Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mesajele pe whatsapp nu se trimit/se trimit dupa cateva ore.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
De la un timp, cand incerc sa dau mesaj unei persoane, acestea se trimit foarte greu. Adica bifa aia dubla de messsage delivered nu apare. Apare doar aia simpla. De la ce poate sa fie asta? Internetul meu merge bine, sunt pe wi-fi. Cat despre internetul persoanei respective banuiesc ca merge si el bine. Mentionez ca inainte nu se intampla asa, de cateva saptamani se intampla asta. Apropo, si-a ascuns si statusul si chestia aia cu last seen. Sa fie din cauza asta? E o problema de la net/aplicatie sau persoana respectiva a facut in asa fel incat mesajele mele sa se trimita cu intarziere? ( Desi nu cred ca e posibil ).

#2
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Ii vezi poza?
E posibil sa iti fi dat block si sa te mai deblocheze din cand in cand sa vada ce mai scrii. Sau sa il inchida pur si simplu ca o stresezi si are alta treaba si cand are chef ii da drumul.
Eu oricum mi-am ascuns statusul si last seen, dar cand nu voiam sa fiu "deranjat" imi puneam telefonul in mod avion. Daca incerca sa ma sune ii spunea ca nu am semnal Posted Image . Asta era scuza si pentru Whatsapp, " nu am avut semnal" ... Posted Image
Tu daca incerci sa suni, suna?

Edited by Seteh, 05 January 2018 - 13:19.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Daca la mesaj apare o singura bifa gri atunci mesajul nu s-a trimis inca de la tine. Daca e albastra atunci s-a trimis si e in drum spre destinatar.

Deci cum e, s-a trimis de la tine (bifa albastra) sau nu?

#4
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
@Seteh, nu mi-a dat block, ii vad avatarul in permanenta si mi-a spus ca si-a ascuns statusul si last seen-ul pentru toata lumea.

@Hider141, apare doar o singura bifa gri. Bifa albastra stiam ca e cand iti da seen ( adica vede mesajul ). Bifa gri- mesaj in curs de trimitere, 2 bife gri- mesaj trimis, 2 bife albastre- mesaj vazut.. din cate stiam eu.

#5
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View PostHider141, on 05 ianuarie 2018 - 13:21, said:

Daca la mesaj apare o singura bifa gri atunci mesajul nu s-a trimis inca de la tine. Daca e albastra atunci s-a trimis si e in drum spre destinatar.

Deci cum e, s-a trimis de la tine (bifa albastra) sau nu?
Daca celalalt nu are semnal ramane o singura bifa gri, nu se albastreste nimic. Daca ti-a dat block la fel. Practic de la tine a plecat > prima bifa gri, dar la celalalt nu a ajuns> a doua bifa gri. Dupa care cand o citeste se abastresc amandoua. Sau poate sa aiba setarea activa si sa nu se albastreasca deloc.

#6
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Cand apare o singura bifa, mesajul e trimis, dar nereceptionat. Cand apar 2 bife gri, este trimis si receptionat. (asta la android, la ios parca difera numarul de bife.). Cand se fac albastre bifele e si citit. E cel mai probabil scenariul dat de Seteh, sau sunt setari facute pentru aplicatie sa faca update doar cand e deschisa. Eu cand nu vreau sa fiu stresat pe watshapp blochez accesul la internet pentru aplicatie si aia e.

Edited by disturbed, 05 January 2018 - 13:26.


#7
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

View Postg0dafk, on 05 ianuarie 2018 - 13:24, said:

@Seteh, nu mi-a dat block, ii vad avatarul in permanenta si mi-a spus ca si-a ascuns statusul si last seen-ul pentru toata lumea..

Atunci doar te evita si inchide netul. Din pacate alta explicatie nu e. Sau poate chiar are semnal prost de tot.
Ai incercat sa suni totusi sa vezi daca are semnal? Sau eventual vezi pe messenger cand a fost activ ultima oara. Daca ii trimiti mesaj la 13.30 si ramane o bifa pana la 13.45 dar intre timp pe messenger vezi ca " last seen 13.40", inseamna ca inchide whatsapp-ul.
La messenger nu am gasit setare sa scoti last seen... Nici nu am cautat mult ca nu il folosesc mai deloc.

#8
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Am observat si eu problema asta in ultimul timp la whatsapp. Eu trimit mesajul, imi apare ca trimis dar de fapt nu apare mesajul respectiv pe celalalt telefon decat dupa cateva minute chiar ore bune. Pur si simplu banuiesc ca e un lag imens pe serverele lor

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Prin 2014 aveam "probleme" cu livrarea mesajelor de Whatsapp, in sensul ca ajungeau la destinatie cu aproximativ o ora intariziere (uneori si mai mult). Foloseam atunci Android 4.4 (nu mai stiu daca 4.4.2 sau 4.4.4). Dupa cateva zile isi revenea (se trimiteau conform vitezei accesate).

Recent (de sarbatori) am vazut ca serverele au avut ceva probleme (caderi), rezolvate in cateva ore. Pe Windows Phone/Mobile nu am avut probleme de genul asta.

Prosibile variante la problema ta:
  • lipsa semnal
  • semnal internet lipsa (WiFi sau date celulare/mobil inchise de destinatar)
  • te cam da cu ignor (nu vrea deranj in anumite intervale)


#10
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007

View Postdisturbed, on 05 ianuarie 2018 - 13:25, said:

Cand apare o singura bifa, mesajul e trimis, dar nereceptionat. Cand apar 2 bife gri, este trimis si receptionat. (asta la android, la ios parca difera numarul de bife.).
nu difera, e la fel si pe ios.

@OP nu e de la tine, daca iti apare o bifa, inseamna ca de la tine a plecat mesajul. Destinatarul insa nu il primeste pentru ca nu are net, sau are blocat accesul la internet pentru aplicatie, sau alte chestii. Cert e ca nu e de la tine.

Edited by warchilde, 05 January 2018 - 15:02.


#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Inițiator ce telefon ai? Nu ai specificat, spre exemplu sunt anumite modele de telefoane pe care nu va mai funcționa whatsapp:
https://www.digi24.r...artphone-851600
http://www.mediafax....re-ele-16913785

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate