Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Rata fixa la apartament prima casa ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
Este normal sa creasca rata fixa la un credit imobiliar prin prima casa ?
Aveam o rata de 600-620 Ron inainte de a creste roborul, acum am cam 730 Ron. Credit luat de la Banca Transilvania prin prima casa. Au facut o simulare la inceput ca am de plata rate fixa de cam 650 ron/luna, dar nu stiu cum sunt fixele ratele ca tot variaza.
Poate e mai bine sa fac o refinantare la alta banca ? Vreau sa dau o suma de bani in avans si cred ca e mai usor cu o refinantare.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca cel mai bine este sa citesti contractul pe care l-ai incheiat cu banca.

Edited by pasilla, 17 January 2018 - 00:18.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Rata fixa e una, dobanda fixa e alta.
2. Creditul e in lei sau in EURO?

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
E cu prima casa, deci e in lei. Nu cred ca e usor sa refinantezi prima casa.

#5
aandrei_24

aandrei_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,475
  • Înscris: 02.02.2007
Nu exista notiunea bancara de "rata" fixa (poate doar marketing), ceea ce este fix sau variabil este  dobanda.
Si din ce cunosc eu NU stiu ca vreo banca sa fi oferit Prima Casa cu dobanda fixa, pentru ca mi se pare ca nu le este permis acest prin lege (fiind un credit co-garantat guvernamental)
Ceea ce este fix in povestea asta, este marja bancii, deoarece este un lucru stabilit prin lege. Insa cum dobanda (DAE) = marja (aia FIXA) + Robor X, si cum Robor a luat-o in sus binisor, cred ca asa gasesti explicatia de ce rata ta s-a dus in sus. Imi pare rau de tine, cred ca se va duce si mai sus de atat, multumita crizei politice, care genereaza criza economica.

#6
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
tu chiar nu ai stiut ca depinzi de robor? ai crezut ca este fixa de la un cap la altul al perioadei de creditare?

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
la dobanda fixa ai rate fixe, nu este nimic de comentat.
din pacate, la prima casa, si in general, la creditele pe termen lung, nu iti da nimeni cu dobanda fixa.
si rata mea a crescut de la 350 la 405. asa e cand esti colonie, platesti cat iti cere stapanul.

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Multe credite au rate in functie de dobanda bancii + robor.
Cum robor a crescut, a crescut si rata.
Multumeste guvernatilor, asa se intampla cand esti condus de hoti si penali.
https://www.digi24.r...trei-ani-829048

Edited by Kroghy, 17 January 2018 - 07:21.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Kroghy, on 17 ianuarie 2018 - 07:18, said:

Multe credite au rate in functie de dobanda bancii + robor.
Cum robor a crescut, a crescut si rata.
Multumeste guvernatilor, asa se intampla cand esti condus de hoti si penali.
https://www.digi24.r...trei-ani-829048

daaaaaa, sigur guvernantii.....parca ei conduc tara!
treziti-va naibii din iluzia asta, tara asta e colonie, sistemul bancar si marile corporatii sunt independente de state, ele fac politica reala. daca ai un guvern care nu joaca mingea bancilor si corporatiilor, inediat apar masurile de retorsiune, in speta de fata, cresterea robor. robor-ul nu avea absolut nici un motiv sa creasca.
este exact ce se intampla in anii 80, cand alimentele putrezeau in depozite, iar magazinele erau goale.

#10
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Prima Casa nu cred ca are rate fixe, poate BCR ceva gen FIXA 5 sau 10 ani si apoi variabila in functie de robor.

Ratele fixe sunt la o dobanda mult mai mare, eu inainte de criza in care ne aflam, am facut rate, rate fixe la o dobanda mult mai mare, rezultatul? Ba ete ca nu m-a interesat cresterea ratelor, robor, adica am prieteni carora le-au crescut ratelor si tot urmareau stirile, urmareau cat mai au de plata la banca.
Deci mai bine ratele fixe care raman fixe, doar ca la prima casa nu exista sau nu cred ca exista vreo banca care sa ofere asa ceva.

Edited by Argent, 17 January 2018 - 09:18.


#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Este buna si prima casa cat timp faci rate la ceva mai ieftin, o garsoniera, dar daca vrei sa faci rate pentru 10 ani sau 20 de ani, intr-o tara ca Romania? Imi pare nebunie.

http://stirileprotv....-a-de-euro.html
Si o sa tot citesti despre cum creste ROBOR despre cum scade ROBOR, stres.

#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Exista diferente intre ratele lunare fixe si rata dobanzii fixa.
Pentru creditele cu rata lunara fixa, in prima parte a perioadei de rambursare, principalul va avea o valoare mica iar dobanda va fi mai mare, urmand ca in urmatoarea parte a perioadei de rambursare principalul sa creasca iar dobanda sa scada.
In general, bancile apeleaza la o manipulare fină, cum că dobânda creditului ar fi fixă. Nu este ! Dobânda reala (Dobânda Anuală Efectivă, prescurtată DAE) este compusă din - DAE = Marja bancă (fixă) + EURIBOR 3M (variabilă)
Pe scurt, rata este fixa dar dobanda ... alta poveste.
Asa cum te-au sfatuit si colegii, verifica mai atent contractul pe care l-ai semnat cu banca.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Prima casa NU se poate refinanta pentru ca nu exista cadru legal de ridicare a ipotecii garantate partial de stat.
Am incercat la mai multe banci, dar nici o sansa.

Se poate in schimb achita integral creditul "din surse proprii" dupa care se poate contracta un nou credit cu ipoteca pe imobilul cu pricina, daca vrei sa returnezi "sursele proprii".
Cum nu-mi prisosesc deloc banii aia, am zis sa o las asa.

#14
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Va rog sa terminati cu interventiile offtopic, orice postare fara legatura cu subiectul va fi stearsa, iar utilizatorul sanctionat.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai titlul subiectului e aiurea, ca nu exista credit "prima casa" cu rata fixa. nici macar cu dobanda fixa.

#16
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 rich1974, on 18 ianuarie 2018 - 10:13, said:

pai titlul subiectului e aiurea, ca nu exista credit "prima casa" cu rata fixa. nici macar cu dobanda fixa.

Corect
Nu ma lasa sa pun link-ul aici dar;
Costurile ocazionate de obtinerea unui credit prin programul Prima Casa sunt urmatoarele:
Dobanda este principalul cost al creditului. Aceasta este variabila, rata dobanzii fiind formata dintr-o marja fixa si indicele de referinta (Robor 3 luni).
Comision de gestiune – unele banci practica dobanzi mai mici, insa impun comisioane lunare, care influenteaza de multe ori semnificativ costul total al creditului.

#17
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Initiatorul avea o nelamurire, asta fiind si motivul pentru care a deschis topicul.Nu era corect informat, nu este titlul aiurea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate