Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandare scaun birou ergonomic

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Ma uit de cateva ore pe internet si incerc sa gasesc un scaun de birou ergonomic. Stau la birou 8+ ore pe zi, si parca in ultima vreme am observat ca se simte diferenta dintre un scaun de calitate si unul de 150 lei. Problema mea este ca nu stiu ce sa aleg, cum sa caut, cum sa etc.

Ar fi super daca ati putea veni cu cateva recomandari personale.

Ma intereseaza urmatoarele aspecte :

-sanatatea ( ergonomie, sa fie cat mai ergonomic )
-adjustabilitatea ( m-ar interesa sa fie reglabile manerele, tetiera, inaltimea, lasat pe spate, etc. Cu cat mai multe, cu atat mai bine )
-materialul ( din cate am "probat" pana acum, cel mai mult mi-au placut cele cu panza care lasa aerul sa circule )
-aspectul ( aici e subiectiv, dar nu sunt asa mofturos, e ok cam orice, doar roz sa nu fie Posted Image  )

Apropo, ca fizic, cam 1.85 si 100kg. Am vazut ca exista si chestiile astea la criteriile de cautare, dunno why, presupun ca orice scaun normal ar trebui sa suporte persoane de 100kg, dar am vazut si unele care aveau maxim 70kg Posted Image  

Iar in final, bugetul este de 700-900 lei. Ar fi super daca s-ar putea comanda online.

Va multumesc frumos pentru timpul acordat ! Posted Image

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu stiu ceva, dar nu se incadreaza in buget. Este mult mai scump, vreau sa-mi iau ...dar ma cam tine si pe mine pretul...Posted Image

#3
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 Kain_12, on 05 ianuarie 2018 - 03:25, said:


Iar in final, bugetul este de 700-900 lei. Ar fi super daca s-ar putea comanda online.
Va multumesc frumos pentru timpul acordat ! Posted Image
Scaunele seria Krig Denver

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
https://forum.softpe...asare-pe-spate/

https://forum.softpe...u-un-tip-solid/

si mai sunt si altele

#5
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
La un loc de munca anterior am avut un Markus de la IKEA si era aproape perfect pentru 8h+/zi ( http://www.ikea.com/...ducts/40103100/ ), iar acasa am folosit o lunga perioada un Kring Edison ( https://www.emag.ro/...1/pd/DRRG7YBBM/ ), care este comod in mare parte, insa nu cred ca am stat vreo data 8h pe el - cand l-am luat eu era 600 lei, parca imi pare rau ca acum e doar 250 :)). Kring-ul s-a dovedit foarte rezistent, si eu am ~1.85  si in perioada cand l-am luat aveam putin peste 100kg, nu a aparut nici o problema, scartait sau stiu eu ce minuni. Cel de la IKEA in schimb, dupa o perioada trebuia sa ii strangem din suruburi pentru ca se slabeau intr-un mod dubios. In prezent, datorita faptului ca lucrez mai mult de acasa am cautat un scaun sa imi mentina spatele cat mai corect, iar fiindca majoritatea scaunelor ortopedice erau exagerat de scumpe am decis cumpararea unui "scaun de gaming" Dx Racer ( https://www.pcgarage...mula-f99-negru/ ) care face minuni. Nu obosesti dupa sesiuni lungi de stat la birou, iar acele pernute chiar isi fac treaba, tinandu-ti spatele intr-o pozitie cat de cat corecta. Este putin mai rigid fata de un scaun de birou normal, nu te poti balansa pe spate cu usurinta, nu te simti comod daca nu stai corect pe el.

#6
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Sfatul meu e sa iei ceva SH recondiționat de la un producător renumit. Eu mi-am luat de Crăciun un Herman Miller aeron la jumătate din prețul de nou și pare sa fie în stare perfectă

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pentru achizitionarea unui scaun ergonomic ar trebui sa incerci cateva si apoi sa cumperi pe cel ce te sustine cel mai bine, nu prea as indica achizitionarea online ci de la un magazin la care sa poti incerca mai multe modele, eventual de la care sa poti customiza cat de cat unele din accesorii.

Eu spre exemplu am vrut ca tapiteria sa fie de panza si nu piele, prin tapiterie se respira mai usor decat prin piele, de asemenea rotile sa fie din cauciuc si nu din plastic rigid, pentru a nu zgaria parchetul, mai exact modelul asta: Spring executiv (inclusiv spatarul se ridica la ce inaltime vreau, nu e fix fata de zona sezutului, pacat ca nu are tetiera), am dat 950 lei, de la Traffic Chairs, avantajul meu a fost ca acest comerciant e din Cluj si m-am dus in showroom-ul lor si am incercat mai multe scaune.

Ca recomandari as indica sa cauti variante de scaune care au cat mai multe zone de reglare, pentru brate si spate. Bratele sa ti le poti sprijini pe manere, iar ce-i mai important, spatarul sa ti-l poti regla cat mai bine pentru a-ti sustine zona lombara. Conteaza foarte mult pozitia in scaun, chiar daca scaunul in sine iti ofera o pozitie comoda, daca tu stai aiurea in el, atunci e degeaba un scaun scump.

Edited by Ciubex, 05 January 2018 - 09:42.


#8
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Care ar fi diferentele intre Scaun gaming DXRacer Formula F99, Scaun Gaming Marvo CH-106, reglabil  si Scaun Gaming Genesis Nitro 550, reglabil? Merita diferenta de pret? Nu ma intereseaza sa se lase pe spate la orizontala, ci sa ofere un suport bun pentru spate, cap/gat, sa aiba brate reglabile si sa fie confortabil atunci cand e folosit multe ore pe zi. Deasemenea e important sa fie fiabil si sa-si pastreze calitatile in timp.

Edited by effect, 05 January 2018 - 10:49.


#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Sa nu omiti faptul ca trebuie sa fie "aerisit"!

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,841
  • Înscris: 13.07.2011
bugetul este scazut, aici m-as orienta spre IKEA. Noi avem in firma scaune giroflex, dar si costa intre 800-1400€, dar stai pe ele 8 ore si nu ai pic de probleme si investitia merita, plus ca au fost platite de firma asa ca este altceva (personal nu as da suma asta de bani pe un scaun dar na).

Eu am acasa scaunul MARKUS de la IKEA la pretul de 139€. Il gasesti si pe panza si pe piele (falsa) si pe diferite culori. Stau ok, dar nu petrec mai mult de 4 ore pe el, la 8 ore nu stiu cum este.

Si mai este o marca destul de premium cu preturi mai piperate dar scaune de lux se numeste Wilkhahn din Germania.

#11
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Evita Ikea ,.este cea mai proasta alegere daca vrei long term...

#12
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

 Ciubex, on 05 ianuarie 2018 - 09:42, said:

Pentru achizitionarea unui scaun ergonomic ar trebui sa incerci cateva si apoi sa cumperi pe cel ce te sustine cel mai bine, nu prea as indica achizitionarea online ci de la un magazin la care sa poti incerca mai multe modele, eventual de la care sa poti customiza cat de cat unele din accesorii.



#13
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
Vreau sa imi cumpar un scaun de pc (gaming). Astea am vazut ca sunt comode.

Am cautat si la Altex/Flanco/Emag. La primele 2 am gasit pe stock cateva produse, dar fie aveau la partea inferioara o pernita fixa, fie sus in dreptul capului o alta pernita. Ambele deranjante. La JYSK sunt mai mult scaune, dar de birou.

Unde as putea sa gasesc in oras un scaun de pc pe care sa-l probez? Altfel nu pot cumpara.

LE: Da, Dedemanul ar mai fi.

#14
wargod

wargod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 29.05.2003

 ciprianned, on 29 februarie 2020 - 11:36, said:

Vreau sa imi cumpar un scaun de pc (gaming). Astea am vazut ca sunt comode.

Am cautat si la Altex/Flanco/Emag. La primele 2 am gasit pe stock cateva produse, dar fie aveau la partea inferioara o pernita fixa, fie sus in dreptul capului o alta pernita. Ambele deranjante. La JYSK sunt mai mult scaune, dar de birou.

Unde as putea sa gasesc in oras un scaun de pc pe care sa-l probez? Altfel nu pot cumpara.

LE: Da, Dedemanul ar mai fi.

Ai putea sa incerci sa iei ceva de la Kika . Eu de acolo mi-am luat un scaun ergonomic si este destul de confortabil. Nu iti recomand de la Ikea, decat pe termen scurt. Mi se par totusi mult prea scumpe produsele de la Ikea pentru calitatea pe care o ofera.

#15
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Stiu ca e un topic foarte vechi, dar subiectul meu e acelasi si am zis sa nu mai deschid unul nou

Imi trebuie un scaun super confortabil deoarece voi lucra mult stand pe el.

Ma uitam la asta…il,are cineva? Ce parere aveti? Cum e marca?

https://diablochairs...ander-alb-negru

#16
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
@cuculea până la urmă ai comandat v-commander sau ai optat pentru alt scaun?

Eu caut un scaun care să se potrivească pentru o persoană de 1.88 și pe website zice că v-commander este potrivit pentru persoane de până la 2 metri înălțime, dar m-ar interesa să citesc părerea unei persoane care a încercat scaunul. Dacă este potrivit pentru persoane mai înalte sau nu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate