in contract daca comisionul este brut sau net. Daca nu esti sigur, contactezi cat mai repede agentia sa iti dea in scris ca suma este bruta si stai sigur.
2. aici o sa fie complicat pentru ca poti falsifica orice. Eu cand am vandut un apartament in Romania, mi-au trimis contractul prin posta si l-am returnat semnat, imputernicit a fost unchiul meu care a fost la fata locului iar eu am semnat si am tinut legatura.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
1. Nu. Normal comisionul e un procentaj din valoarea apartamentului. Ar trebui sa scrie in contract , vorbit si cu notarul daca e cu tva sau nu . Scrie in contractul pe care il faceti cu agentia
2. Nu, a imputernici pe cineva nu e lege. Practic iti dai acordul ca acel cineva sa te reprezinte pe tine.
Cum a zis business : da, se poate falsifica :) desi nu cred ca notarul se complica cu asa ceva. Defapt nu ar trebui. eventual incearca sa vorbesti cu cei din US

Edited by Andreysc7, 24 January 2018 - 12:39.


#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 Andreysc7, on 24 ianuarie 2018 - 12:38, said:

1. Nu. Normal comisionul e un procentaj din valoarea apartamentului. Ar trebui sa scrie in contract , vorbit si cu notarul daca e cu tva sau nu . Scrie in contractul pe care il faceti cu agentia
2. Nu, a imputernici pe cineva nu e lege. Practic iti dai acordul ca acel cineva sa te reprezinte pe tine.
Cum a zis business : da, se poate falsifica Posted Image desi nu cred ca notarul se complica cu asa ceva. Defapt nu ar trebui. eventual incearca sa vorbesti cu cei din US

problema apare atunci cand notarul habar nu are despre toata treaba. El in buna stiinta face contractul cu imputernicirea, iar "tatal" poate fi o persoana X cu o imputernicire falsa.
Cel mai bine este contactul cu persoanele din US, un contract se poate scana si trimite in cateva minute inapoi prin E-Mail sau cel mai sigur prin fax.

Tu ai nevoie de o dovada din US ca ei sunt intr-adevar proprietarii, cel mai bine sunt acte de identitate copie trimise prin fax/e-mail si imputernicire trimisa tot de ei. Asta prin Fax ca sa vezi de unde vine fax-ul.

Edited by business11, 24 January 2018 - 12:43.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
  • Cu agentia ai contract si cat zice acolo, atat platesti (desi, daca am auzit bine, sunt multe agentii care mult din ambele parti)
  • Sunt si eu la un pas de semnare, dar sunt la Prima Casa. La fel, credit+notar+reprezentant al dezvoltatorului. Inainte de a trimite dosarul la Fondul de garantare, notarul a trebuit sa emita o parere asupra actelor (in sensul ca terenurile lipite sunt achizitionate lega, reprezentantul dezvoltatorului are imputernicire legala, etc). Ma indoiesc ca banca sa nu fi cerut asa ceva.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cand semnezi ....sa fii atent sa fie semnatura in rubrica potrivita . Inainte de asta trebuie sa fii atent la multe .

Edited by JurasikMan, 24 January 2018 - 12:53.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 Pololica, on 24 ianuarie 2018 - 12:45, said:

  • Sunt si eu la un pas de semnare, dar sunt la Prima Casa. La fel, credit+notar+reprezentant al dezvoltatorului. Inainte de a trimite dosarul la Fondul de garantare, notarul a trebuit sa emita o parere asupra actelor (in sensul ca terenurile lipite sunt achizitionate lega, reprezentantul dezvoltatorului are imputernicire legala, etc). Ma indoiesc ca banca sa nu fi cerut asa ceva.

si banca cere logic, dar daca notarul nu isi da seama de fals, ca in general astia fac niste falsuri mai ceva ca originalele mai ales cand vorbim de apartamente deci aici este greu sa iti dai seama. Si dupa 1-2 ani te trezesti cu proprietarul la usa. Dupa care urmeaza procese, ani pierduti, bani pierduti... etc

#8
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 business11, on 24 ianuarie 2018 - 13:16, said:

si banca cere logic, dar daca notarul nu isi da seama de fals, ca in general astia fac niste falsuri mai ceva ca originalele mai ales cand vorbim de apartamente deci aici este greu sa iti dai seama. Si dupa 1-2 ani te trezesti cu proprietarul la usa. Dupa care urmeaza procese, ani pierduti, bani pierduti... etc


Poi cumva asta incercam eu sa ma lamuresc: ma pot baza pe faptul ca notarul vede ca-s ok actele respective sau nu?  Daca tot platesc o gramada de bani pe "uitatura" lui macar sa pot sa stau linistit.

Stie exemple de cazuri in care s-au facut greseli in situatia asta? Ca vreau sa vad cum ma pot feri de eventualele greseli.



PS: O chestie ma face usor suspicios: proprietarii au castigat la loteria vizelor acum 2-3 ani si au plecat in US. Si vand apartamentul pe euro,sper ca pentru a-si plati mai departe la banca restul de bani.

Edited by florin_buda, 24 January 2018 - 16:24.


#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
siguranta nu o sa ai niciodata, cazul pare putin dubios astfel ca trebuie sa ai mare grija. Ai incercat sa vorbesti cu ei prin Skype sau ceva, sa verifici identitatea. Ti-am zis mai sigur esti cu un fax de la ei cu un pasaport ceva sa dovedeasca treaba.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cum suna 100.000€ si cum suna 120.000$? E o chestie pe care americanii au introdus-o. Poate le e mai ok in euro.

#11
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005

 business11, on 24 ianuarie 2018 - 16:44, said:

siguranta nu o sa ai niciodata, cazul pare putin dubios astfel ca trebuie sa ai mare grija. Ai incercat sa vorbesti cu ei prin Skype sau ceva, sa verifici identitatea. Ti-am zis mai sigur esti cu un fax de la ei cu un pasaport ceva sa dovedeasca treaba.


si ce pot dovedi cu un pasaport trimis prin fax? sau unde vrei sa ajungi?

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 florin_buda, on 24 ianuarie 2018 - 12:23, said:

1. De exemplu am convenit sa platesc comision X lei la agentia imobiliara - ma pot trezi ca la semnarea contractului ei sa-mi ceara X+TVA?

2. Proprietarii sunt plecati in US si si-au imputernicit tatal ca sa faca vanzarea - nu risc sa accepte notarul imputernicirea si peste 2 ani sa descopere ca nu era legala, nu ?

1, Citești atent contractul cu agenția imobiliară. Prețul trebuie să fie clar exprimat și să fie cât e comisionul lor (2%, 3% etc.).
Dacă tu nu ești plătitor de TVA nu prea ar avea de ce să-l evidențieze X +TVA, ci ar trebui să fie cu TVA inclus.

2. Notarii serioși nu acceptă pentru vânzarea imobilelor decât procuri făcute la consulatele noaste, dacă e așa e exclus să fie falsă.

#13
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Comisionul agentiei il platesti DUPA semnarea contractului de vanzare-cumparare! Am intalnit fomisti care cereau comisionul la semnarea antecontractului sau la promisiune!

#14
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Dacă tatăl are procura făcută la notar ca e împuternicit sa vândă apartamentul și noul notar la care se semnează contractul de vânzare cumpărare verifica procura, cum sa fie înșelat? Cum?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Nu este verificata in mod express semnatura cum se verifica acum 20 de ani cu buletinul parca ala cu frunze era bun in cazuri din astea). Verifica, in primul rand, legalitatea actelor din spatele contractului de vanzare-cumparare si valabilitatea actelor de identitate. Nu stiu, dar la pasapoarte se semneaza olograf pe ele? Daca se semneaza, atunci semnatura din procura trebuie sa fie (aproape 100%) identica cu cea din procura. Spun aproape 100% identica intrucat o semnatura nu seaman cu alta (dar in proportie de 90-95% trebuie sa semene, depinzand de stare, graba, cum a semnat, etc).

#16
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
In procura făcută la notar scrie ca in fata notarului s-au prezentat persoanele respective, adică cel ce împuternicește și cel împuternicit. Care notar ar scoate o procura fără ca persoanele sa fie prezente?

Și atunci noul notar care va folosi procura, va verifica sa nu fie anulată și poate dacă e înregistrată la notarul care a făcut procura?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate