Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Migrare Windows 10 de pe un HDD pe altul.

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Am pe un sistem un Windows10 Pro licentiat. Am cumparat un SSD si vreau sa mut OS-ul pe pe vechiul HDD pe noul SSD. Cum pot face asta cu batai de cap minime ? As evita, pe cat posibil, sa reinstalez programe/drivere/etc

multumesc pt orice idee

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E tot aici

https://www.easeus.c...-10-to-ssd.html

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Cu Acronis.

#4
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005

View Postexceswater, on 10 ianuarie 2018 - 11:23, said:



Dap, varianta testata de mine, merge de minune.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Merge, dar nu recomand clonarea.
E vorba de configurarea SSD-ului si a sistemului ptr a merge cu SSD-ul. Uneori raman setarile ptr HDD in sistem sau mai apar erori.
Nu mai zic daca Windows-ul e destul de vechi si a trecut prin cateva upgrade-uri majore.

Iar instalarea pe curat la un SSD dureaza in mod normal cateva minute. Programele se pot reinstala in timp, pe masura ce ai nevoei de ele.

Recomand si citirea primului post - si a linkurilor din el - de aici - https://forum.softpe...40-alegere-ssd/

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009

View Postexceswater, on 10 ianuarie 2018 - 11:23, said:

io n-am reusit. Posted Image sau n-am avut rabdarea necesara.Posted Image

mi-am bagat picioarele si am luat-o de la zero. mi-a luat cam o ora jumate, windows + programe.
parca am fost si mai linistit asa, ca am inteles ca mai apar si erori, freez-uri si te miri ce. mai bine
nitica munca, sa nu te doara capu' dup-aia. "mutarea" sau clonarea sunt bune doar cand device-ul
pe care se muta sau se cloneaza sunt identice 100%. orice altceva, e carpeala si lene.

Edited by dygey, 10 January 2018 - 11:51.


#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View Postexceswater, on 10 ianuarie 2018 - 11:23, said:

Subscriu! Se face un stick usb, bootezi de pe el parca si iti cloneaza HDD-ul

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@initiator
Poti incerca o clonare, dar pot aparea mici surprize. Am postat peripetiile mele la ultima incercare aici: https://forum.softpe...p-pavilion-mini
Ideea este ca am pierdut destul timp si probabil ca totul ar fi descurs mai rapid, daca faceam direct clean install.
Te poti inspira din primul post de la topic si continuarea lui, de aici (citeste doar ultima parte!): https://forum.softpe.../#entry19052165
Am postat acolo si imagini relevante din Disk Management si Acronis True Image (pe care il consider inca un software mai de calitate pe partea de clonare, ca partea de backup a dat pur si simplu gres).

Edited by _-_, 10 January 2018 - 12:46.


#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
mda, se pare ca pana la urma voi pierde o seara sa instalez pe curat.

Multumesc

#10
schilviu

schilviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.08.2009
[don_King], daca ai rezolvat-o pe calea clasica, traditionala, e OK, insa daca vrei clonare, trebuie ca noul disc(SSD) sa fie de capacitate mai mare sau cel putin egala cu cea a vechiului disc(HDD) - (partitia de system). In orice caz, la pagina indicata de linkul dat de [exceswater], http://www.easeus.co...-10-to-ssd.html Este explicat cit se poate de clar.

Edited by schilviu, 26 February 2018 - 18:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate