Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Dezinstalare Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Andrey55

Andrey55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 04.01.2015
Salut, am cumparat un laptop Sony Vaio astazi are instalat Linux Mint 17, problema este ca nu pot instala nimic pe el nici un program nici un joc, nimic ..ideea este ca vreau sa schimb Linux.ul cu Windows 7 insa cand bag dvd-ul nu il citeste si daca dsu restart la laptop cu dvd-ul de windows in el se blocheaza, am vorbit cu cel de la care l.am cumparat iar el mi.a spus ca a pus pe cineva sa ii faca lucrul asta pentru ca avea laptopul la comun cu sora iar ea instala multe jocuri pe el. Cum sterg Linux.ul pentru a instala Windows? Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAndrey55, on 17 ianuarie 2018 - 16:17, said:

am vorbit cu cel de la care l.am cumparat iar el mi.a spus ca a pus pe cineva sa ii faca lucrul asta pentru ca avea laptopul la comun cu sora iar ea instala multe jocuri pe el.
Ce ai vrut sa zici?

On topic: setezi corect in BIOS ordinea de boot.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cand instalezi windows se va sterge partitiile cu Linux.
Deci problema la tine e ca nu pui sa booteze unitatea optica cu dvd-ul cu windows 7 !

Asadar, intra in BIOS si pune unitatea optica First Boot Device si Hdd-ul Second Boot Device.
Alternativa e sa intri boot menu sa selectezi acolo sa booteze prima data unitatea optica cu dvd-ul cu windows.


l.e.:
@Andrey55, am uitat sa intreb:
laptopul Sony Vaio are drivere pt. windows 7 ? ca daca nu are o sa fie greu sa il faci sa functioneze cu w7 !
Intra pe site-ul producatorului laptopului si vezi pt. ce versiune de windows are drivere  Posted Image

Edited by super8, 17 January 2018 - 16:32.


#4
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postdorin_2k, on 17 ianuarie 2018 - 16:26, said:

Ce ai vrut sa zici?

Adica tipul ala (cel care a vandut laptopul) a pus linux pe el, ca sa nu mai instaleze sora-sa jocuri


@Andrey55
Spune si tu ce model este.

#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
pune si tu W10 daca poti, cu boot de pe stick.

#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Topic mutat: Linux > Windows 7.

Linux nu se dezinstaleaza. Creezi in mod corect un mediu de instalare cu Windows, bootezi de pe acel mediu de instalare si in cursul instalarii elimini partitiile create de Linux, creezi partitii pentru Windows si instalezi.

View PostAndrey55, on 17 ianuarie 2018 - 16:17, said:

ideea este ca vreau sa schimb Linux.ul cu Windows 7 insa cand bag dvd-ul nu il citeste si daca dsu restart la laptop cu dvd-ul de windows in el se blocheaza,

Daca nu citeste DVD-ul, atunci este fie unitatea defecta, fie DVD-ul defect, fie DVD-ul nu este scris cum trebuie sau cu ce trebuie.
Daca prin "nu citeste" te referi la faptul ca nu este unitatea optica prima in ordinea de boot si booteaza in Linux, atunci setezi unitatea optica prima.
Daca se blocheaza laptopul, atunci poate fi vorba de o problema hardware. In ce moment se blocheaza (ce se intampla inainte de a se bloca)?

Edited by _-_, 17 January 2018 - 17:45.


#7
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005

View Postxxvirusxx, on 17 ianuarie 2018 - 16:51, said:

@Andrey55
Spune si tu ce model este.

Poate ai tupeu si raspunzi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate