Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Identificare Amplituner romanesc pt depanare

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Aparatul l-am primit cu etajul final ars si cu finalii lipsa si deci nu stiu ce are ca finali. Am remarcat prefinalii din seria BD139 si BD140. Scrisul este sters de pe ei deci nu stiu sigur daca de ei este vorba...
L-am folosit pt radio printr-o statie de amplificare pe care o detin. Incercand sa vad daca reusesc sa depanez defectiunea etajului de putere, am observat la 1 moment dat acel fir rosu lung circa 12 cm desprins. De atunci nu mai functioneaza pe FM1 si FM2. Unde lungi, medii, scurte1 si scurte2 e ok.
Nu este scris pe nicaieri marca si sau model de aceea va deranjez in speranta ca vreun cunoscator ma va putea ajuta in vreun fel.
Multumesc.

Attached Files



#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
cel mai probabil are 2N3055 pe final, că numai astea erau produse măreața industrie românească de dinainte de 89.

#3
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,596
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui o poză şi cu locul unde erau finalii, să vedem dacă erau în capsulă TO3 sau alta. Că după cum e plasată plăcuţa finalilor nu se poate spune nimic, nici pe spatele radiatorului nu e frezat loc de finali.
S-au mai făcut ceva tranzistoare bipolare de putere în afară de 2N3055, mai ales spre finalul comunismului, erau şi ceva darlingtoane complementare gen BDX66/67, însă dacă are prefinali tranzistorii finalii au fost probabil bipolari simpli.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Nu recunosc modelul, dar pare a fi o replica la T350-ul IEI-ului.
Designul imi sugereaza ca a fost produs fie de Tehnoton, fie de Electromures.
Este interesanta nota "Executie climatica N3",

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Nu se vede din poza care e firul rosu la care te referi,dar vad ca toate firele sunt lipite pe cablaje,cu cose (borne).Ori gasesti schema,ori masori si deduci logic ce face acel fir si unde vine.
Interesant sistemul de memorii FM...bloc RF-FM facut cu diode varicap si reglaj al tensiunii varicap cu potentiometri (1-7)...ca la televizoarele din acea epoca :).

#6
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Nu e T350 (sau replica). Ala avea o singura placa de cablaj, nu arata ca asta.

#7
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Dupa design este fabricat de Tehnoton Iasi. Firul rosu posibil sa mearga la una din "clemele" condensatorului variabil. Finalii cred ca sunt bipolari, o poza din zona lor nu ar strica. Nu are constructia unui amplificator cu darlingtoane.

#8
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005

View Postyo9hrb, on 15 ianuarie 2018 - 06:49, said:

Nu e T350 (sau replica). Ala avea o singura placa de cablaj, nu arata ca asta.
Replică.. În ideea de răspuns la ceva.
In acest caz, un răspuns la producerea T350-ului. Nu ma refer la clonarea aparatului, ci doar la competiția dintre dintre IEI, Tehnoton si Electomures.

#9
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Buna seara tuturor. Observ ca mai sunt curiosi ca mine si doritori de a rezolva probleme de natura electronica
Raspund cu intarziere catorva nelamuriri: (nu sant in Romania acum...)
i.posibil sa fie cu 2N3055 ca final. Mai degraba ceva gen bdx. Lipsa frezare specifica sau forare.
fotografiile sunt de la un alt aparat identic cu al meu ( foto gasite pe net)...
urmeaza sa iau inprumut o fotocamera sa pot face fotografiile ce lipsesc.
Inca sper sa apara 1 cunoscator al acestui aparat intre timp si sa ne ajute macar pt identificare.
Multumesc deocamdata... Cele bune...

#10
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Intre timp am mai sapat si iti pot spune sigur ca este facuta de Electronica industriala Bucuresti. Schema este aproape identica cu cel de 35w. Incearca sa te documentezi de aici, ai schemele pe module.

#11
Giulius

Giulius

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.10.2017
Multumesc mult. Studiez si ma apuc de treaba imediat ce ajung acasa in Romania. Daca mai aveti si alte scheme care pot fi compatibile cu aparatul in chestiune le primesc cu placere chiar si contra cost.
Cele bune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate