Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Buletin sau pasaport romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostLex404, on 04 ianuarie 2018 - 12:48, said:

E ilegal sa ai domiciliul in 2 parti, indiferent de numarul de cetatenii.
parca nu-mi vine sa cred asta, si eu am 2cetatenii, 2 pasapoarte, 2 buletine, 2 domicilii obtinute legal

View Postexydos, on 14 ianuarie 2018 - 15:55, said:

Deci e mai bine sa imi fac buletin romanesc sau pasaport romanesc ?
Am nevoie pentru a pleca in Franta.
Ca sa plec pot sa imi fac doar buletin romanesc ?
rusinica, in primul post aveai nevoie de cetatenia romana sa studiezi in Ro

cel mai bine este sa-ti faci pasaport romanesc cum ti s-a spus deja de multe ori mai sus

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan210, on 14 ianuarie 2018 - 16:13, said:

parca nu-mi vine sa cred asta, si eu am 2cetatenii, 2 pasapoarte, 2 buletine, 2 domicilii obtinute legal

Adresa la care locuiesti este una singura. ala este DOMICILIUL.
Restul, sunt prorpietati

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 16:15, said:

Adresa la care locuiesti este una singura. ala este DOMICILIUL.
Restul, sunt prorpietati
in buletinul romanesc am adresa din Romania in buletinul celalalt  am adresa de la casa din cealalta tara

mi se pare normal daca sunt cetatean si al altei tari, avand si o locuinta acolo, sa am acea adresa in buletinul respectiv

este ceva ce-mi scapa?

Edited by dan210, 14 January 2018 - 17:43.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdan210, on 14 ianuarie 2018 - 17:42, said:

este ceva ce-mi scapa?
Nu cred. Fiecare cetățenie vine la pachet cu drepturile ei.

#23
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View Postalthea, on 14 ianuarie 2018 - 18:18, said:

Nu cred. Fiecare cetățenie vine la pachet cu drepturile ei.
asa vad si eu lucrurile, mi se pare common sense in tara unde ai cetatenie sa ai si adresa, domiciliu etc

acuma ca sunt tari care nu accepta mai multe cetatenii cetatenilor ei, asta-i alta poveste

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdan210, on 14 ianuarie 2018 - 18:29, said:

asa vad si eu lucrurile, mi se pare common sense in tara unde ai cetatenie sa ai si adresa, domiciliu etc
Cu siguranță dacă ai o cetățenie ai și dreptul de a avea un domiciliu în acea țară.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan210, on 14 ianuarie 2018 - 17:42, said:

in buletinul romanesc am adresa din Romania in buletinul celalalt  am adresa de la casa din cealalta tara

mi se pare normal daca sunt cetatean si al altei tari, avand si o locuinta acolo, sa am acea adresa in buletinul respectiv

este ceva ce-mi scapa?

Da, domiciliul il ai unde locuiesti.
Nu poti locui in 2 tari in acelasi timp.

Ca nu stai in Romania dar NU  ai predat buletinul nu e o treaba tocmai legala

#26
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 20:59, said:

Ca nu stai in Romania dar NU  ai predat buletinul nu e o treaba tocmai legala
oops, asta nu am stiut, cunosti vreo lege pentru asta?

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan210, on 14 ianuarie 2018 - 22:14, said:

oops, asta nu am stiut, cunosti vreo lege pentru asta?

http://www.codulcivi...u-si-resedinta/

"Dacă prin lege nu se prevede altfel, o persoană fizică nu poate să aibă în acelaşi timp decât un singur domiciliu şi o singură reşedinţă, chiar şi atunci când deţine mai multe locuinţe."

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
E  codul civil din România, deci se aplică cetățenilor români. Dacă îmi arăți în ce lege română scrie că românii cu mai multe cetățenii care stau mai mult în străinătate sunt obligați să renunțe la domiciliul din România o să-ți mulțumesc, și o să-mi prezint scuzele.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015
Acolo zice de "cetatenii romani" nu spune nimic despre cetatenii numai cu cetatenia romana.
Adica legea aia se aplica si la mine, chiar daca am 2 cetatenii. Sunt si cetatean roman.

Problemele apar la partea financiara.
Daca am si domiciliul stabil in Romania, atunci sunt obligat sa platesc taxe in Romania

Si mai e si partea logica.
Daca locuiesc in nantes, nu pot in acelasi timp sa locuiesc si in Bucuresti

Scuzele nu ti le primesc oricum.
Pentru ca nu e nevoie. Prietenii mei nu trebuie sa-si ceara scuze, au tot creditul din lume.
Asa sa stii nu mai veni cu flame la mine, :)

#30
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 05:25, said:

Problemele apar la partea financiara.
Daca am si domiciliul stabil in Romania, atunci sunt obligat sa platesc taxe in Romania
Nu ești obligat dacă duci certificat de rezidență fiscală în alt stat. Uite aici un chestionar, dacă ai timp citește-l. O să-ți dai seama că e făcut pentru și pentru cei care au domiciliul în România dar locuiesc în mod statornic în alte țări.


View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 05:25, said:

Acolo zice de "cetatenii romani" nu spune nimic despre cetatenii numai cu cetatenia romana.
Păi cetățeanul român are numai un domiciliu, cel din cartea de identitate românească :)

View PostTsunnnami, on 15 ianuarie 2018 - 05:25, said:

Asa sa stii nu mai veni cu flame la mine,
:D
Atunci îți prezint o cafea:  Posted Image

#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,880
  • Înscris: 20.10.2015

View Postalthea, on 15 ianuarie 2018 - 05:44, said:

Nu ești obligat dacă duci certificat de rezidență fiscală în alt stat. Uite aici un chestionar, dacă ai timp citește-l. O să-ți dai seama că e făcut pentru și pentru cei care au domiciliul în România dar locuiesc în mod statornic în alte țări.


Sa-ti mmai spun ca nu mi-au primit chestionarul decat dupa ce am dus de aici din state confirmarea de IRS ca platesc aici taxe?

View Postalthea, on 15 ianuarie 2018 - 05:44, said:

Atunci îți prezint o cafea:  Posted Image

Anytime

#32
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Știi cum e: Dovada, dovada, tovarăși! :)

Din titlu reiese că se completează la plecare, când teoretic încă nu știi dacă o să ai de lucru sau alte venituri, din în text scrie

Quote

Pentru aplicarea prevederilor convenţiei de evitare a dublei impuneri persoana fizică română are obligaţia să prezinte certificatul de rezidenţă fiscală emis de autoritatea competentă a statului străin care îl consideră rezident fiscal şi cu care România are încheiată convenţie.
deci nu mă mir că practic e diferit.

#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalthea, on 15 ianuarie 2018 - 05:44, said:

Păi cetățeanul român are numai un domiciliu, cel din cartea de identitate românească Posted Image
Pai d'aia benocleaza 2 ochi mari cand ajunge prin vest si-i cer dovada de resedinta ( parca acesta e termenul, nu domiciliu Posted Image ) o hartie/o factura/o treaba care i-a ajuns pe numele lui la adresa X.

Asta ca sa nu mai zic de povestea cu "politistul de la sectie care verifica si certifica faptul ca X traieste efectiv acolo"...

View Postalthea, on 15 ianuarie 2018 - 05:59, said:

Din titlu reiese că se completează la plecare, când teoretic încă nu știi dacă o să ai de lucru sau alte venituri, din în text scrie
Cred ca au "lag" de vreo 15-20-25 de ani, cand unii (cei care au plecat sa lucreze la *alb*) aveau deja ofertele in mana...

Draci, te poti plimba liber prin toata Uniunea Europeana... poa' pleci ca turist/student si te angajezi. Sau poate pleci "la munca" si nu reusesti sa-ti gasesti locul in tara X si te muti in Z.

Edited by dexterash, 15 January 2018 - 06:04.


#34
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postdexterash, on 15 ianuarie 2018 - 06:02, said:

Asta ca sa nu mai zic de povestea cu "politistul de la sectie care verifica si certifica faptul ca X traieste efectiv acolo"...
Se face și asta da' numai când n-au acte pe locuință.

View Postdexterash, on 15 ianuarie 2018 - 06:02, said:

Cred ca au "lag" de vreo 15-20-25 de ani, cand unii (cei care au plecat sa lucreze la *alb*) aveau deja ofertele in mana...
Posted Image

Completare, că nu-mi terminasem cafeaua:
Se face și asta da' numai când n-au acte pe locuință și vor să-și reînnoiască CI. Deci verificarea asta cu certificare se face numai pentru Evidența persoanelor.

Edited by althea, 15 January 2018 - 06:39.


#35
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalthea, on 15 ianuarie 2018 - 06:04, said:

Se face și asta da' numai când n-au acte pe locuință.
Aha. De parca n'are voie omu' sa se plimbe de la matusa la bunica, la parinti, la amanta, la hotel, la draci-laci etc. Si asta la nivel de RO, nu zic de UE...

Sa fim seriosi, sunt reminscentele, dupa 30 de ani, ale unui sistem inchis, din si in care lumea nu avea voie sa se "plimbe" prea mult.

Edited by dexterash, 15 January 2018 - 06:11.


#36
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostTsunnnami, on 14 ianuarie 2018 - 20:59, said:


Ca nu stai in Romania dar NU  ai predat buletinul nu e o treaba tocmai legala

     Poftim !?
     Sunt vreo câteva milioane de români care au plecat din tara numai cu buletinul .
     Cum pleci din tara dacă predai buletinul ? În UE pașaportul nu e obligatoriu.
     De când a devenit ilegal sa ai domiciliul stabil în România si sa locuiești în altă tara ? Pentru ca de locuit trebuie sa locuiești undeva. E adevărat că unii rromi dorm în parcuri, sau pe unde apuca dar în rest ...




Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate