Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Cum maresc rezistenta corpului in artele martiale?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Warchild04021975

Warchild04021975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.11.2016
@george_eu25 - Multumesc frumos pentru urare ,da shihan 5 dan luati anul trecut in Kazakhstan.Osu !!!

Edited by Warchild04021975, 09 January 2018 - 18:56.


#20
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005

View PostBaxon, on 08 ianuarie 2018 - 13:09, said:

Echipament de protectie specific .

View Postmarcusdefeis, on 08 ianuarie 2018 - 13:29, said:

in kyokushin?

Kimono-ul. :D

#21
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostWarchild04021975, on 08 ianuarie 2018 - 12:57, said:

Salut,
Acum 20 de ani am inceput printre alte sporturi sa practic si arte martiale aproximativ 6 ani,apoi a urmat o perioada de pauza 15 ani.De un an si ceva m-am reapucat de arte martiale,am varsta de 43 de ani.E vorba de stilul Kyokushinkai.As vrea niste sfaturi cum pot mari rezistenta corpului la lovituri dure in special la coapse.Mentionez ca prima data cand am practicat avand varsta de 20 de ani ,nu era asta o problema.Ce sfaturi din experienta personala imi puteti da.Conteaza si tipul de om care esti,varsta,si factorul psihic (se spune ca de multe ori mintea e cel mai mare dusman impotriva durerii)?
Multumesc.
Daca incasezi un low-kick in coapsa nu doare foarte tare pe loc, doar ca a doua zi nu prea iti mai vine sa te legi la sireturi si daca ai incasat mai tare mergi nitel ca Robocop. Una din variante este sa incordezi muschiul, a doua varianta e sa ridici genunchiul sus si sa interceptezi lovitura cu partea superioara a tibiei, caz in care il va durea mai tare pe partenerul de sparring. A treia varianta este sa faci pasul inapoi si sa nu primesti lovitura. Toate astea presupun coordonare, mai usor de zis si mai greu de facut. Cel mai inteligent este sa-i spui partenerului de antrenament ca nu vrei sa primesti lovituri tare acolo, sa loveasca usor sau in viteza redusa ca sa te poti feri sau intercepta lovitura.

Edited by spooky51, 23 February 2018 - 09:54.


#22
tatic_distrat

tatic_distrat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.01.2010
In primul rand, felicitari !
Multi renunta in a face sport de orice natura, dapai Kyokushin si cu regim competitional. Si ma refer la cei tineri, ce ar trebui sa creasca nivelul sporturilor de orice fel.

Acum banui ca stii cam ce ar trebui sa faci, avand in vedere ca te antrenezi 12 ore la 43 de ani si cu un shihan langa tine ...
Dar ca si adaugire, si la ce spune spooky51, nu bloca cu tibia, pt ca vei avea si tibiile busite, nu numai coapsele...
Daca te intelegi cu partenerii, in primul rand reglezi intensitatea, apoi ii mai poti ruga sa foloseasca tibiere iar daca inca simti durere, poate e bine sa foloseasca doua randuri. Iar pentru loviturile de pumn la corp stiu ca se folosesc niste manusi asemanatoare celor de mma. Daca si acolo simti, poate e bine sa folosesti platosa ( cum au cei de la taekwondo ).
E bine sa ai grija la alimentatie, sa incerci sa mananci specific sportului pe care il practici, plus somn pentru recuperare, si poate sedinte de masaj. Toate astea cam presupun un program oarecum riguros, si e bine sa incerci sa il urmezi, pentru ca o accidentare la 43 de ani nu se recupereaza ca la 20, desi vrei sa recuperezi tot timpul pierdut.

Inca odata, mult respect si spor la treaba!

Edited by tatic_distrat, 28 February 2018 - 08:47.


#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cred ca am gresit eu cand m-am referit la low-kick-uri si el nu se loveste la sparring (n-am practicat Kyokushin). Cred ca se antreneaza stand unul in fata celuilalt si lovind pe rand pentru a-si mari rezistenta, in cazul acesta solutia e sa incordeze bine coapsa cand primeste lovitura (indoitul genunchiului spre interior nu e o solutie). Daca se antreneaza pentru marirea rezistentei sigur nu folosesc tibiere si nici nu-i poate ruga pe toti din sala sa-si cumpere tibiere si manusi Posted Image , poate doar sa-i roage sa faca la intensitate mai mica. Din cate stiu Kyokushin are lovituri de picior destul de serioase si au un full contact dur (competitii de knockdown).

Edited by spooky51, 28 February 2018 - 09:42.


#24
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
La antrenament se folosesc tibiere si manusi obligatoriu altfel cam strivesti mușchii sau mai grav, iti rupi coastele.
Se fac antrenamente de desensibilizare unde partenerii lovesc pe rând. Se incepe ușor urmand sa ii ceri partenerului intensificarea loviturilor pana la limita suportabilitatii.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate