Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vivo, primul telefon cu senzor de amprenta pe display.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Iata ca s-a ajuns si aici si foarte probabil ca solutia sa fie adoptata si de alti producatori.
Sunt curios ce-o sa faca Apple pentru ca una dintre marile probleme ale lui iPhoneX este lipsa senzorului de amprenta. O modalitate de deblocare si nu doar atat cu care cei care folosesc Apple sunt foarte obsisnuiti.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2Jhto1-gfMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Intreb doar,pentru ca am vazut ca multi se dau de ceasul mortii din cauza asta.
Este acest senzor de amprenta chiar asa de important?Influenteaza viata cotidiana sau dispozitia posesorului de telefon prezenta sau lipsa acestui senzor de amprenta?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Pai, este cel mai accesibil mod de a securiza informațiile de telefon. Tot cu degetul îl deblochezi, de ce sa nu meargă numai cu degetul tau?...

#4
leomagic44

leomagic44

    Io, cu electronii.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,050
  • Înscris: 06.02.2012
Folosesc senzorul de amprenta la deblocare ecran, plata cu telefonul, accesare cont si carduri bancare, pentru mine e foarte util.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Eu nu am folosit aceasta metoda de securitate de cand am avut-o pe telefon. Dar de cateva luni, am zis sa incerc. Si mi-am dat seama ca se potriveste, desi Note al meu, are senzorul pus aiurea rau (desi, ciudat, m-am obisnuit cu el acolo).

#6
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Și pentru mine este la fel de util, mi se pare mult mai practic decât a folosi Face ID/parola normala...poți să îl activezi cu ecranul oprit, ceea ce scutește foarte mult timp la deblocarea dispozitivului

#7
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Hai sa recunoastem ca este cea mai buna pozitionare si cel mai bun sistem de deblocare al telefonului.
Pur si simplu pui degetul si gata. Sau apuci telefonul si gata.

Nu stai ca un penibil sa se uite la mufarina ta, la ochi, etc.
M-am obisnuit si eu cu pozitia senzorului de amprenta la S8 dar prefer butonul home, o singura apasare (mai ales ca si la Samsung are 3D) si aia e.

Haios cel cu amprenta. Ce faci colegule cand te duci la bar, stergi paharul, lingurita si toate cele de amprentele tale?

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Cred ca apple se va incapatana si va ingropa TouchID...

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostLex404, on 10 ianuarie 2018 - 12:47, said:

Cred ca apple se va incapatana si va ingropa TouchID...
Astfel isi vor taia singuri craca .. Am 7 plus si cred ca e ultimul luat de la marca , in cazul asta .

#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Asta inseamna inovatie, bravo lor.

#11
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Deci am avut dreptate pana la urma Posted Image


View PostYourFan, on 26 decembrie 2017 - 14:50, said:

Cei de la Synaptics deja au anuntat productia in masa a viitorului senzor pentru noul Vivo...

Edited by YourFan, 10 January 2018 - 15:32.


#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Pai au inceput productia fiindca OnePlus 6 sigur va folosi senzorul asta de amprenta.

Edited by Hider141, 10 January 2018 - 15:47.


#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View PostYourFan, on 10 ianuarie 2018 - 15:30, said:

Deci am avut dreptate pana la urma Posted Image
Ai avut cu mentiunea ca ei fabrica pentru oricine nu numai pentru oneplus (oppo,vivo).

Edited by breitner, 10 January 2018 - 17:19.


#14
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View PostMembruAnonim, on 10 ianuarie 2018 - 13:34, said:

Asta îmi aduce aminte de isteria din 2004 de la lansarea busolei connex. La 14 ani distanță încă se mai stresează lumea că este urmărită de operatorii de telefonie.
Nu operatorul.
Ti-o spune unul care...., dar nu conteaza.
Ai un astfel de telefon, si esti o persoana incomoda, odata ce exista datele tele biometrice se poate inscena ceva destul de usor ca sa te compromita.
Sau cu amprenta aia ai un seif cu documente sensibile..., ce zici odata ce se poate construi amprenta ta, se poate avea acces la seiful tau ?

P.S.
Un smartphone se hackuieste cu un simplu SMS.
Si de acolo exista acces la intreg dispozitivul, fara ca operatorul de telefonie mobila sa faca ceva.
E de ajuns un sms de la un numar scurt 1xxx, si gata.

Edited by notrust, 11 January 2018 - 01:27.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
notrust, eu mă tem mai tare de tăierea degetului decât de hackuirea telefonului.

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Pai aia e că acum nu mai este nevoie....

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
notrust, tu ai mai multe adrese de email și/sau conturi pe diferite site-uri (de cumpărături, forumuri, internet banking sau ce ai mai putea avea) și să ai aceeași parolă la toate? Dacă da, atunci remarca aia cu ”Ti-o spune unul care....” sunt doar vorbe în vânt. Dacă nu, atunci de ce crezi că eu sau altul ar pune o metodă atât de simplă de accesare a poliței de asigurare?

#18
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Dacă tot vreți să discutați pe tema asta (dar nu aici), deschideți pe aria de dezbateri un subiect legat despre securitatea telefoanelor mobile prin amprenta, scaner Iris etc. De acord?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate