Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Decalare in Word 2007

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Salut, lucrez la o lucrare in word 2007 si am facut grafice, dar le-am facut de mana, nu am introdus chart ca ceea ce am eu nevoie nu stie chartul si am facut totul manual, cu sageti, etc dar cand introduc date sau formule, totul se decaleaza ... exista o solutie sa am libertate sa pun text unde vreau sau formule, indiferent ca e tabel, patrat, sageata sau ce am mai pus eu manual de la insert, fara sa se decaleze totul ? Multumesc

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Probabil ai nevoie de grupare. Click dreapta pe elementele din desen si click pe grouping. Asa sunt tratate imepreuna.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu stiu ce anume ai avut de facut acolo, dar este gresit sa lucrezi manual. Ai nenumarate template-uri, tot felul de elemente de ajutor. Am scris lucrari in multe domenii, niciodata nu am "desenat". Sa vezi minune cand vei face vreo rearanjare ulterioara in pagina.

#4
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 dani.user, on 10 ianuarie 2018 - 21:56, said:

Probabil ai nevoie de grupare. Click dreapta pe elementele din desen si click pe grouping. Asa sunt tratate imepreuna.
Si apoi pot sa scriu intre ele, sa introduc formule, fara se decaleze ?
Si cum le selectez pe toate sa le bag in grup ?

 YOUR_GOD, on 10 ianuarie 2018 - 22:07, said:

Nu stiu ce anume ai avut de facut acolo, dar este gresit sa lucrezi manual. Ai nenumarate template-uri, tot felul de elemente de ajutor. Am scris lucrari in multe domenii, niciodata nu am "desenat". Sa vezi minune cand vei face vreo rearanjare ulterioara in pagina.
Stiu ca este gresit, dar daca word nu ofera tot ce imi trebuie si mi-a fost cerut sa fac manual desenele, ce sa fac ? De exemplu am de facut o osie de tren, si o fac manual, dar cand introduc datele, se decaleaza toata ... Nu am template pentru asa ceva ...

Edited by Life2Live, 10 January 2018 - 22:22.


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Incearca.

Pentru desene complexe exista solutii pe masura (ex. sisteme CAD). Pentru treburi profesionale exista LaTeX.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Life2Live, on 10 ianuarie 2018 - 22:17, said:

In acest caz, faci desenele in afara si le introduci ca imagini.

#7
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 YOUR_GOD, on 10 ianuarie 2018 - 22:31, said:

In acest caz, faci desenele in afara si le introduci ca imagini.
Da, dar nu vor asa ... Ca doar nu eram nebun sa ma chinui atat :(Nici formule nu accepta decat cu ce stie word-ul ...

 dani.user, on 10 ianuarie 2018 - 22:23, said:

Incearca.

Pentru desene complexe exista solutii pe masura (ex. sisteme CAD). Pentru treburi profesionale exista LaTeX.
Cum sa le selectez pe toate sa le bag in grup ?Apoi mai pot scrie in acel grup ?

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Le grupezi cand ai terminat cu ele. Daca vrei sa revii ulterior, ai acolo si degrupare.

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

 Life2Live, on 10 ianuarie 2018 - 22:34, said:

Inteleg. Pune un desen, sa vedem cum arata.

#10
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 dani.user, on 10 ianuarie 2018 - 22:36, said:

Le grupezi cand ai terminat cu ele. Daca vrei sa revii ulterior, ai acolo si degrupare.
Nu prea ajuta, ca cum pun o formula, de decaleaza, apoi daca incerc sa aranjez, dispare formula, sau scrisul, sau se decaleaza :(

Asta e unul ce ma tot chinui, unde sunt liniile, incerc sa pun text, evident ca linile fug jos :(

Attached Files



#11
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Cum pui textul? Ma gandesc ca folosind Insert->TextBox, nu scris normal.

#12
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Life2Live, on 10 ianuarie 2018 - 22:17, said:

Stiu ca este gresit, dar daca word nu ofera tot ce imi trebuie si mi-a fost cerut sa fac manual desenele, ce sa fac ? De exemplu am de facut o osie de tren, si o fac manual, dar cand introduc datele, se decaleaza toata ... Nu am template pentru asa ceva ...

Știi că există mai multe manuale pentru word? Ce mare lucru ar fi să citești unu, să vezi cum se lucrează cu paragrafe, stiluri, aliniere, tabele, etc?
Ai tot ce-ți trebuie în Word, și chiar mai mult decât atât. Trebuie să faci un mic efort să înveți să-l folosești.

#13
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 dani.user, on 10 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Cum pui textul? Ma gandesc ca folosind Insert->TextBox, nu scris normal.
Mai folosesc insert, sa pun formule si am incercat text simplu, ca cel de sub sageata si fuge jos :(

 DaculScoril0, on 10 ianuarie 2018 - 23:05, said:

Știi că există mai multe manuale pentru word? Ce mare lucru ar fi să citești unu, să vezi cum se lucrează cu paragrafe, stiluri, aliniere, tabele, etc?
Ai tot ce-ți trebuie în Word, și chiar mai mult decât atât. Trebuie să faci un mic efort să înveți să-l folosești.
Nu are legatura cu stiluri, paragrafe, nici tabele. Ca nu este un tabel, este un graf ce s-a cerut facut manual si datele ce trebuie puse pe el tot manual ... Daca tu reusesti sa faci, spune-mi si mie, daca tot crezi ca esti asa bun in Word.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pui textul si-l setezi in spate, apoi grupezi totul.

#15
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010
Si o alta intrebare, cum pot sa scriu liber, fara sa imi aleaga el randul, sau daca pun o formula, sa o pot muta liber, fara sa o aseze unde este spatiul de rand ?

#16
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Life2Live, on 10 ianuarie 2018 - 23:09, said:

Nu are legatura cu stiluri, paragrafe, nici tabele. Ca nu este un tabel, este un graf ce s-a cerut facut manual si datele ce trebuie puse pe el tot manual ... Daca tu reusesti sa faci, spune-mi si mie, daca tot crezi ca esti asa bun in Word.

De fapt are. Stilurile le folosești să ai o formatare consistentă. Pentru paragrafele poți defini cum este spațiat textul (fără să folosești tab,space sau enter). Diferite stiluri, diferite setări pentru paragrafe.

Dacă folosești space, tab și enter pentru spațiere e normal să-ți fugă textul și graficele aiurea când faci modificări.

Graficele le poți ancora de paragraf să se deplaseze odată cu textul dacă textul e modificat. Tabelele le poți folosi pentru paginare. Nu-i cel mai potrivit dar merge.

Pe de altă parte, dacă ai de făcut o paginare complexă, MS Publisher, Adobe Indesign, Quark Express sunt instrumente mult mai bune.
Sau LaTEX care-i gratis Posted Image

Edited by DaculScoril0, 11 January 2018 - 00:23.


#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Life2Live, on 10 ianuarie 2018 - 23:09, said:

Mai folosesc insert, sa pun formule si am incercat text simplu, ca cel de sub sageata si fuge jos Posted Image

d-asta fuge, nu poți folosi text normal, ci ”TextBox”.
Pentru formule ai un editor inclus în Word, îl activezi cu Alt + = .

#18
Life2Live

Life2Live

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 26.04.2010

 DaculScoril0, on 11 ianuarie 2018 - 00:18, said:

De fapt are. Stilurile le folosești să ai o formatare consistentă. Pentru paragrafele poți defini cum este spațiat textul (fără să folosești tab,space sau enter). Diferite stiluri, diferite setări pentru paragrafe.

Dacă folosești space, tab și enter pentru spațiere e normal să-ți fugă textul și graficele aiurea când faci modificări.

Graficele le poți ancora de paragraf să se deplaseze odată cu textul dacă textul e modificat. Tabelele le poți folosi pentru paginare. Nu-i cel mai potrivit dar merge.

Pe de altă parte, dacă ai de făcut o paginare complexă, MS Publisher, Adobe Indesign, Quark Express sunt instrumente mult mai bune.
Sau LaTEX care-i gratis Posted Image
Si cum fac asta ? "Graficele le poți ancora de paragraf să se deplaseze odată cu textul dacă textul e modificat. Tabelele le poți folosi pentru paginare. Nu-i cel mai potrivit dar merge."

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate