Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Austrian Airlines

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 23.09.2017
Cine a mai zburat cu ei? Cateva sfaturi, opinii?

Apropo, citisem undeva ca check-in-ul online il poti face cu 3 zile inainte. Eu inca nu reusesc deoarece mi se spune ca nu am niciun zbor caruia sa ii fi inceput procedurile de check in

#2
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Am zburat de multe ori cu ei. Check in-ul il vei face cu 24 de ore inainte de zbor. Il poti face si in Otopeni sau direct de acasa. Cat despre probleme, niciodata ! Incearca sa zbori cu SAS-ul, acolo sa vezi disperare.

#3
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
https://www.austrian...ckIn.aspx?cc=RO

Cei mai seriosi de la noi din toate punctele de vedere, o adevarata companie cu angajati seriosi cu care merita sa zbori oricand, chiar daca nu or fi cei mai ieftini, dar siguranta este cea mai importanta.

Edited by gump4, 17 January 2018 - 20:52.


#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Am zburat cu ei, ce sa zic, profesionalism, reguli clare.
Am avut bagajul de mana de 8 kg...depaseam...pana nu am golit (a se citi arunca suveniruri si chestii) sa ma incadrez in limita nu m-au lasat. In rest, numai de bine, un bufet in avion (ceva de rontait si suc ceai vin apa etc) si wifi functional in timpul zborului...

#5
alex342

alex342

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,415
  • Înscris: 23.09.2017
Sunt putin cam scumpi. Nu numai biletele, insa si alte servicii. Daca doresc sa imi aleg locu acum, costul este ceva in genul  ~20-30 de euro, depinde de pozitionare.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,914
  • Înscris: 25.04.2006
E un zbor de o ora jumatate, as putea sa traiesc si fara seriozitatea lor daca ar mai inchide ochii la un bagaj, daca ar da ceva de baut la zborul de seara, etc :) Sunt companie de nota zece, insa pe de alta parte corectitudinea excesiva poate duce si la situatii ciudate, ca mi s-a intamplat sa aterizez la Graz in loc de Viena din cauza cetii. I-am sunat pe aia de la birou sa spun ca ajung mai dupa-amiaza ca e ceata mare au crezut ca imi bat joc de ei, era un pic de ceata dar nimic deosebit. Eu ca eu, dar era plin avionul cu rusi/ucrainieni ceva care aveau legaturi in Viena si i-au nenorocit pe aia din cauza excesului de zel, tinand cont ca cu multe linii am aterizat de nu se vedea pamantul decat cand era avionul la cativa metri de sol.

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,321
  • Înscris: 20.10.2015

 alex342, on 17 ianuarie 2018 - 20:32, said:

Cine a mai zburat cu ei? Cateva sfaturi, opinii?

Apropo, citisem undeva ca check-in-ul online il poti face cu 3 zile inainte. Eu inca nu reusesc deoarece mi se spune ca nu am niciun zbor caruia sa ii fi inceput procedurile de check in

Unde zbori?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 gump4, on 17 ianuarie 2018 - 20:50, said:

https://www.austrian...ckIn.aspx?cc=RO

Cei mai seriosi de la noi din toate punctele de vedere, o adevarata companie cu angajati seriosi cu care merita sa zbori oricand, chiar daca nu or fi cei mai ieftini, dar siguranta este cea mai importanta.

Dupa Turkish Airlines,evident.

Austriecii nu sunt cu nimic mai breji decat altii.Avioanele sunt identice,adica in marea majoritate locurile sunt incomode (pentru persoanele de 180+),"pachetelele" cu mancare sunt la fel ca peste tot.Iar cine doreste sa vada personal de bord tanar mai are de asteptat.Media de varsta la AA este mai ridicata.Dar acest lucru nu are nici un fel de importanta,toti etaland acelasi zambet de plastic,fortat,pe care ii obliga regulamentul sa si-l arate,asa cum este la toate companiile de zbor.
Pentru mine nu au iesit cu nimic din cotidian.O companie aeriana serioasa,care-si face treaba..

ps.
Stiu ca-i offtopic,dar cele de mai sus nu se aplica la TA.

#9
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Sper sa nu fie considerat off-topic:

Pe site-ul Austrian Airlines doresc sa verific pretul unui zbor Bucuresti - Viena pentru 2 persoane. Cum pot face ca doar un pasager sa aiba bagaj de cala? In momentul de fata seteaza ca amandoi au bagaj de cala si nu doresc asta.
Apropo, taxa de aeroport este inclusa in pret sau trebuie platita in plus?
Bagaj de cala este acleasi lucru cu bagaj inregistrat?

#10
BonnieSweet

BonnieSweet

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.12.2019
A avut cineva probleme cu bagajul de mana? Este prima data cand zbor spre Viena cu cei de la Austrian si am hotarat ca bagajul de mana imi ajunge si ca nu am nevoie de unul la cala. Am un mini geamantan, dupa instructiuniile de pe site se incadreaza, dar am auzit ca unora nu le convine si il pun ca bagaj de cala...

#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 gump4, on 17 ianuarie 2018 - 20:50, said:

https://www.austrian...ckIn.aspx?cc=RO

Cei mai seriosi de la noi din toate punctele de vedere, o adevarata companie cu angajati seriosi cu care merita sa zbori oricand, chiar daca nu or fi cei mai ieftini, dar siguranta este cea mai importanta.
Acum am descoperit si eu topicul si am o parere efectiv inversa: desi imi facusem rezervarea cu cca 3 luni inainte, nu am check - in online intrucat oricum urma sa am bagaj la cala care trebuia predat. Ajungand la zona de check-in, am avut surpriza sa aud sa nu imi garanteaza locul intrucat nu am facut check in online si ei au overbooking! In aceasi situatie mai erau inca 2 colegi (faceam parte dintr-un grup mai mare)  care tot nu facusera check in online. Am stat cu emotii pana la imbarcare - pana la urma ne-am imbarcat.
Am zis ca deacum voi evita aceasta companie cand voi avea de ales

#12
tuareg

tuareg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 21.01.2006
E vina companiei de zbor ca nu ai check-in online ?  Cand stai on-line cu toate prostiile dar nu faci check-in online e oare vina companiei ?

#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 tuareg, on 07 ianuarie 2020 - 20:08, said:

E vina companiei de zbor ca nu ai check-in online ?  Cand stai on-line cu toate prostiile dar nu faci check-in online e oare vina companiei ?
da, e vina companiei ca trebuia sa ma anunte/ sa scrie undeva clar ca trebuie sa fac check in on line daca vreau sa am locul garantat! Eu am gandit-o ca daca tot trebuie sa predau bagaj la cala, ce rost mai are sa fac check in-ul on line... Din cate stiu eu, check in on line este o facilitate si nu o obligativitate.
de ce la alte companii nu se intampla la fel?

Edited by bogwol, 08 January 2020 - 08:03.


#14
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.02.2004
Se intampla absolut la fel, dar nu-ti spun tie.
In caz de overbooking prioritate au cei cu checkin online- aia sigur se prezinta. Din masa de oameni fara check in online facut, sansele ca unii sa nu se prezinte sunt mai mari. In functie de cand ai facut check in la ghiseu, poti primi denied boarding sau nu. In caz de involuntary denied boarding primesti compensatie conform normelor ue (in functie de intarzierea cu care ajungi la destinatie) si esti pus pe urmatorul zbor (zboruri Austrian sunt vreo 4-5 pe zi). Mai este si posibilitatea ca compania sa intrebe daca te deranjeaza sa primesti din prima o compensatie in cazul in care esti pus voluntar la urmatorul zbor. Sunt unii carora le convine aceasta situatie, sa primeasca niste bani dar sa ajunga mai tarziu la destinatie.
Inca o data, practica e comuna tuturor companiilor, deci n-are rost sa individualizezi la Austrian.
Pe scurt, daca vrei sa fii sigur de loc, la orice companie, e bine sa faci check in online sau macar sa te prezinti la aeroport la inceperea checkin-ului.

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 alexxxxx, on 08 ianuarie 2020 - 11:46, said:

Se intampla absolut la fel, dar nu-ti spun tie.

Pe scurt, daca vrei sa fii sigur de loc, la orice companie, e bine sa faci check in online sau macar sa te prezinti la aeroport la inceperea checkin-ului.
Asa  am facut, am fost printre primii la check in, dar nici asa nu imi garantau locul.
Oricum chestia cu overbooking e magaria companiei/companiilor. Faptul ca cineva nu se prezinta la zbor cu ce ii afecteaza pe ei? Ca tu oricum ti-ai platit biletul si ei nu zboara in pierdere! Dar vor sa castige cat mai multi bani de la tugulani! Sunt curos ce mai inventeaza in cativa ani. Probabil o sa ajungi sa platesti si utilizarea toaletei in timpul zborului....
Ehee, unde sunt timpurile de acum 20-30 ani sau chiar mai mult in care mai aveau putin si iti puneau si covorul rosu. Acum zborul cu avionul devine din ce in ce mai asemanator cu o calatorie cu RATB.

#16
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Trebuia sa accepti zborul cu urmatorul avion si primeai 250 euro. :) Daca nu te grabesti, nu ai conexiune de prins, e mai bine sa accepti despagubirea. Eu am primit 500 de la ei, au avut probleme atat la dus (overbooking), cat si la intors (probleme cu avionul). :D

#17
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 amandigi, on 09 ianuarie 2020 - 17:35, said:

Trebuia sa accepti zborul cu urmatorul avion si primeai 250 euro. Posted Image Daca nu te grabesti, nu ai conexiune de prins, e mai bine sa accepti despagubirea. Eu am primit 500 de la ei, au avut probleme atat la dus (overbooking), cat si la intors (probleme cu avionul). Posted Image
Faceam parte dintr-un grip de 15 persoane care plecau in alta localitate decat cea cu aeroportul, asa ca acest lucru nu era convenabil pt mine...

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009

 Fjell, on 17 ianuarie 2018 - 20:50, said:

Am zburat de multe ori cu ei. Check in-ul il vei face cu 24 de ore inainte de zbor. Il poti face si in Otopeni sau direct de acasa. Cat despre probleme, niciodata ! Incearca sa zbori cu SAS-ul, acolo sa vezi disperare.


Ca tot ai pomenit de SAS, ce-i bai cu ei?

Am de ajuns la NYC si SAS e cu vreo 150 EUR mai ieftin fata de LH dar nu imi contorizeaza numarul de zboruri la status (am deja 18 zboruri LH programate pana in Martie :lol: )

Si as vrea sa stiu daca merita efortul sa merg cu SAS sau o las balta si iau tot LH..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate