Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Probleme placa retea la Asus X451 UA

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014
Buna ziua. Am si eu o problema cu placa de retea la un model Asus (X451 UA) cumparat recent. Nu se conecteaza la internet pe fir direct, nu reuseste sa identifice reteaua de internet. La internet cu fir prin router se conecteaza fara probleme, am probat la serviciu. Am descarcat un driver pentru placa de retea de pe site-ul celor de la Asus dar nu are executabile, nu pot sa il instalez pe laptop. Mai multi amici mi-au spus ca solutia ar fi sa cumpar un router si sa trag firul (sau sa il las pe wifi prin router), dar mi se pare de porc sa fac asta pentru un laptop nou, pentru ca placa de retea se pare ca nu face fata la internetul conectat direct prin fir. Are cineva o alta soultie? Multumesc anticipat pentru raspuns.

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Daca e retea pe direct aproape sigur e de la RDS ceea ce inseamna ca el identifica reteaua cum trebuie, ai tu nevoie sa faci niste configurari suplimentare de PPPoE in windows.Gasesti userul si parola pe o foaie atasata contractului de la RDS sau in digicare.

#3
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postxeleron, on 15 ianuarie 2018 - 11:10, said:

Daca e retea pe direct aproape sigur e de la RDS ceea ce inseamna ca el identifica reteaua cum trebuie, ai tu nevoie sa faci niste configurari suplimentare de PPPoE in windows.Gasesti userul si parola pe o foaie atasata contractului de la RDS sau in digicare.
I-am chemat de 3 ori pe cei de la RDS si ei sustin ca problema e de la laptopul meu. Adevarul este ca am un laptop mai vechi, tot Asus, si ala se conecteaza fara probleme la retea pe fir. E posibil sa fie insa si ceea ce spui tu, sa nu fie facute setarile pentru PPPoE, desi sansele sunt foarte reduse in acest sens. Ideea este ca a mers cateva zile fara probleme, apoi, brusc, nu a mai vrut sa se conecteze la internet. I-am reinstalat Windows-ul, cei de la RDS mi-au spus asta, a mai mers o seara si apoi iar a cedat. Au venit cei de la RDS iar, a mers, dupa ce au plecat ei, la cateva ore, a cazut din nou. Ma gandesc ca daca nu aveam setarile corecte facute pentru PPPoE nu se conecta deloc. Sau poate gresesc?

Edited by Costel2014, 15 January 2018 - 11:20.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
cand incerci sa dai conectare la reteaua rds ce eroare primesti?

#5
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Pai ai sau nu configurata conexiunea PPPoE, adica bagi username-ul si parola si nu se conecteaza, sau ce se intampla mai exact?

#6
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Posty0z, on 15 ianuarie 2018 - 11:23, said:

Pai ai sau nu configurata conexiunea PPPoE, adica bagi username-ul si parola si nu se conecteaza, sau ce se intampla mai exact?
Da, bag username si parola si nu se conecteaza.. Imi spune in engleza ca nu se poate stabili o conexiune si se inchide portul. Uneori apare si eroarea 619. Cei de la RCS mi-au spus ca e eroare de Windows.

View Postxeleron, on 15 ianuarie 2018 - 11:23, said:

cand incerci sa dai conectare la reteaua rds ce eroare primesti?
Imi apare, dar nu mereu, eroarea 619. Cei de la RCS mi-au spus ca e eroare de Windows. Mereu imi spune ca nu se poate stabili conexiunea si se inchide portul. Uneori cu eroarea 619, alteori doar textul ca nu se poate conecta.

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
619 e de la ei,nu e de la tine.

#8
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postxeleron, on 15 ianuarie 2018 - 11:48, said:

619 e de la ei,nu e de la tine.
Am incercat si eu sa ii conving, dar ei o tin una si buna ca la ei este ok, ca vine internetul...Acum, nu saracesc daca o sa cumpar un router, dar mi se pare aiurea sa il i-au pentru un laptop nou care nu poate functiona pe fir direct...Imi poti explica, pe scurt, ce este eroarea 619, te rog? Cei de la RCS imi spun ca e de la Windows.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Intrebare,ce sistem de operare ai?

#10
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postxeleron, on 15 ianuarie 2018 - 12:00, said:

Intrebare,ce sistem de operare ai?
Windows 10. Am vrut sa instalez Windows 7 dar am inteles ca laptopul nu suporta decat W10.

Edited by Costel2014, 15 January 2018 - 12:04.


#11
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostCostel2014, on 15 ianuarie 2018 - 11:02, said:

Mai multi amici mi-au spus ca solutia ar fi sa cumpar un router si sa trag firul (sau sa il las pe wifi prin router), dar mi se pare de porc sa fac asta pentru un laptop nou, pentru ca placa de retea se pare ca nu face fata la internetul conectat direct prin fir.
Mie nu mi se pare de porc pentru simplul fapt ca ma doare la basca si de conexiune se ocupa routerul, plus ca un wireless nu strica acolo...

#12
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Postvimann, on 15 ianuarie 2018 - 12:11, said:

Mie nu mi se pare de porc pentru simplul fapt ca ma doare la basca si de conexiune se ocupa routerul, plus ca un wireless nu strica acolo...
Pur si simplu nu imi place ideea ca sunt obligat sa fac asta, ca laptopul nu poate functiona intr-un anumit fel. Stau in apartamentul respectiv de 4 ani aproape, evident ca am mai folosit laptopuri acolo si nu am avut aceasta problema, atata tot. Nu e o chestiune de bani, ci de frustrare ca trebuie sa schimb niste chestii care, pana acum, nu trebuiau schimbate. A, si mai ales, ca sunt nevoit sa folosesc laptopul vechi in locul unuia nou.

Edited by Costel2014, 15 January 2018 - 12:17.


#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Mi se pare foarte curios cazul pentru ca am configurat unul asemanator si n-am intalnit astfel de probleme.

#14
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Cred ca ai o problema cu WAN miniport devices, m-am mai lovit la cineva de ea.
Trebuie sa urmaresti pasii de aici: http://geekswithblog...rt-devices.aspx
Dupa asta, stergi conexiunea PPPoE si o reconfigurezi.
Ar trebui sa functioneze asa.

#15
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014

View Posty0z, on 15 ianuarie 2018 - 12:19, said:

Cred ca ai o problema cu WAN miniport devices, m-am mai lovit la cineva de ea.
Trebuie sa urmaresti pasii de aici: http://geekswithblog...rt-devices.aspx
Dupa asta, stergi conexiunea PPPoE si o reconfigurezi.
Ar trebui sa functioneze asa.
Multumesc frumos. Acum nu sunt acasa, dar diseara o sa incerc sa ii dau de cap.

#16
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014
Revin pentru a spune ca am rezolvat problema cu laptopul meu urmand pasii din link-ul postat de colegul y0z caruia ii multumesc inca o data. Intr-adevar, problema era la WAN miniport devices. Inainte de a urma tutorialul trimis de colegul de forum am mai incercat sa configurez conexiunea PPPoE, urand pas cu pas instructiunile din manualul laptopului. La un moment dat, pur si simplu nu imi aparea optiunea "retea LAN" si nu puteam sa configurez conexiunea. Dupa ce am urmat pasii din link-ul trimis de y0z problema s-a rezolvat si am reusit sa configurez fara probleme conexiunea PPPoE si sa pot folosi laptopul. Multumesc celor care m-au ajutat cu un sfat, cu o sugestie, am rezolvat problema.

Edited by Costel2014, 31 January 2018 - 21:49.


#17
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,226
  • Înscris: 02.09.2014
Revin pe acest topic doar pentru a comunica faptul ca in ultimul timp am mai descoperit doua cazuri cu laptopuri Asus care se confruntau cu aceeasi problema pe care o avea si laptopul meu: nu se puteau conecta la reteaua de internet. Se pare ca sunt afectate mai multe modele de laptopuri Asus din gama de pret si performante "low-middle", ca sa zic asa (modele de 400-500 de euro). In ambele cazuri am recomandat solutia pe care am pus-o si eu in practica, sfatuit de colegii de pe acest topic, rezolvare care a functionat si in aceste doua cazuri. Daca mai aflu de aceste problme o sa revin.

Edited by Costel2014, 03 July 2018 - 21:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate