Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Stocare date in Cloud

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
debate

debate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 03.01.2010
NAS cu RAID sau hdd-uri externe pe care faci copii multiple. Prima implică costuri suplimentare (este practic o mașină), dar o poți folosi și în alte scopuri, a doua este simplă. Cu ambele ai redundanță. Eu folosesc ambele variante pentru arhiva media personală. Dacă datele sunt foarte valoroase, mai stochezi o copie undeva (bancă, un prieten, etc).
Pentru niște filme oarecare, redundanța nu contează, un hdd e destul.

#20
Ende

Ende

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.01.2018

View Postcris1706, on 11 ianuarie 2018 - 07:21, said:

Am cont pe Mega NZ si Google Drive, cum nu-mi ajunge Spatiul de stocare am decis sa-mi fac mai multe Conturi si sa umplu Capacitatea de stocare.Risc sa mi se inchida Conturile daca am prea multe facute?
Am multe Filme in Format 1080p. Dati-mi niste Sugestie de Backup...
inafara de Millenia Disk si Hdd Extern, la asta ma gandisem si eu dar mi-e frica ca la un moment dat sa nu se piarda Datele.

Poti folosi asta: lollyo.com si ca sa nu ai vreo grija ca iti crapa hdd ori cumperi unul fain ori pui doua in mirror(raid 1). Ce organizezi simplu ca tine totul pe compul tau si uploadezi/downloadezi de unde vrei(ios, android, browser).

#21
zstefc

zstefc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 10.01.2007
Si eu am aceeasi problema: am cont pe Mega.nz - 30 Gb si pe Gdrive 30 Gb - dar NU imi ajunge spatiul!!  

Am nevoie sa arhivez lucrarile clientilor ( fisiere de grafica, fisiere Photoshop, etc) precum si pozele si filmele personale din vacante, si am nevoie sa accesez aceste fisiere din mai multe locatii pe unde ma duc

Variante 1. As lua un NAS, dar sa dau 1-1.500 lei nu-mi permit acum ( un NAS cu 4 hdd-uri puse in RAID ca sa am si back-up la back-up)
plus ca nu stiu sa-l configurez
plus ca daca in locatia unde l-as tine ( acasa) uneori merge netul prost sau chiar pica .. si tot NU as avea acces la fisiere
plus ca la o inundatie de la vreun vecin ... tot nu am protectie prin comparatie cu un Cloud


Varianta 2. Am tot cautat Cloud Hosting dar preturile sunt cam mari pentru Romania si fiecare din aceste servicii de cloud au dezavantaje, cel mai mare este acela ca nu-mi ofera Preview la fisiere / imagini

Cel mai bun Cloud este Mega.nz, are multiple optiuni de sharing pe folder sau fisiere plus multe altele, interfata frumoasa, viteze bune pentru upload si dowload, sync .... doar pretul nu mai incanta - pentru 1 TB ma costa 100 euro / an, deci in 3 ani ajung cat as fi platit pentru un NAS

As dori sa stiu ce alte variante folositi voi pentru backup ? Ceva sfaturi in aceasta privinta ?

Mersi anticipat

Edited by zstefc, 20 May 2018 - 22:48.


#22
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cloud e cea mai proasta solutie!
1.Nu iti ofera nimeni nici o garantie ca datele alea vor fi păstrate intacte nu stiu ce perioada(nici macar la alea platite)
2.Timp pierdut foarte mare cu uploadul/accesul si necesitatea unei conexiuni la net.
3.Conexiunea la net poate sa fie oricat de bazata ca esti limitat la latimea de banda care ti-o ofera gazda.
4.Datele daca sunt urcate necriptat pot ajunge oriunde in internet.Deci alt timp pierdut cu arhivari/dezarhivari
5.Daca le dai share iti blocheaza/desfiinteaza contul.
O prostie.
Datele se arhiveaza pe HDD-uri externe,cate 2 pentru redundanta si daca se poate tinute in locații diferite.
Periodic se mai controleaza.Cand unul din ele crapa se cumpara altul si se reface paritatea.


#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Buhuhuhu, mai toate sint vrajeli. Encriptarea cu oricare dintre sculele decente (majoritatea free: rclone, duplicati, duplicacy, encfs, clouddrive si cine stie mai cite) e transparenta, nu stai tu sa pui in arhive zip fiecare fisier. Ca nu-s garantii, nu sint garantii niciunde. Orice disc il ai si la tine in casa poate sa fie foarte bine acum si peste 5 minute, puf nu mai recuperezi nimic de pe el. "Timp pierdut foarte mare" depinde ce intelegi prin timp pierdut si ce viteze ai la net; oricum nu stai dupa scula sa o tii de mina cit face backupul, cind termina termina. Iar dupa aia pentru utilizatorul precedent de fapt cloud-ul e mai rapid ca vrea sa-si ia remote fisierele si il ajuta mai mult sa fie deja "in cloud".

Bineinteles totul are anumite caracteristici si compromisuri - dar "buhuhu cloud" e aberant. In particular "HDD-uri externe,cate 2 pentru redundanta si daca se poate tinute in locații diferite" asta e exact cloud-ul sau daca vrei o versiune particulara.

Si nu in ultimul rind ca am uitat: asta cu "Daca le dai share iti blocheaza/desfiinteaza contul" e daca te apuci sa pui acolo nu stiu ce muzica sau filme comerciale. Nu iti blocheaza nimeni contul daca share lucrarile clientilor si pozele personale, ala e scopul lu' Google Drive/Photos&co.

Edited by f300, 22 May 2018 - 19:55.


#24
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu-i nici o paranoia.
Poti face ce vrei.
Daca ar fi asa simplu si safe de lucrat cu date in cloud nu mai baga nimeni bani in baze de date redundante proprii.
Isi tinea si Fiscul datele pe google drive.


#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgeo123, on 23 mai 2018 - 07:18, said:

Daca ar fi asa simplu si safe de lucrat cu date in cloud nu mai baga nimeni bani in baze de date redundante proprii.

Cam cum, un fel de caritas? Cind amazon avea ceva de stocat se ducea si cumpara spatiu de la google si dupa aia google vedea ca are nevoie de spatiu cumpara de la amazon?

"cloud" nu e decit un cuvint gol de continut. Fiecare modalitate de stocare, ca e acasa, ca e la un vecin, ca e la o firma specializata are avantaje si dezavantaje. Suficient de multe reale, nu trebuie sa mai inventezi si tu altele.

#26
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Mă bate gândul să-mi iau stocare in cloud...Nu prea mai am încredere în redundanța hdd-urilor mele. Poate dacă îmi cumpăr două safe-uri pentru două locații diferite....E vorba de fotografiile de familie; sub un TB. Cu documentele încă sunt sub 25 GB le țin pe Dropbox varianta free de mulți ani de zile și pe HDD-uri Dacă nu mi-ar pasa de bani aș merge direct pe Dropbox. Mă bate gândul la OneDrive...?! 1TB 30 lei/lună

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate