Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Problema viteza internet

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
AxXBRO

AxXBRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2018
Am o problema cu viteza de internet de la TELEKOM.Pe speedtest viteza de download este de 9 Mbps,dar cand vr sa downloadez ceva pe pc merge doar cu 1 Mbps.Am incercat si pe uTorrent si pe Steam si tot aceeasi viteza am.Modelul routerului este HG 658.Poate fi problema de la router sau de la pc?

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
E de la banda de internet pe care o ai si care e "scleroza in placi".

La banda aia ai viteza buna pe torenti, deci nu-ti bate capul.

Edited by rosix, 03 January 2018 - 12:08.


#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
La multi ani, 2003!

9 Mbps /8 = 1.125 MB/s , uTorrent si Steam se exprima in MB. Vezi daca ai AKTA in satul tau, aia ofera 100 mbps adica 10.5 MB/s reali la sate.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Sau RDS. Si ei ofera 100Mbps prin EoC la sate.

Edited by Hider141, 03 January 2018 - 12:09.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ce viteza ai in contract ? Ca 9Mbps se obtinea la contracte de 10Mbps, dar nu cred ca mai e cineva in Romania sa mai ofere asa ceva.

Ca sa incerci si cu toretntii ar trebui sa folosesti un Deluge sau qBittorent, nu uTorrent si sa descarci o distributie de linux raspandita - gen Ubuntu. Atunci poti vedea viteza reala.

#6
AxXBRO

AxXBRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2018
In contract e de 10Mbps, deci inseamna ca platesc degeaba 50 de lei pe luna . Multumesc tuturor

#7
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Pe vremuri când nici nu era "speedtest" luam imagini .iso de linux; de pe CentOS download mergea şi cu peste 4MB/s iar de la alte distribuţii se întâmpla să nu atingă nici 500kB/s; deci contează şi debitul de la sursă.

#8
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 AxXBRO, on 03 ianuarie 2018 - 12:15, said:

In contract e de 10Mbps, deci inseamna ca platesc degeaba 50 de lei pe luna . Multumesc tuturor
Dimpotriva. Inseamna ca primesti ce ai semnat.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 eiffel, on 03 ianuarie 2018 - 12:12, said:

Ce viteza ai in contract ? Ca 9Mbps se obtinea la contracte de 10Mbps, dar nu cred ca mai e cineva in Romania sa mai ofere asa ceva.

Ba da, Telekomul pe toate sarmele de cupru, ofera 6Mbs maxim.  Pentru toti cei  care n-au avut noroc in viata si nu au decat Telekom in sat, pe vechea retea, fara fibra.

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

 AxXBRO, on 03 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Am o problema cu viteza de internet de la TELEKOM.Pe speedtest viteza de download este de 9 Mbps,

 AxXBRO, on 03 ianuarie 2018 - 12:15, said:

In contract e de 10Mbps, deci inseamna ca platesc degeaba 50 de lei pe luna . Multumesc tuturor
ba primesti cat ai semnat :) si daca citesti contractu' acolo e specificat ca aia (10Mbps) e viteza maxima, in nici un caz viteza garantata :D

#11
_Claudiu_

_Claudiu_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 05.09.2013

 AxXBRO, on 03 ianuarie 2018 - 12:15, said:

In contract e de 10Mbps, deci inseamna ca platesc degeaba 50 de lei pe luna . Multumesc tuturor
Pai e din cauza infrastructurii. ADSL e pe linii telefonice de cupru si duce parca pana 22 sau 25 Mb/s, viteza e influentata de distanta dintre tine si centrala (cu cat e mai mare, cu atat viteza scade) plus alti factori (innadituri in casa ori pe traseu, grad de uzura, etc.). Nu stiu ce denumire poarta acum abonamentele, dar inainte erau asa : 2 Mb/s; de la 6 Mb pana la 50 Mb/s si de la 8 pana la 100 Mb/s. VDSL permitea viteze pana la 50 Mb/s, iar FTTx pana la 100 Mb/s (cred ca au marit la 200 Mb/s) [acum suporta 1 Gb/s, dar e ca extraoptiune, se plateste in plus].

Edited by _Claudiu_, 03 January 2018 - 12:38.


#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
Pentru ce ai nevoie de mai mult? Pe vremea mea aveam 90kbps.

Poti sa iesi afara, spargi lemnele pana se downloadeaza p0rn-ul piratat de pe torrente.

#13
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

 rosix, on 03 ianuarie 2018 - 12:34, said:


Ba da, Telekomul pe toate sarmele de cupru, ofera 6Mbs maxim.  Pentru toti cei  care n-au avut noroc in viata si nu au decat Telekom in sat, pe vechea retea, fara fibra.
Mere si cu 20Mbs, eu prindeam 9 Mbs, am trecut la rds la FO (300 Mbs), ca doar nu eram fraier sa le dau atatia bani pe un net vai de mama lui.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 laffin, on 03 ianuarie 2018 - 12:56, said:

Pentru ce ai nevoie de mai mult? Pe vremea mea aveam 90kbps.

Poti sa iesi afara, spargi lemnele pana se downloadeaza p0rn-ul piratat de pe torrente.

Zice pentru ce,pentru Steam.Orice joc mai rasarit e destul de mare ,plus ca daca e suportat bine primeste update-uri dupa care stai de-ti vine rau pe sarma comunista.Dar ca sa iti raspund eu la ce aveam nevoie, cat am fost in Germania aveam net de la telekom DE de 12 mb/s.Nu e rau,daca esti singurul utilizator si daca faci un singur lucru pe internet,ori cum eu mai eram cu lume in casa (eram 4) trebuia fie sa astepti pana la 3 noaptea cand nu mai era nimeni pe internet sa faci ceva fie sa astepti aberant de mult pentru altele, si aici amintesc instalarea HERE maps cu harta completa a Europei (undeva la 12 gb).A durat o zi intreaga toata nebunia.Apoi, uploadul ala te face sa plangi pe mormant de fiecare data cand cineva il foloseste (a se citi, Skype,Whatsapp,FB video etc).

#15
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 AxXBRO, on 03 ianuarie 2018 - 12:02, said:

Am o problema cu viteza de internet de la TELEKOM.Pe speedtest viteza de download este de 9 Mbps,dar cand vr sa downloadez ceva pe pc merge doar cu 1 Mbps.Am incercat si pe uTorrent si pe Steam si tot aceeasi viteza am.Modelul routerului este HG 658.Poate fi problema de la router sau de la pc?
Tu nu faci diferenta intre MB si Mb (respectiv MB/s si Mbps)
Nu ai nici o problema la internet (si nici la modem) doar incurci tu borcanele!
De fapt este asa:  

Quote

Pe speedtest viteza de download este de 9 Mbps, dar cand vreau sa downloadez ceva pe pc merge doar cu (GRESIT!) 1 Mbps
1MB/s (CORECT)
Pe SpeedTest (versiunea veche) se pot face teste in Mbps dar si in MB/s (cauta la setari si schimba)
Nu esti primul care face confuzie intre doua unitati de masura diferite:
megabit(s) si megabyte(s)
  Mb si    MB  
( Mbps   si   MB/s)

Edited by stlk, 03 January 2018 - 18:18.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate