Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Camera asus zenfone zb500kl

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Va salut,  am un smartphone asus zenfone zb500kl camera 13mpx , iar atunci cand fac poze nu le face exact cum e respectivul lucru care il fotografiez cii mi-o intoarce ....ca sa pot vedea imaginea asa cum am fotografiat-o trebuie sa intru in setarile fotografiei si sa o dau "normala" din setarea oglinda...de ce face acest lucru are cineva vreo ideea?
mentionez ca si la videoclipuri am aceeasi problema, filmeaza ok insa la redare este sucit tot decoru, cum rezolv aceasta problema?  multumesc anticipat

Edited by Nedelcu-90, 11 January 2018 - 00:56.


#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Ai verificat setările camerei. Să nu ai setat flip vertical!

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ai putea sa fii putin mai explicit?
Imaginea este rotita 90 de grade stanga sau dreapta ori 180 de grade?
Cum tii telefonul cand fotografiezi sau filmezi, in modul landscape (orizontala) sau portret (verticala), vezi imaginea atasata?
Daca schimbi orientarea telefonului cand fotografiezi sau filmezi, tot "rasucita" e imaginea, adica se pastreaza "rasucirea"?
Oricum, teoretic, pozitia in care filmezi sau fotografiezi nu ar trebui sa conteze, software-ul, pe baza senzorilor ar trebui sa determine ce parte a telefonului e in jos. De aceea am intrebat daca fotografiezi sau filmezi in pozitii diferite, imaginea ramane la fel de rasturnata, ca poate senzorul sau senzorii nu functioneaza corect.

Attached Files


Edited by Ciubex, 11 January 2018 - 10:27.


#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E in oglinda probabil. Stiu ca multe camere frontale fac asta in mod implicit. De camera spate nu stiam.

#5
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014
Scuzati , am uitat sa specific ca vorbeam de cea frontala,. insa si camera de spate face acelasi lucru...:|

View PostCiubex, on 11 ianuarie 2018 - 08:48, said:

Ai putea sa fii putin mai explicit?
Imaginea este rotita 90 de grade stanga sau dreapta ori 180 de grade?
Cum tii telefonul cand fotografiezi sau filmezi, in modul landscape (orizontala) sau portret (verticala), vezi imaginea atasata?
Daca schimbi orientarea telefonului cand fotografiezi sau filmezi, tot "rasucita" e imaginea, adica se pastreaza "rasucirea"?
Oricum, teoretic, pozitia in care filmezi sau fotografiezi nu ar trebui sa conteze, software-ul, pe baza senzorilor ar trebui sa determine ce parte a telefonului e in jos. De aceea am intrebat daca fotografiezi sau filmezi in pozitii diferite, imaginea ramane la fel de rasturnata, ca poate senzorul sau senzorii nu functioneaza corect.
portret :), insa am aceeasi problema indiferent ca  e pe camera spate sau fata. :)

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Deci indiferent de de pozitia telefonului, pozele raman rotite pe aceeasi parte?
Sincer nu am nici o idee despre ce-ar putea find.

Edited by Ciubex, 11 January 2018 - 14:30.


#7
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Am avut problema asta pe telefonul nevestei. Aștept să vină acasă și revin cu poze. Are aproximativ același telefon. Zen fone max. 550kl.

#8
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Postnick5roo, on 11 ianuarie 2018 - 19:02, said:

Am avut problema asta pe telefonul nevestei. Aștept să vină acasă și revin cu poze. Are aproximativ același telefon. Zen fone max. 550kl.
si cum ati rezolvat? multumesc

#9
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Restaurare setări implicite în setările camerei. În setări, aplicații, cameră Asus, storage, goliți memorie cache.

#10
Nedelcu-90

Nedelcu-90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 29.06.2014

View Postnick5roo, on 12 ianuarie 2018 - 08:57, said:

Restaurare setări implicite în setările camerei. În setări, aplicații, cameră Asus, storage, goliți memorie cache.
Multumesc , problema sa remediat doar pe camera spate, fata la fel.. presupun ca acest lucru e normal

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Nu este normal. Dacă poți să intri în recovery (Power + volum minus) ai un wipe dalvick cache, yes, apoi restart. Vezi ce se întâmplă. Dacă nu, mai ai o aplicatie asemenea în market sau încearcă cu altă aplicație de cameră, vezi ce se întâmplă.

Încearcă să dezactivezi detectare față. Mai multe aici
https://www.google.r...160.WjM82AbL0Jw

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate