Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Exemplu buget pentru renovarea completă a unui apartament la bloc

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,756
  • Înscris: 29.11.2007

 Tepesh, on 11 ianuarie 2018 - 14:00, said:


Felicitari pentru tot ce ati facut voi, acolo. Lucrari ca aceasta ar trebui promovate! Doar cu asemena exemple sa-i mai hotaram pe unii sa renunte la arcade Posted Image si alte kitsch-isme.

Si m-a mai inspirat, in mod deosebit, jurnalul tau electronic; paginarea, organizarea, etc. Zilele astea chiar ma apuc si eu de ceva similar. Ai putea impartasi amanunte si in legatura cu aceasta alta realizare a voastra? Template, chestii ...

Multam.

Edited by DIY, 11 January 2018 - 23:06.


#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Tepesh, on 11 ianuarie 2018 - 21:14, said:

Nu folosim (tablouri).
La prima vedere a pozelor apartamentului, senzatia mea a fost de colivie frumoasa, dar colivie.

#21
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Eh, noi suntem niște papagali multumiți 😜

#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
e o casa bine impartita, camere mici si multicele.

#23
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Suprafața e clasică pentru blocurile comuniste din București. Cu exceptia catorva zone restranse, cam ăsta e standardul in tot orasul pentru blocurile ridicate in anii '80, cu dormitoare de 10-11 metri patrati si living de 17-18.

Noi zicem ca am scos maximum ce se putea scoate dintr-un astfel de spațiu ...

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
e ok, arata bine,
cu timpul o sa vezi ca o sa ai nevoie de mai mult spatiu de depozitare si solutia e rafturi si dulapuri suspendate.
am trecut prin asta de n ori.

eu prefer sa incarc peretii dar la nivelul pardoselei sa fie gol.

alta chestie: pune tv-urie pe suporti extensibili prinsi de perete.

#25
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 DIY, on 11 ianuarie 2018 - 23:05, said:

Felicitari pentru tot ce ati facut voi, acolo. Lucrari ca aceasta ar trebui promovate!

Multumesc Posted Image

#26
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu nu inteleg mania asta cu incarcarea spatiului pana la refuz, cum au comentat altii. Omul are apartament cu 4 camera, are copil/copii (nu stiu exact), trebuie sa se miste prin casa, nu sa se loveasca de orice de fiecare coltisor al vreunui dressing pus pe hol. Apartamentul arata foarte bine, nu e nici incarcat, nici prea gol.
Inteleg mentalitatea asta de apt cu 2 camera - sub 60 mpu (si eu o sa trec printr-un process de mobilare al unui apt cu 2 camere si deja ma gandesc cum sa mai ciupesc din spatiu pentru un dulap sau cine stie ce), dar nu trebuie sa se aplice peste tot :)

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai o casa la tara cu un pod incapator nu ai cum sa intelegi problema...

#28
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Cam asta este bugetul pentru o renovare decenta, unde sa nu faci rabat la calitate dar nici "de revista" nu este. Chiar si asa, cu o mana de designer se pot obtine rezultate spectaculoase si in conditiile unui buget mai restrans.
Se poate si mai ieftin daca se renunta la lucruri gen aparataj Chorus sau rezervoare wc incastrate - spun asta la modul general, nu ca observatie in cazul de fata.

Fix in aceeasi perioada am renovat un apartament cu 3 camere, 90mp, iar bugetul total a fost 27-28.000 euro (dar nu final, ca mai am cate ceva de luat :)). Am avut finisaje mai scumpe, dar preturi mult mai bune la manopera. Apoi existau unele piese de mobilier si un televizor, iar la electrocasnice (masina de spalat, uscator, masina de spalat vase, plita, hota, cuptor) am avut preturi preferentiale. Daca nu erau toate astea probabil ca ieseam si eu tot pe acolo sau chiar ceva mai mult. Nu imi pare rau si as face-o inca o data fara sa ma gandesc - blocul fiind din ultimii ani ai comunismului.


Problema spatiului de depozitare as fi pus-o si eu, doua dulapuri mi se pare a fi prea putin, dar nah, cu totii suntem diferiti. :) Din fericire. :)

#29
cristijuru

cristijuru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 22.03.2012
Bucuresti, apartament cu 5 camere, transformate in 4, renovare completa, inlocuire centrala + incalzire prin podea, mobilier, corpuri de iluminat, ....plecat de acasa cu hainele, intors acasa, gasit totul factu inclusiv curatenia, doar pus hainele in dulap :). 50.000 de euro Echipa a fost a designerului care a coordonat proiectul. Noi nu am facut nimic decat sa alegem dintre solutiile prezentate...
Uitati aici pozele
http://www.inovadesi...egory/proiecte/

#30
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 LED, on 16 ianuarie 2018 - 09:52, said:

Problema spatiului de depozitare as fi pus-o si eu, doua dulapuri mi se pare a fi prea putin, dar nah, cu totii suntem diferiti. Posted Image Din fericire. Posted Image

Noi suntem mulțumiți cu spațiile de depozitare pe care le avem și ni se par mai mult decât suficiente. La 4 camere, pentru o familie de 2 adulti & 2 copii, avem așa:
- două dulapuri cu 2 uși pe cele două holuri mici din dreptul băilor
- un dulap cu două uși în balcon
- lăzi sau sertare sub toate paturile

De exemplu, patul matrimonial are somieră rabatabilă și cam așa arată dedesubt:
Attached File  renovare_apartament (1368).JPG   191.15K   75 downloads

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Tepesh, on 12 ianuarie 2018 - 08:52, said:

Eh, noi suntem niște papagali multumiți ��
Ma refeream la claustrofobia auto-generata. Daca sunteti multumiti... e perfect.

#32
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
Cum funcționează ușile glisante de la bucătărie? Peretele este "fals" că sa permită deplasarea lor în interiorul peretelui?

#33
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Funcționează foarte OK. Peretele a fost construit special din rigips, pentru a permite ușii să gliseze în interiorul lui.

#34
Malia_Summerwine

Malia_Summerwine

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.11.2014
Mulțumesc pentru răspuns. Eram convinsă că funcționează bine, soluția tehnică nu-mi era clară. Aveți vreo priză (cu firele îngropate) montată pe peretele respectiv sau e complet dedicat ușilor?

#35
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Un pic cam scumpa renovarea, dar a iesit o amenajare interioara de calitate cu bun gust.
Felicitari!

Nu inteleg unde pana unde claustrofobie sau ce spune mai sus quantum, pentru ca apartamentul este  aerisit (exceptie baia mica). Dar oricum, o familie cu 2 copii nu are cum sa amenajeze un apartament de 84m mai aerisit decat atat (iar un apartament cu 4 camere are  in general aprox 85mp).

Nu imi place baia mica, si tocmai ca e asa de mica as fi pus o rigola  in loc de cabina de dus.
De asemenea cred ca era mai indicat ca lavoarul sa fie suspendat (fara picior).
In baia mica cred ca trebuia o priza cu capac IP44 (sau IP 54).

La filtrul de apa din bucatarie, era mai elegant daca optati pentru o singura baterie cu 4 cai (ca sa nu mai dati o gaura suplimentara in blat).

PS: foarte fain facut http://apartamentul22.ro ..

Edited by touche, 30 January 2018 - 10:07.


#36
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 Malia_Summerwine, on 29 ianuarie 2018 - 15:07, said:

Aveți vreo priză (cu firele îngropate) montată pe peretele respectiv sau e complet dedicat ușilor?

Pe vremuri, acolo a fost un perete de BCA. Fostul proprietar l-a dărâmat pentru a avea o bucătărie deschisă. Noi l-am reconstruit din profile și rigips, pentru a putea avea acele uși glisante. Și nu, nu are nicio priză pe el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate