Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Placa de baza compatibila cu AMD X3 450

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
numedeutilizatorfain

numedeutilizatorfain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 01.05.2014
Salut! Am avut o placa de baza Asus M4A87TD/USB3 pe care aveam un AMD X3 450. De curand PC-ul a murit si initial am crezut ca e vorba de hdd si l-am schimbat dar cauza era de fapt placa de baza. Pentru procesorul asta am nevoie de Socket AM3. Imi puteti recomanda va rog o placa? Mai gasesc noi? Din ce am vazut gasesc AM3+ dar nu cred ca este compatibil cu procesorul meu. As dori sa aiba si optiunea de activare a nucleului 4 virtual ca pe placa veche. Multumesc!

Edited by numedeutilizatorfain, 03 January 2018 - 13:26.


#2
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

 numedeutilizatorfain, on 03 ianuarie 2018 - 13:16, said:

Salut! Am avut o placa de baza Asus M4A87TD/USB3 pe care aveam un AMD X3 450. De curand PC-ul a murit si initial am crezut ca e vorba de hdd si l-am schimbat dar cauza era de fapt placa de baza. Pentru procesorul asta am nevoie de Socket AM3. Imi puteti recomanda va rog o placa? Mai gasesc noi? Din ce am vazut gasesc AM3+ dar nu cred ca este compatibil cu procesorul meu. As dori sa aiba si optiunea de activare a nucleului 4 virtual ca pe placa veche. Multumesc!
Ba merge, procesorul tau este Athlon 2 si merge pe AM3+

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by navistar_eagle, 03 January 2018 - 13:38.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Procesoarele AM3 sunt compatibile cu socketul AM3+.
AM3+ are o mica diferenta de marime a gaurilor de pini din socket, respectiv are 0,51mm in loc de 0,45 la AM3, insa retentia la fixare este similara, sunt compatibile.
AM3+ are o gaura de pin in plus fata de AM3, nu in minus, si iar sunt compatibile.
Exista chiar si cateva socketuri AM3 care au gaura respectiva de la AM3+...care permit procsoare AM3+ in placi AM3 cu update de bios, insa oricum asta e o problema inversa si diferita fata de a ta.

Insa nu recomand placi de baza fara radiatoare pe VRM.
Sunt si multe care au radiatoare pe VRM si tot proaste sunt, insa cele care nu au nici macar atat....

#4
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Cauta pe internet (olx) o placa de baza ASRock N68C-S UCC si vei debloca procesorul acela in quad core Posted Image. Vezi aici (la cautare scrie UCC) https://www.olx.ro/e...top-calculator/

Edited by pascali_daniel, 03 January 2018 - 16:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate