Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Asus A541na nu pot instala nimic

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
stimati colegi , la laptopul din topic in bios la boot menu imi afisaza : ca sistemul nu gaseste nici un bootable devices, iar la Advanced mode(f7) la seventa de boot arata :fast boot disable, apoi :  add new boot option si delete boot option, la add new boot option arata : add boot option, parth for boot option, si boot option file parth , la fiecare sub secventa nu este nimic activ din pacate !, ce sa-i fac sa pot instala ceva fie de pe dvd fie de pe usb ?, va rog ?

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Mai intai instaleaza un manual de limba romana, apoi editeaza postarea sa inteleg si eu ceva.

#3
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
vad la subsecventa : parth for boot option ca se deschide si am doar : PCI(12/0)\device path(type3,subtype 12)HD(part2, sig3646486a-a6b1-4c74-b227-39256c694294) , ce semnifica ?, va rog si cum sa procedez mai departe ?, stima

nu inteleg ce sa instalez daca nu pot sa fac nimic ?

#4
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Uite aici:
https://forum.softpe...-pe-asus-a541n/

#5
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
am citit ce mi-ati propus dar nu cred ca este cazul si la mine !, eu nu pot selecta nici un mediu de pe care sa bootez pt. ca nu am vreunul indicat ca fiind activ ? , ce se intimpla ?

in bios la mine < la boot priority > nu este nimic ?

e si o varianta ciudata de bios  model EZ zice ?

#6
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
sa va pun niste poze , poate veti observa mai bine fata de explicatiile mele

Attached Files



#7
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
inca o poza mai clara

Attached Files



#8
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Ia pasii pe rand, fa un stick bootabil cu Rufus, urmeaza indicatiile din topicul pe care ti l-am indicat si merge. Din pacate biosul UEFI + sistemul de operare Endless este o porcarie. Nu e simplu de instalat Windows pe acest Asus, dar cu rabdare si atentie se rezolva.

#9
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
nimeni nu ma mai asista ?

am un stick bootabil cu win 8 sa incerc cu el , dar pe site am drivere doar pt. win 10 ?

#10
coricom

coricom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 30.03.2010
Am incercat eu si cu win 8.1, dar nu merge, vrea doar win 10.

Edited by coricom, 22 January 2018 - 20:48.


#11
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
am un dvd cu win 10/64b treb. sa fac musai un stick butabil cu win 10/64b ?, nu am serial la el si nu cerd ca merge

#12
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Am patit la un LENOVO ca Endless-ul nu mergea schimbat decat cu USB bootabil si cu o anumita setare in Rufus.
@OP, contacteaza-ma pe PM! Iti explic acolo.

#13
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
cu ce fac stickul , cu Rufus sau cu Gparted ?, iar cind intru cu F8 nu am ce selecta pt. ca nu este nimic ?,

dupa cum se vede clar in pozele anexate ?!

#14
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Incearca cu un DVD cu Windows 10....eu asa am reusit,stikul nu-l vede....pentru ca nu are toate driverele instalate.E o panarama de laptop,nici macar nu l-am gasit pe pagina ASUS sa pot cauta driverele.Trebuie insistat mai mult,pana la urma o sa mearga.Am instalat pe doua bucati la interval de cateva saptamani.Unu era fara unitate DVD si unu cu DVD.Ambele m-au chinuit o garamada,dar pana la urma am reusit

Edited by dan.smarandoi, 22 January 2018 - 21:55.


#15
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

View Postdan.smarandoi, on 22 ianuarie 2018 - 21:47, said:

Incearca cu un DVD cu Windows 10....eu asa am reusit,stikul nu-l vede....pentru ca nu are toate driverele instalate.E o panarama de laptop,nici macar nu l-am gasit pe pagina ASUS sa pot cauta driverele.Trebuie insistat mai mult,pana la urma o sa mearga.Am instalat pe doua bucati la interval de cateva saptamani.Unu era fara unitate DVD si unu cu DVD.Ambele m-au chinuit o garamada,dar pana la urma am reusit
Politica corporatista de bagat microshit pe gat si reversul ei (linux pentru piete emergente).

#16
iongiurca

iongiurca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 366
  • Înscris: 23.06.2010
da cu DVD cu win 10 merge ce merge si cind ajunge la 75% fisere instalate isi aduce aminte si-mi cere serialul pt. win10, si nu-l am , apoi se reseteaza instalarea

#17
dan.smarandoi

dan.smarandoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.03.2007
Nu o fi bun windowsul tau...important e ca acum macar buteaza.Cand instalezi bifeaza acolo ca nu ai o cheie,si activezi mai tarziu.Dupa ce te chinuie bine o sa-ti mearga

#18
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Pe acest laptop nu poate sa fie instalat win piratat....si functioneaza doar cu win 10. Descarca de pe site-ul microsoft o imagine de win 10 si o sa mearga garantat.

Edited by cjo, 23 January 2018 - 00:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate