Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

"Tortura apei" - test la apa cu mai multe camere

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon D850, Sony A7RIII, Canon 5D Mk IV & Olympus E-M1 II:

http://www.imaging-r...-olympus-e-m1II

Oly E-M1 MK II si Canon 5D MK IV sunt singurele camere din test care nu au avut probleme.

Edited by katran, 09 January 2018 - 21:09.


#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Stau si ma intreb cat de responsabil s-au curatat si inchis clapitele/sigiliile, daca ai un fir de praf intre clapite si carcasa cred ca intra apa.

Edited by crokodilu, 09 January 2018 - 21:50.


#3
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pacat ca n-au testat si-un Pentax, desi stim ca rezista...

#4
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007

View PostTS030, on 09 ianuarie 2018 - 22:41, said:

Pacat ca n-au testat si-un Pentax, desi stim ca rezista...
film de groza... contine scene care va pot afecta emotional :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EDcUQNofFJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Yaaaawnnn... hai sa face un test aberant, sa atragem click-uri si sa se simta fanboy-ii bine ...

Cu D40-ul in mana am fost stropit din cap pana in picioare de o masina de raliu (pilot Alina Bunica).
Nu am avut nici o problema cu el.
D200-le a fost folosit la -20 de grade celsius (unii colegi de forum sigur au poze cu mine facand pe modelul in parc cu aparatul in mana). Nu am avut nici o problema cu el.
D300-le am umblat prin pesteri de unde l-am scos alb alb de la mazga din ele. Curatat, si nu am avut probleme cu el.
Cu D810-le am trecut pe sub doua cascade serioase (una din ele este Godafoss, in Islanda google it) si am tras in conditii de vant 150km/h (cascadele mici ajung sa curga... in sus). Merge impecabil.
Peste GX-7 am varsat o cana de vin fiert ... curatat, merge impecabil.
Toate aparatele mele au fost ninse in multiple ocazii si am obiectiv care a ajuns in 1m de apa de rau si merge inca impecabil...

Morala povestii:
1) Nu cumparati aparate SH de la mine ;)
2) Nu fiti atat de muieri cand vine vorba de aparate... sunt mai rezistente decat credeti.

P.S:
Cand faci teste de 'tortura cu apa', ia in considerare penibilul situatiei.
Pentru ca mama coating-ului nu iti va mentine elementul frontal clar daca e apa suficienta, si daca elementul frontal e plin de apa... nu prea mai faci poze, asa ca weather sealing-ul este irelevant.

#6
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Chiar mi-era dor de povestile cu scapat aparatul/obiectivul in apa si "n-a avut nimic". Desi ce spui tu despre expus aparatele la diverse reprezinta un argument pro weather sealing.

Testul facut de Imaging Resource nu este penibil: se simuleaza o ploaie, in loc de a da cu jet de apa direct pe aparat. Ploaia e ceva cu care te poti intalni, la fel si umiditatea crescuta.
Iar apa in compartimentul bateriei... eu zic ca-i bine de stiut. E ceva diametral opus fata de-al tau "sunt mai rezistente decat credeti"

#7
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

Quote

Iar apa in compartimentul bateriei... eu zic ca-i bine de stiut. E ceva diametral opus fata de-al tau "sunt mai rezistente decat credeti"
Cata vreme testul e facut pe 1 exemplar, are valoare fix pix. Poate ca in ziua in care a asamblat camera, chinezul mancase orez stricat si a strans suruburile insuficient...

General vorbind, cata vreme producatorii nu dau un MIL sau macar un IP, se aplica vorba celor de la LensRentals:

Quote

Weather resistant – A term that consumers falsely define as ‘weather proof’ and camera companies accurately define as ‘the warranty doesn’t cover water damage’.

https://www.lensrent...phy-dictionary/

P.S: Sa nu inteleaga cineva gresit: nu am nimic cu a avea camere rezistente la intemperii. E ceva bun de avut si pare ca se raspandeste la aproape toate nivele de camere! Doar ca nu il consider un criteriu esential in alegerea unei camere.
P.P.S: Am insa ceva cu articolele ce nu contin informatii relevante :).

#8
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Poti sa detaliezi putin chestia cu obiectivul la 1m sub apa?

#9
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
lasat geanta semideschisa, obiectivul a luat-o la plimbare si a ajuns in balta. In ziua de azi, arata cam asa:
Attached File  DSC_5605S.jpg   328.66K   27 downloads (majoritatea petelor sunt sub elementul frontal).

Mie imi pare ca merge bine (a fost la maica-mea cu o camera de sacrificiu in ultimii ani). :)
Attached File  P1300728S.jpg   437.14K   29 downloads

#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Asta-i din categoria anunturilor "vand obiectiv impecabil" de pe olx? :)
Daca era WR nu avea petele de sub elementul frontal.

Edited by edri, 14 January 2018 - 23:19.


#11
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
La obiectivele WR, elementul final este fixat de montura? Nu se misca la Zoom/Focus?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate