Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Succesiune teren, probleme cu actele

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
offtopic: 4000 mp, la ce pret? intravilan sau extravilan?

si, daca nu-s nesimtit, ce varsta ai?

Edited by dygey, 12 January 2018 - 17:43.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Si mai ales unde?

#21
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Extravilan, Lipanesti Prahova , 10.000 lei cer pe el. Am gasit cumparator

Terenul este extravilan, dar  este situat la drum, intre case (nu are nicio constructie) are decat apa si curent + posibilitate racordare la gaz metan (teava de gaze trece pe la poarta)

Am o poza dar nu stiu cum sa o uploadez

#22
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Intre case... extravilan?

#23
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Concluzionand, din cele ce mi-ati spus singura cale ar fii sa ma duc la "Camera Notarilor Publici" unde sa cer actul de vanzare-cumparare pentru terenul matusii mele, mai ar ramane de obtinut cadastrul, fiindca stiu ca a facut asa ceva (asta stiu sigur ca am fost cu dansa in ziua cand a venit sa faca masuratorile pe teren).
O intrebare ar fii daca sa discut cu notarul aspectul referitor la refuzul tatalui meu de a-mi da actele? Banuiesc ca nu imi va crea probleme, mai ales ca tot la acest notar am facut si succesiunea dupa ce a murit mama mea, poate ma va indruma intr-un fel.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsarateanu2004a, on 14 ianuarie 2018 - 10:24, said:

O intrebare ar fii daca sa discut cu notarul aspectul referitor la refuzul tatalui meu de a-mi da actele?  Banuiesc ca nu imi va crea probleme, mai ales ca tot la acest notar am facut si succesiunea dupa ce a murit mama mea, poate ma va indruma intr-un fel.
Eu cred că te va îndruma și te va și ajuta, e și interesul lui. Are de încasat și pentru succesiune și pentru vânzare-cumpărare.
Poate ai noroc și contractul mătușii s-a făcut la el.

Spui că nu iei actele de la taică-tău că se va supăra... păi se va supăra și dacă reușești să vinzi. N-ar fi mai simplu să insiști la el? Zic și eu.

#25
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

View Postsarateanu2004a, on 12 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Extravilan, Lipanesti Prahova , 10.000 lei cer pe el. Am gasit cumparator

Terenul este extravilan, dar  este situat la drum, intre case (nu are nicio constructie) are decat apa si curent + posibilitate racordare la gaz metan (teava de gaze trece pe la poarta)

Am o poza dar nu stiu cum sa o uploadez
Scuze ca ma bag si sunt offtopic, dar mi se pare ca vei lua o teapa de proportii daca tu chiar vrei sa ceri doar 10 mii LEI pe un teren de 4000 mp, la strada, cu apa/curent/gaze. Chiar daca (momentan) e extravilan. Din google maps vad ca respectiva comuna se afla la numai 10 km de Ploiesti, banuiesc ca multi isi construiesc case acolo. Tu ai verificat preturile la terenuri? Pe olx vad preturi intre 5 si 10 EURO/mp la extravilan in zona. Adica terenul tau ar putea valora intre 20.000 si 40.000 EURO, mai ales daca in viitorul apropiat sunt sperante sa fie trecut in intravilan. Cred ca tatal tau cam are dreptate cand iti spune sa nu vinzi. Cel putin nu la pretul ala de nimic. Inteleg ca esti stramtorat cu banii acum, dar risti sa dai pe degeaba un teren cu potential. Daca nu ai semnat inca nimic, intereseaza-te de valoarea reala a ceea ce ai mostenit.

#26
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Completare. Vad ca datoria ta este de 7000 lei. Pentru unii e mult, dar de fapt nu e o suma colosala, e vorba de mai putin de trei salarii medii. Chiar nu gasesti pe nimeni sa te ajute cu suma asta pe o perioada (poate chiar tatal tau, NU cumva sa apelezi la camatari) astfel incat sa scapi de executor si sa poti avea timpul necesar sa vinzi terenul la adevarata lui valoare? Pun pariu ca cel care s-a oferit deja sa-l cumpere pe nimic il va parcela si va vinde cel putin 5 locuri de casa acolo (depinde de deschiderea la strada, dar divagam). Lucru pe care il poti face si tu. Gandeste-te bine inainte de a actiona, de multe ori nu ai parte de o a doua sansa.

#27
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Parintii celui decedat nu au nici o treaba nici, se merge liniar si descendent, nu ascendent.

Daca moare o matusa sau un unchi fara sa aiba copii, pretentii pot ridica fratii sau surorile acesteia/acestuia.

Nepotii de matusa sau de unchi pot ridica pretentii daca nu exista frati sau surori ale defunctei/defunctului.

View Postexceswater, on 12 ianuarie 2018 - 16:00, said:

Tatăl tău e moștenitor nu tu. Am dreptate ?

Mostenitorul este initiatorul, defuncta fiind sora cu mama lui, si aceasta decedata. Daca era sora cu tatal lui, acesta fiind in viata, atunci era tatal mostenitorul.

View Postarg, on 12 ianuarie 2018 - 16:18, said:

@sarateanu2004a
din cate stiu eu tatal tau are dreptul la 1/4 din mostenirea pe care ar fi lasat-o mama ta (termenul parca era predecedata).

Pai ce, bunul este dobandit in timpul casatoriei?

10.000 lei e foooarte putin. Cred ca valoreaza mult mai mult.

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSteetch, on 18 ianuarie 2018 - 09:07, said:

Pai ce, bunul este dobandit in timpul casatoriei?
la bunul dobandit in timpul casatoriei sotul ar fi avut deja 1/2 partea lui + 1/4 (sau alt pocent) din partea sotiei decedate.

Edited by arg, 18 January 2018 - 09:20.


#29
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Pentru initiator: https://www.olx.ro/o...html#2a533c0c5a

5 EUR/mp, da?

#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostSteetch, on 18 ianuarie 2018 - 09:12, said:

Pentru initiator: https://www.olx.ro/o...html#2a533c0c5a

5 EUR/mp, da?
pare ca si 10.000 eruo e prea putin...

se pare ca mosu stie el ceva

#31
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Si sa-l vinzi in regim de urgenta cu 4 in loc de 5, tot obtii mult mai mult decat 10.000 lei.

Pretul e corect daca initiatorul a tastat 4000 mp in loc de 400 mp.

Edited by Steetch, 18 January 2018 - 09:18.


#32
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsarateanu2004a, on 12 ianuarie 2018 - 17:49, said:

Extravilan, Lipanesti Prahova , 10.000 lei cer pe el. Am gasit cumparator
Terenul este extravilan, dar  este situat la drum, intre case (nu are nicio constructie) are decat apa si curent + posibilitate racordare la gaz metan (teava de gaze trece pe la poarta)
Am o poza dar nu stiu cum sa o uploadez

intre case inseamna ca il poti socoti intravilan si doar in acte este extravilan, nu este in cap.
curent, apa, gaz => 10e/mp
10e/mp*4000mp= 40.000euro = 180.000lei aproape de 20 ori mai mult decat speri tu.

https://www.olx.ro/i...anesti-Prahova/

View PostSteetch, on 18 ianuarie 2018 - 09:17, said:

Si sa-l vinzi in regim de urgenta cu 4 in loc de 5, tot obtii mult mai mult decat 10.000 lei.

Pretul e corect daca initiatorul a tastat 4000 mp in loc de 400 mp.
corect, poate vinde o parcela, cat sa iasa din belele.

Edited by arg, 18 January 2018 - 09:21.


#33
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Am facut rost de toate actele.
Am sa merg la primarie, sa ma interesez pentru pretul din zona
Eu il vand ca sa scap din necaz, dar este practic pomana 0.5 euro /mp

#34
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
si dupa ce-l vinzi si te relaxezi realizezi ce tampenie ai facut.
nene, parca tragi a saracie...

#35
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

View Postsarateanu2004a, on 20 ianuarie 2018 - 13:18, said:

Am facut rost de toate actele.
Am sa merg la primarie, sa ma interesez pentru pretul din zona
Eu il vand ca sa scap din necaz, dar este practic pomana 0.5 euro /mp
Mai, omule, nu mergi la primarie sa-ti spuna pretul. Daca e cineva interesat acolo si care stie deja cam ce se va trece in intravilan pe termen scurt/mediu, iti va spune un pret de nimic, iti va spune ca nimeni nu cumpara si iti va face o oferta "buna". Tu intreaba in stanga si in dreapta, cine a vandut prin zona, cine si cu cat vinde, etc. Mie cel mai la indemana mi-a fost olx dar tu ai alte posibilitati. Tu vrei sa scapi de un necaz de 7000 lei cu un teren care poate valoreaza 70.000? Sau poate chiar dublu? Sau si mai mult? Pai daca 7000 lei sunt atat de mult pentru tine (fara suparare, nu e o jignire), terenul ala iti poate schimba viata. Daca vine cineva si-ti ofera 20.000 - 30.000 lei, chiar daca iti par foarte multi bani, de fapt nu sunt. Nu vinde un Porsche la pret de Logan. Vezi pretul real. Vinde la 70-80% daca vrei sa scapi repede de el. Dar nu-l da pe degeaba doar pentru ca, in momentul asta precis al vietii, ai un necaz cu banii. Nu-ti fie rusine de cel care abia asteapta sa-l cumpere de la tine pe 10.000, oricine ar fi el. Cineva care incearca sa profite in felul asta de necazul tau nu merita.
Tu ai doua posibilitati: 1. sa scapi de necaz; 2. sa scapi de necaz si sa ai un cont gras in banca. Alegerea iti apartine.

Edited by aladdin2k, 21 January 2018 - 20:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate