Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Motorola Moto G4 Plus sau Xiaomi Redmi Note 4X

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Salut,

Ce ati alege intre cele doua din titlu? Primul e 660 de lei, al doilea 690 de lei.
Ma intereseaza in primul rand care se misca mai bine (mai putin camera, sa zicem). Cat de rau se incinge Xiaomi?

Care din ele are Android (cat mai) curat?

As vrea sa cumpar unul din ele maine. Personal inclin spre Motorola; am un G4 de cateva luni si sunt multumit de el.

Ce spor aduce acel 1 Gb de RAM in plus? (Xiaomi)

Un dezavantaj la Moto ar fi ca nu are nici banda 38, nici 41 (am abonament Digi)

Mersi

Edited by cattavencu, 18 January 2018 - 11:09.


#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Sa stii ca e diferenta intre traficul de date pe DigiMobil si de aceea ti-as recomanda sa alegi o varianta de telefon ce sa suporte ambele variante de 4G-uri (B1 si B38)
Din pacate nu stiu ce sa zic despre Xiaomi-ul ala, eu am Xiaomi Mi A1 de o saptamana si sunt incantat de el, insa e mai scump decat bugetul alocat de tine.

#3
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
Daca te interesează android curat, alege Motorola.
Totuși, strict dintre cele două, recomand Xiaomi. Îl dețin și sunt foarte mulțumit de el, chiar daca are miui. Sistemul este foarte fluid, nu întâmpini lag/blocaje. Bateria este super, prinzi lejer 7-8 ore de screen on. Eu prind cam 8 ore+ in 2 zile, cu date mobile în jumătate din timp.
În legătură cu încinsul, la acest model nu ai problema. Snapdragon 625 a fost conceput pentru economie de curent și performanțe în daily use. Nu o sa vezi probleme de încălzire.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Eu zic Moto 4G Plus pentru android stock, upgrade la 8.0 si faptul ca cel de acasa merge in Digi si Vodafone fara probleme.

#5
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Moto G4 Plus e varianta cu 2GB RAM banuiesc, nu? Daca da, atunci as zice sa te gandesti bine inainte. G4 Plus e un telefon extraordinar din toate punctele de vedere, dar 2GB RAM cred ca e o idee cam putin. De miscat se vor misca similar, unul are procesor ceva mai puternic dar soft mai incarcat iar celalalt are soft mai aproape de stock, dar procesor mai slab. De mentionat mai e si ca pe Xiaomi bateria va tine mai mult, dar Moto are camera mai buna.

#6
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 30.10.2017
+1 Moto G4+, mai ales ca ai si Android 8.0 pe el si probabil suport bun in viitor pe site-uri gen XDA Developers. Cauta totusi unul cu 3/4 GB de RAM totusi

#7
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
De vreo 2 ani tot alternez Motorola cu Xiaomi. Cand folosesc Moto imi lipseste autonomia bateriei chinezului, iar cand folosesc Xiaomi imi lipsesc functiile marunte de pe Moto(active display, Moto gestures) si softul fara briz briz-uri. De asemenea Moto G4 e de departe superior la partea ce tine de telefonie(semnal, calitatea convorbirilor) fata de Xiaomi. Acum depinde ce e mai important pentru tine. Xiaomi e net superior ca autonomie, Moto ma satisface la celelalte capitole. Pana luna trecuta am folosit un Moto G4(simplu, nu Plus), iar prietena mea are Redmi Note 4X, deci le pot compara foarte usor.
Si inca un aspect care imi place la Moto: e de plastic. Poate sunt eu mai ciudat, dar imi place sa nu stau cu grija ca il zgarii pe spate sau sa simt ca iau o bucata de gheata in mana daca e frig afara.
Daca te hotarasti asupra Motorola, cauta totusi sa fie varianta cu 3GB RAM.

#8
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Multumesc tuturor pentru opiniile pertinente.

Grea alegere...

Spre Xiaomi ma atrage faptul ca are benzile 38 si 41, acel giga de RAM in plus si autonomia (le-am pus in ordinea importantei). Ma gandesc ca autonomia se poate "drege" usor cu un powerbank, deci acest criteriu isi pierde din importanta.

Spre Moto ma atrage senzatia ca ar fi mai optimizat sistemul precum si faptul ca am un G4 (simplu, fara S sau Plus) si sunt multumit de cum se misca, la fel si de baterie (tot de 3000, ca la G4 Plus). Daca ar fi avut banda 38 era clar castigator...

Designul (muchii, colturi, culori etc.) nu ma intereseaza absolut deloc, oricum mi se par toate la fel, oricum au ajuns poate cele mai banale obiecte din viata de zi cu zi.

Varianta Moto cu 3 Gb de RAM nu o gasesc si probabil ca ar fi la un pret mai mare, caz in care nu merita. Asa, cel mai misto pare sa fie G5 S Plus, dar e 1200 de lei, aproape cat ambele la un loc, deci nu merita.

M-as hazarda sa iau Xiaomi, ce sa zic...Fie si numai pentru diversitate Posted Image

Ca fapt divers, cand ma gandesc ca am dat 1385 de lei pe un Samsung S II Plus in februarie 2013, nu-mi vine sa cred...

Edited by cattavencu, 19 January 2018 - 09:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate