Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Cata smantana putem manca?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostAlexEn, on 16 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Care e problema? De paine cu unt ai auzit sau si aia e oribilitate?
Grasimi+carbo e combinatia cea mai apetisanta in general si cea mai proasta pentru omul sedentar Posted Image

Lasa-i ca unii s-au nascut cu caviar si fructe de mare. Pe timpul lui Ceausescu mancam si untura pe paine cu ceapa.

#38
ink1

ink1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2018
Apropo de grasimi, in unele magazine se gaseste pasta de jumari. Aia numai pe paine o mananci. Cu ceapa sau altceva.

#39
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cate kg ai ? :)) Ai grija la ficat... ca s-ar putea sa il cam ingrasi, chiar daca tu ai probabil 60kg...

#40
ink1

ink1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.01.2018
Pasta de jumari nu face parte din placerile mele vinovate. Prajiturile sau chipsurile combinate cu berea, da. Desi nu mananc pasta de jumari sau slanina, se spune ca sunt mai sanatoase decat produsele de patiserie, de cofetarie sau decat chipsurile. Gras nu sunt, poate si fiindca alternez perioadele in care consum dulciuri, chipsuri, alcool etc cu perioade in care incerc sa mananc mai sanatos, renuntand la ele. Nu mi-am propus sa alternez o alimentatie mai putin sanatoasa cu una mai sanatoasa, vine de la sine, avand o viata dezordonata.

#41
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

View Postgerbil, on 16 ianuarie 2018 - 21:01, said:


Lasa-i ca unii s-au nascut cu caviar si fructe de mare. Pe timpul lui Ceausescu mancam si untura pe paine cu ceapa.
Da' acuma ce-are? Cu ceapa rosie. Painea proaspata, neagra, nefeliata, pe care o tai tu... cu umpic de poprica deasupra...

#42
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postzyppster, on 16 ianuarie 2018 - 19:44, said:

eu fac opusul, mananc o lingura de smantana o data pe luna. prea multa imi face greata.

Cred că ar trebui să o reduci la o linguriță. E mult o lingură.

View Postink1, on 16 ianuarie 2018 - 18:07, said:

In ultima luna am mancat de vreo patru ori o cutie intreaga de smantana de 200g, 25% grasime numai cu paine. N-as manca orice smantana, mi s-a pus pata pe una anume. Stiu ca smantana nu se consuma ca iaurtul si ma intrebam daca nu cumva exagerez.

Dacă mănânci 200g smântână, mănânci 50g grăsimi.

Nu știu cât de mare ești, dar cam 70g de grăsimi ar fi cam necesarul zilnic pentru un om la 1.80, 75kg, sedentar. Asta ca idee. Dacă vrei neapărat să o arzi "sănătos", încearcă să-ți reglezi și tu ziua de smântână. Mănânci în ziua aia mâncăruri sărace în grăsimi și poți băga borcănelul ăla de smântână fără să te gândești că ai mâncat prea mult.

În orice caz, nu cred că va fi o situație în care grăsimea aia ar putea conta cumva. Nu că ai putea ști. Dar o persoană cu o alimentație echilibrată, poate scăpa și-n borcanul cu smântână și la prăjitură și la bucata de slănină, nu va avea probleme de sănătate cauzate de dietă. Problema e când mănânci prost. Bagi dimineața cremvuști, la prânz o friptură cu cartofi și o salată înecată în maioneză, iar seara mai bagi și niște cârnat. În cazurile alea, se adună în timp. Te îngrași atât la exterior, dar și la interior, se depune grăsimea pe vase, artere, ficat, îți lipsesc niște vitamine. Iar aici vorbim de "tratament" aplicat în cursul anilor, nu că scapi într-o zi și mănânci mai mult. Aia n-ar fi o problemă, cât timp în restul timpului mănânci cât de cât corect.

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
nu mai vb prostii,aia nu e smantana,e un iaurt mai bine facut
daca tot ai obiceiul asta pune in ea niste dulceata de capsuni sau prune,nu din comert
smantana e aceea care se ia cu polonicul de pe un lapte lasat la rece macar 12 ore dupa muls,restul e chisleac

#44
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
daca tot va plac grasimile, treceti si voi la chestii mai rafinate. sos Hollandaise. e un restaurant la mine in oras care-l serveste la niste friptane si te lingi pe degete dupa el. merge perfect si cu sparanghel.

Edited by Fane, 17 January 2018 - 05:14.


#45
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postink1, on 16 ianuarie 2018 - 19:41, said:

Daca faptul ca as lua in greutate ar fi singurul efect nu m-ar deranja, insa cine stie ce silent killer e colesterolul de ti-o trage cand nu te astepti
E-adevarat ca in dislipidoze (tulburari ale metabolismului lipidic) poti avea mari valori ale colesterolului si trigliceridelor fara a fi supraponderal.

De aceea e recomandabil sa-ti faci un profil lipidic macar o data pe an. Ca sa stii despre ce e vorba.

In general, daca NU se depune o anumita cantitate minima de efort in mod constant, excesul de lipide in alimentatie nu este de dorit.

View Postf300, on 16 ianuarie 2018 - 20:23, said:

... (ingrasatul fiind practic o epidemie in sine in ziua de azi, mai ales dar nu numai in Romania si care duce deseori la tot felul de diabet, boli de inima, ficat, articulatii, etc).
Pentru ca e vorba de un sedentarism feroce, pe langa ingurgitarea tuturor mizeriilor.

E simpla chestia: tot ce intra, adunate, ar trebui sa fie (la varsta adulta) egal cu tot ce iese, adunate.
In momentul cand bagi mai mult decat organismul consuma, presetarea genetica de zeci de mii de ani face ca organismul sa faca rezerve in amintirea perioadelor de foamete.

View Postink1, on 16 ianuarie 2018 - 22:10, said:

Prajiturile sau chipsurile combinate cu berea, da.
Ii mai sanatoasa untura decat prajiturile de cofetarie si chipsurile.

Quote

Desi nu mananc pasta de jumari sau slanina, se spune ca sunt mai sanatoase decat produsele de patiserie, de cofetarie sau decat chipsurile.
Pai sunt mai sanatoase, fiindca produsele de patiserie contin margarina, adica grasimi trans, care se depun pe vase din start, fiind foarte greu metabolizabile.
Untura e mai putin nociva decat margarina. Margarina creste LDL-ul, untura creste HDL-ul.
In USA grasimile trans sunt interzise in alimentatia publica.

Edited by Hunor_66, 17 January 2018 - 07:16.


#46
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

View Postink1, on 16 ianuarie 2018 - 18:46, said:

S-a cam format obiceiul. Prima oara a fost de incercare, mi-a placut si am repetat. Daca nu este sanatos, gata!
Nu e nesănătos obiceiul, sau Combinația. Ar fi nesănătoasă o eventuala cantitate exagerata. 4 cutii pe luna nu e mult, nu-ti face probleme.

#47
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Incearca paine prajita + smantana + dulceata/gem Posted Image  (bate spre gustul papanasilor ca idee ...)

#48
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Mie imi place cu putina miere ;)

#49
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
N-am incercat dar foarte buna idee. Next time :D

#50
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Postgerbil, on 16 ianuarie 2018 - 21:01, said:

mancam si untura pe paine cu ceapa.

ai raport pentru afirmatia asta .. ;) dar ai omis micul amanunt cu painea .. prajita.

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
diferenta intre e ok / nu e ok o face cantitatea. orice chestie care o bagi in tine in exces dauneaza. pana si apa daca o bei a prost poate sa te omoare.

#52
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postink1, on 16 ianuarie 2018 - 18:46, said:

S-a cam format obiceiul. Prima oara a fost de incercare, mi-a placut si am repetat. Daca nu este sanatos, gata!
O sa ajungi la mâncătorii de smântână anonimi. O sa faci programul " 12 lingurițe ".

#53
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrichelieu, on 17 ianuarie 2018 - 09:19, said:

Mie imi place cu putina miere Posted Image

Bai, bai, ia mai terminati cu astea, ce naiba.
Acu ar trebui sa imi fac paine prajita diseara, miere si smantana am.

#54
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
😂😂😂😂😂

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate