Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Calitate semnal de la Orange TV 0%

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
freshlemonade

freshlemonade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 24.04.2016
O cunostinta a achizitionat un abonament tv de la Orange, a montat decodorul si antena; nivelul semnalului este de 84%, dar calitatea semnalului este 0% si nu poate vedea niciun canal. Care ar fi problema?

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
DEL. Am citit gresit (nu port ochelarii).

Edited by easy90rider, 03 January 2018 - 14:53.


#3
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Orange TV...cel mai de cacao. Cand l-am instalat, am cerut pentru doua televizoare. Zis si facut. De la prima butonare se blocau amandoua receptoarele, apoi am sunat la ei si au venit de le-au schimbat. Cum batea vantul, cum se pierdea semnalul ca mesteru` n-a strans cum trebuie piulitele. Apoi m-am mutat si am luat antena cu mine, am montat-o singur, ca sa nu le mai dau lor 80 de lei pentru relocare.

Nivelul semnalului trebuie sa fie de 100%, apoi calitatea sa fie peste 90. Daca e sub 90, ori nu prinzi toate posturile, ori se vede pixelat. Eu l-am nimerit la 96 % pe un TV, si pe celalat 94-95% cu toate ca e o singura antena si un singur LNB. Daca vrei s-o reglezi cum trebuie, pune pe cineva sa stea in casa la un TV sa-ti spuna la cat e semnalul in timp ce tu misti usor de antena. Slabesti usor piulitele si de la unghi, dar si cele doua ce tin antena pe suport. Misti usor si aia e. Oricum, o sa plec de la ei ca dau 50 de lei si in fiecare luna ba imi baga niste programe de cacao, ba mai scot din ele si indiferent de calitatea semnalui, sacadeaza uneori imaginea sau se vede pixelat. Canalele HD sunt ok...

Inca ceva, sa nu ai pomi sau cladiri in raza...

Edited by tibi_filip, 03 January 2018 - 15:10.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Cunostinta ta si-a montat singura antena?
Vine echipa, face instalarea, semnezi pv si... gata.

Trebuie reglata antena.

#5
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Ca sa prinzi fara probleme Orange TV si sa nu mai ai probleme cu semnalu trebuie sa-ti iei separat o parabola de minim 80 cm cu LNB cu 1 sau mai multe iesiri in functie de cate receptoare vrei sa ai STB-uri sau TV-uri cu DVB-S2. Parabolele date de ei sunt prost gandite iar sistemul de prindere lasa de dorit, oricat l-ai strange nu ramane pe pozitie si se deregleaza in timp. Parintii mei au avut la sat serviciile lor si-n 2 ani de contract au chemat tehnicul lor de vreo 4 ori deoarece la fiecare furtuna mai puternica ramaneau fara semnal iar la un plafon de nori mai gros abia aveau semnal iar iarna pana nu dadeau zapada de pe parabola nici vorba de semnal. Abia dupa ce au trecut la FocusSat le-a spus un vecin din sat ca el n-are probleme cu semnalu la OrangeTV dupa ce a schimbat parabola lor cu una rotunda de 80cm in diametru

Edited by pascali_daniel, 03 January 2018 - 15:34.


#6
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Nu mai vorbiți prostii, antenele Orange sunt foarte bune, se recepționează foarte bine cu ele in tara, ca nu le reglează bine cei care le instaleaza este alta poveste.
Unde este folosita antena ? Daca nu este in Romania este posibil sa fie nevoie de o antenă mai mare.

#7
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Aveti idee de ce informatiile din EPG nu mai sunt  afisate pe unele programe de cateva zile?

#8
nila04rrw

nila04rrw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.10.2010

 tibi_filip, on 03 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Orange TV...cel mai de cacao. Cand l-am instalat, am cerut pentru doua televizoare. Zis si facut. De la prima butonare se blocau amandoua receptoarele, apoi am sunat la ei si au venit de le-au schimbat. Cum batea vantul, cum se pierdea semnalul ca mesteru` n-a strans cum trebuie piulitele. Apoi m-am mutat si am luat antena cu mine, am montat-o singur, ca sa nu le mai dau lor 80 de lei pentru relocare.

Nivelul semnalului trebuie sa fie de 100%, apoi calitatea sa fie peste 90. Daca e sub 90, ori nu prinzi toate posturile, ori se vede pixelat. Eu l-am nimerit la 96 % pe un TV, si pe celalat 94-95% cu toate ca e o singura antena si un singur LNB. Daca vrei s-o reglezi cum trebuie, pune pe cineva sa stea in casa la un TV sa-ti spuna la cat e semnalul in timp ce tu misti usor de antena. Slabesti usor piulitele si de la unghi, dar si cele doua ce tin antena pe suport. Misti usor si aia e. Oricum, o sa plec de la ei ca dau 50 de lei si in fiecare luna ba imi baga niste programe de cacao, ba mai scot din ele si indiferent de calitatea semnalui, sacadeaza uneori imaginea sau se vede pixelat. Canalele HD sunt ok...

Inca ceva, sa nu ai pomi sau cladiri in raza...

Eu te contrazic...partial. Nu e tot serviciul orange de cacao doar pt ca nenea instalatorul nu-si face treaba cum trebuie, astia nu cred ca dau proba de lucru...
Probleme tehnice apar la orice provider de orice fel, se mai blocheaza un receptor, mai moare un router. De cacao erau daca nu schimbau/remediau problema, daca taraganau lucrurile, etc
La mine tehnicianul (un pusti in jur de 23 ani) cand a venit sa monteze orange tv in locul telekom, mi-a spus ca imi recomanda pastrarea parabolei si lnb-ului de la telekom., mi-a schimbat ambele linii de cablu si drept urmare sant multumit de servicii...nivel semnal 95%, calitate 93%. Cand calitatea scade sub 45% incepe scandalul cu calitatea imaginii, scandal care mai incepe si atunci cand se aseaza cativa fulgi de zapada pe antena. Sant utilizator de dth din anul 2000, am avut de la Digi, Max, Boom, Dolce, Telekom. Am avut antene montate de ei si antene montate de mine, niciodata nu am avut 95% cu 93%, au fost acolo la 90% cu 80%-86%,dar nici scandalul cu calitatea imaginii nu incepea mai sus de 30%. Nu-i laud pe astia, dar asa stau lucrurile la mine.

Edited by nila04rrw, 03 January 2018 - 18:27.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Nici nu cred ca Orange da decodoare si antene asa oricui fara sa le si instaleze obligatoriu tot ei. Ce "cunostinta" e aia, e din afara tarii cumva ?

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

 tibi_filip, on 03 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Inca ceva, sa nu ai pomi sau cladiri in raza...
in raza cui?
Dupa parerea ta doar in desert se poate utiliza DTH?
Ai elevatia 38.58° pt Orange in Bucuresti.
La 10 metri distanta poti avea obstacol inalt de 7,9 metri
Attached File  dish.png   1.28MB   40 downloads

#11
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
In raza, adica sa nu aiba obstacole foarte aproape de antena. Eu cred ca gandesti destul de logic si stii la ce ma refer... In cazul meu, cand stateam in oras, tot la casa, nu am avut decat o singura pozitie unde sa-mi poata fi montata antena(pe garaj, la intrarea in podul acestuia), pentru ca nu aveam unde s-o montez destul de sus fara sa fie obturata de casele vecinilor, case cu etaj, pomi. Latimea curtii era de 5m si nu am vrut sa am antene pe casa, plus ca in cateva luni urma sa ma mut. N-aveam chef iar de dat gauri si apoi sa ma chinui cu demontatul.

@nila04rrw: Nici acum, dupa ce mi-au schimbat receptoarele, nu functioneaza corect, inca mai sunt freez-uri, inca se mai blocheaza si trebuie sa il restartez din spate. Si din punctul meu de vedere, Orange TV nu doar ca e de cacao din cauza ca nu-si pregateste tehnicienii, dar nici echipamentele si calitatea serviciilor nu mi se par stralucite. Sa zicem c-am avut ghinion, oricum ma mut de la ei. Pret prea mare pentru cate ofera.

Edited by tibi_filip, 03 January 2018 - 19:52.


#12
TheRipper

TheRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 07.12.2014

 tibi_filip, on 03 ianuarie 2018 - 14:58, said:

Orange TV...cel mai de cacao. Cand l-am instalat, am cerut pentru doua televizoare. Zis si facut. De la prima butonare se blocau amandoua receptoarele, apoi am sunat la ei si au venit de le-au schimbat. Cum batea vantul, cum se pierdea semnalul ca mesteru` n-a strans cum trebuie piulitele. Apoi m-am mutat si am luat antena cu mine, am montat-o singur, ca sa nu le mai dau lor 80 de lei pentru relocare.

Nivelul semnalului trebuie sa fie de 100%, apoi calitatea sa fie peste 90. Daca e sub 90, ori nu prinzi toate posturile, ori se vede pixelat. Eu l-am nimerit la 96 % pe un TV, si pe celalat 94-95% cu toate ca e o singura antena si un singur LNB. Daca vrei s-o reglezi cum trebuie, pune pe cineva sa stea in casa la un TV sa-ti spuna la cat e semnalul in timp ce tu misti usor de antena. Slabesti usor piulitele si de la unghi, dar si cele doua ce tin antena pe suport. Misti usor si aia e. Oricum, o sa plec de la ei ca dau 50 de lei si in fiecare luna ba imi baga niste programe de cacao, ba mai scot din ele si indiferent de calitatea semnalui, sacadeaza uneori imaginea sau se vede pixelat. Canalele HD sunt ok...

Inca ceva, sa nu ai pomi sau cladiri in raza...


ce porcarie
te duci si misti ca mesteru de antena si te plangi ca nu ai semnal.
bravo dorele.



initoator,
300 daca suni din orange, sau 0374300300 * tarif normal, fa o interventie si se rezolva

#13
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Eu zic sa mai citesti o data, ca mare lucru n-ai inteles.

#14
constant_dan

constant_dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.01.2013
Salut, nu știu dacă e bine sa postez aici dar încerc. Am o parabola cu un lnb și un cablu cu care văd orange tv la un tv. Cum pot duce semnalul la un al 2 tv fără sa fie nevoie sa cobor cu alt cablu de la lnb? Am inteles ceva de la orange ca s-ar putea face acest lucru cu 3 decodare pt 2 tv, dar nu înțeleg cum se conectează între ele. Menționez ca am decodor samsung. Multumesc

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate