Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cum sa fac sa nu ma mai considere Google spammer?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Salut!
Am 3 forumuri phpBB si ma confrunt cu o problema destul de neplacuta.
Foarte pe scurt: pana de curand, nu se trimiteau e-mailurile. Am vrut sa pun SMTP (vedeti aici) dar nu m-am descurcat. Insa de vreo 2-3 saptamani, au inceput sa vina e-mailurile. Probabil pentru ca host-ul mi-a dat certificat SSL. Nu stiu. Dar partea naspa e ca primesc e-mailurile doar in folder-ul "Spam". Nu stiu de ce ca nu prea am facut spam. Nah, e normal sa incerci sa-ti faci reclama pe unde apuci. Dar asta nu inseamna neaparat ca esti spammer. Eu asa cred.
Exista vreun link, vreo adresa de e-mail unde pot cere celor de la Google sa nu ma mai considere spammer?
Va rog sa ma ajutati.
Multumesc.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
"nu prea am facut spam", cam ca "putin mort" sau "putin insarcinata".
Algoritmii google o cam iau razna intr-adevar citeodata, singura chestie sigura e sa le comunici clientilor de pe ce email trimiti si sa-i rogi sa te bage in address book (sint multe magazine si forumuri care fac asta, toti care trimit mailuri en-gros sint mai mult sau mai putin afectati de asta). Asta daca nu vrei sa "incerci sa-ti faci reclama pe unde apuci", ceea ce Google exact incearca sa previna.

#3
1play

1play

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2017
zeul.internetului :))

Aici ai incercat? https://support.goog...4-1516686180675

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Când destinatarul te raportează ca spam, cred că poți să le spui tu ce vrei celor de la google că nu o să te creadă. Eu primeam mailuri de la o organizație din asta civică ce credea că mă reprezintă în raport cu politicienii actuali. Le-am explicat că nu e cazul să se agite în numele meu dar până la urmă tot cu raportările de spam am scăpat de ei.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ți-ai setat SPF și DKIM?

#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postopen-your-eyes, on 23 ianuarie 2018 - 05:20, said:

e normal sa incerci sa-ti faci reclama pe unde apuci. Dar asta nu inseamna neaparat ca esti spammer. Eu asa cred.
Dar ce inseamna? Mai ai si tupeul sa ceri sfaturi despre cum sa deranjezi oamenii in continuare...

#7
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostOriginalCopy, on 23 ianuarie 2018 - 08:39, said:

Ți-ai setat SPF și DKIM?

Posted Image  SPF - Factor de Protectie Solara???

:)  DKIM - Domain Keys Identified Mail

Quote

Domain Keys Identified Mail (DKIM) is an email authentication method designed to detect email spoofing. It allows the receiver to check that an email claimed to have come from a specific domain was indeed authorized by the owner of that domain. It is intended to prevent forged sender addresses in emails, a technique often used in phishing and email spam. Sursa

Traducere cu 'Gogu'

Domain Keys Identified Mail (DKIM) este o metodă de autentificare prin e-mail concepută pentru a detecta imitarea unui e-mail. Acesta permite receptorului să verifice dacă un e-mail care a pretins că provine dintr-un anumit domeniu a fost într-adevăr autorizat de proprietarul acelui domeniu. Acesta este destinat să împiedice forțarea adreselor expeditorilor de e-mail-uri, o tehnică folosită adesea în phishing și spam-ul prin e-mail.


#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Trimiţi şi tu spamul de pe alte domenii. Când le bagă şi pe alea pe listă schimbi domeniile şi tot aşa.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpoadol, on 23 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Posted Image  SPF - Factor de Protectie Solara???
Stai jos, 4.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
La mine toate mailurile nesolicitate, la care nu m-am inscris, ajung imediat in SPAM - unele direct, pentru altele apas o tasta de la mouse.
Am instalate minim 4 add-blockere - toate merg brici.

@initiator - depinde foarte mult si cum e structurat mailul - daca arata ca super-oferta, cu linkuri si poze, poti sa fii sigur ca ajunge direct in Spam.

Edited by rosix, 23 January 2018 - 12:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate