Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Ce trebuie sa stiu inainte sa fac upgrade la RAM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1
GhiurDaniel

GhiurDaniel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2017
Salut! Am cateva intrebari cand vine vorba de memoria RAM:
-Daca vreau sa fac upgrade la RAM, trebuie sa fie de la acelasi producator ca vechea placa RAM?
-Din cate am inteles, daca am o placa RAM cu frecventa de 1333mhz, daca iau inca o placuta de 1600mhz, cea noua va rula la frecventa de 1333mhz? Exista cazuri in care cele doua placute sa poata rula separat, dar impreuna nu din cauza frecventei?
-Daca am 2x2 gb ram ddr3, trebuie sa cumpar doar placute de 2gb? nu pot face 2x2 + 4 gb ram?
- O placuta single side poate rula impreuna cu double side?Cat de mult conteaza asta?
-Am doua placute ram Kingston KP223C-ELD care nu se mai gasesc in magazinele din Romania, ce placa ram pot cumpara ca sa fac 8 gb ?


*As dori raspunsuri simple, nu copy-paste de pe wiki. Multumesc anticipat. Posted Image

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
In primul rand ce placa de baza ai ? De obicei la producator, acolo unde gasesti si drivere vei gasi un QVL - lista cu memoriile garantat compatibile.

Exista 2 probleme - memoriile sa fie incompatibile cu placa de baza,( foarte de la placi ASUS ) sau cu memoriile deja existente, in special daca difera mult ( frecvente, latente sau constructie, sau alt producator ).

De obicei se recomanda sa fie identice ( pana la ultimul detaliu ) ptr compatibilitate maxima.

#3
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Poti lua de 4GB, am vazut undeva la 1600mhz
pe ocazii cu 70 lei un modul, eu am cumparat 2 de un fel si doua alt producator fiindca nu am mai gasit identice si nu are nici o treaba

Urmareste de aici pana prinzi cu 70 lei modul de 4 la 1600, am cumparat 4 buc si nu am avut probleme pe o unitate hp 6300. Tipul respectiv te intreaba inainte de livrare pe ce pc le pui si iti confirma el daca se potrivesc sau nu.

Edited by c_anicai, 10 January 2018 - 21:16.


#4
GhiurDaniel

GhiurDaniel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2017
https://www.abdcompu...-desktop-18936/ asta e unitatea mea.

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
e din generatia 1, cauta manualul pe net unde ai toate specificatiile la ram,

View PostGhiurDaniel, on 10 ianuarie 2018 - 21:13, said:


https://support.hp.c.../c02030590#AbT0

Attached Files

  • Attached File  8100.png   41.51K   11 downloads

Edited by c_anicai, 10 January 2018 - 21:26.


#6
GhiurDaniel

GhiurDaniel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2017
Multumesc de ajutor!

#7
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
doar sa fie de 1,5 volti, mai sunt si altele la voltaj mai mic si nu stiu daca sunt ok, asta imi amintesc deoarece a trecut un an de cand am cumparat si se uita.

Edited by c_anicai, 10 January 2018 - 21:32.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
multe raspunsuri la intrebarile tale le-ai fi gasit in acest topic. nu este tarziu nici acum sa-l studiezi.

#9
GhiurDaniel

GhiurDaniel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2017
Dany_Darke stiu asta, dar e mult de citit si ma pierd in detalii si termeni. Poti, daca vrei, sa-mi raspunzi la intrebari (exceptand ultima, unde am primit ajutor) cu da sau nu, sau sa explici putin, nu neaparat pentru mine, caci vor fi mai multi necunoscatori ce vor intra, probabil, pe acest topic si vor dori raspunsuri precise. Multumesc de ajutor!

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostGhiurDaniel, on 10 ianuarie 2018 - 21:13, said:



Pai tu ai deja un topic pe subiect - https://forum.softpe.../#entry22264776
Si ti s-a raspuns si in ala.

Cand deschizi un topic pe un subiect continua in el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate