Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Intel CPU - Design flaw in fiecare procesor din ultimii 10 ani

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#793
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
La cum zice Linus, treaba asta e o incropitura facuta de niste retarzi, deci ... nu stiu ce sa zic, fiecare cu a masii :)

#794
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Lasati ... ca Linus le zice cam ca taranul de multe ori. Faptul ca el e nemultumit de o abordare nu inseamna ca gata, Intel va face cum vrea el.

#795
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Le zice ca taranul, e ingamfat, e un increzut dar ... e cel ce controleaza inima linuxului de 20+ ani iar daca nu in gura lui sa ma uit, atunci a cui ? Am incredere deplina in el tocmai ptr ca le zice asa.

#796
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Sa consideram pentru o clipa ca nu ne pricepem la computere deloc. Sa luam date metrice din comportamentul computerelor la care avem acces si pe care le folosim. Ce diferenta este intre cum se comportau computerele respective in Decembrie fara de cum se comporta acum. Vorbim de date empirice, atat masurate catr si "simtite".
In afara de faptul ca niste softuri de masurare a performantelor absolute ale unui NVME imi arata numere mai mici azi, eu unul nu vad nici o diferenta notabila, work-flow-urile mele merg la fel de bine/prost acum, fara nici o schimbare.
Asta conteaza la urma urmei ... restul e presa al carui rol este nu numai de a imparti informatia dar si de a atrage cititoti/privitori .. si asta se face doar cu condimente care sa gadile natura umana. Nu mai puneti botul la absolut tot ce se scrie si se spune, mai filtrati un pic informatia prin sita ratiunii.

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 09:57, said:

e cel ce controleaza inima linuxului de 20+ ani
Si uite ce bine o duce ca "market share". Linuxul e atat de popular si bun incat 95% din computerele personale ruleaza Linux ... stai, parca nu ...

Attached File  Capture.JPG   22.15K   22 downloads

Edited by ro_explorer, 23 January 2018 - 10:00.


#797
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Cum am zis, nu se stie ce efecte au pe termen lung aceste artifcii facute de catre Intel, mai mult voltaj? mai multa caldura? wear mai mare prin alt articiu facut din disperare?  Tocmai asta, pentru ca nu stim, eu ma incred in ce zice Linus.

Chiar cei ce overclockeaza au observat o diminuare a posibilitatilor de OC dupa updateurile de microcod, cum a influentat microcodul asta ?

View Postro_explorer, on 23 ianuarie 2018 - 09:58, said:


Si uite ce bine o duce ca "market share". Linuxul e atat de popular si bun incat 95% din computerele personale ruleaza Linux ... stai, parca nu ...

Attachment Capture.JPG

Te credeam mai competent dar dupa afirmatia asta ...

Edited by ct03nut, 23 January 2018 - 10:00.


#798
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 09:59, said:

mai mult voltaj? mai multa caldura? wear mai mare
Mai citeste o data treaba asta si evalueaza-ti legatura cu realitatea sau macar intelegerea despre cum functioneaza un procesor si cine controleaza voltajul, nivelul de caldura si "wear".
Un lucru ti-l spun clar si sigur ... NU MICROCODUL.

#799
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Las-o asa tovarase, am vazut ce este in capul tau. Mi-am facut cunoscut punctul de vedere :)

#800
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:02, said:

Te credeam mai competent dar dupa afirmatia asta ...

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Las-o asa tovarase, am vazut ce este in capul tau.
Multumesc de apreciere. Nu am sa ma cobor la nivelul tau ca sa iti raspund la fel.
In incompetenta mea eu vad un lucru: toate versiunile de linux de uz industrial (vezi de exemplu niscaivai redhaturi platite, daca stii ce-s alea) au proprii developeri si maintaineri de kernel (si nu numai). Se pleaca de la baza comuna a surselor din git dar ceea ce se foloseste in mediul industrial profesional nu ruleaza open source-ul curat caci mai degraba s-ar impusca singuri in picior.

Dar na, tu poti sa te inchini zeului Linus, e problema ta ... dar te rog sa iti tii calificativele legate de competenta altora pentru tine, OK?

Edited by ro_explorer, 23 January 2018 - 10:11.


#801
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:03, said:

Las-o asa tovarase, am vazut ce este in capul tau. Mi-am facut cunoscut punctul de vedere Posted Image
dar.. punctul tau de vedere e bazat pe o informatie reala... ceva? macar un gram de cunostinte acolo???

de unde ai scos-o pe aia cu voltaju? e o problema de SECURITATE, nu de performanta.
asadar nu are nici o logica sa umble la voltaj si ce mai visezi tu.

in plus, poti VEDEA asta cu orice soft de monitorizare. si pana acum nu a raportat nimeni asta.

deci? pe ce iti bazezi punctul de vedere? pe gargaunii aia paranoici din cap?

a.. era sa uit... wear? adica uzura?
cum arata un procesor uzat.. poti sa-mi zici si mie? ca sincer nu prea am vazut....

Edited by shmu, 23 January 2018 - 10:15.


#802
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
https://www.reddit.c...meltdown_patch/


Ok, paranoic, gargauni, spuneti cum vreti Posted Image

View Postshmu, on 23 ianuarie 2018 - 10:10, said:

a.. era sa uit... wear? adica uzura?
cum arata un procesor uzat.. poti sa-mi zici si mie? ca sincer nu prea am vazut....


Daca iti monitorizezi CPU-ul cand il cumperi, el probabil va vrea un voltaj ca sa sustina frecventele sale stock (vorbim de non k aici) , de-a lungul timpului el va vrea voltaj din ce in ce mai mare daca nu e exploatat cum trebuie (caldura/stress permanent) pentru a sustine vitezele stock, efectul se traduce in caldura generata mai mare. Testat personal cu i5 4570.

Edited by ct03nut, 23 January 2018 - 10:20.


#803
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:14, said:

Ok, paranoic, gargauni, spuneti cum vreti Posted Image
As putea sa te citez din ce mi-ai spus mie mai devreme dar nu o fac .. insa am sa iti explic cum sta treaba.

Baietii aia de pe reddit sunt overclockeri care si-au dus sistemele la limita superioara (de ce ar face asa ceva cioneva ma depaseste). Asta inseamna ca procesoarele respective erau oricum la limita instabilitatii. Update-ul de microcod cel mai probabil a modificat printre altele si modul in care anumite procese se asteapta pe altele (flag-uri de control). Aceste flag-uri de control afecteaza timingul anumitor cai din procesor, unele in mod sigur critice.
O cale critica de clock care deja e dusa la extrem prin overclock, in ceea ce priveste hold time-ul sau setup time-ul unui datapath controlat de de calea critica in cauza (citeste despre functionarea unui flip-flop si ce presupune accesul la el, scrierea si resetul datelor) cand mai baga inca o condiitie logica pe ea se poate sa treaca de acea limita a stabilitatii. Ca sa compensezi pentru o situatie de genul asta trebuie ori sa reduci frecventa ori sa ridici voltajul ... dar asta tine de tine, ca utilizator si controlul acestor parametri este extern, independent de microcod si de procesor.

Lamurit?

Edited by ro_explorer, 23 January 2018 - 10:25.


#804
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
E incredibil cum rastalmacesti ce zic, pe bune acum,

E atat de simplu, inainte de microcod era un sistem stabil si mergea, dupa microcod e un sistem instabil care are nevoie de crestere de voltaj. Cel mai probabil asta se traduce intr-o crestere de voltaj chiar si ptr cpu-urile non K pentru a mentine frecventele stock.

#805
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu are nevoie de nici o crestere de voltaj daca sistemul ar rula in parametrii dati de producator.
Da, microcodul poate afecta nivelul maxim de overclock ... multumit?

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:24, said:

Cel mai probabil asta se traduce intr-o crestere de voltaj chiar si ptr cpu-urile non K pentru a mentine frecventele stock.
Asta e o ineptie.

Edited by ro_explorer, 23 January 2018 - 10:27.


#806
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Microcodul poate afecta chiar si voltajele stock, nu omite asta.

#807
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Microcodul nu poate afecta voltajele. Microcodul nu poate controla voltajele. Microcodul poate afecta cel mult functii logice de baza din procesor.

Ce este posibil sa se intample este ca UNELE procesoare cand au fost sortate sa fi trecut testele initiale fara erori dar ele de fapt sa fi fost la limita instabilitatii pentru categoria respectiva de frecventa in care au fost sortate. Acum, cu update-ul de microcod, acele procesoare specifice care erau la limita, sa devina instabile .. asta da, este posibil.

Edited by ro_explorer, 23 January 2018 - 10:32.


#808
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:19, said:

daca ai si citi cu atentie ce scrie acolo...
I personally had to increase voltage

deci nu patchu i-a crescut voltajul, a trebuit sa o faca el MANUAL. si asta e in prima postare.
n-ai citit decat titlu Posted Image

#809
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Exact, a trebuit s-o faca manual, alea sunt sisteme OC manual, nu au frecvente stock. Este nevoie de mai multe teste sa vedem ce se intampla de fapt dar inca nu s-a ajuns la un consens in privinta fix-ului, e atat de mult haos cu astea incat...mai bine stai spectator si cand se standardizeaza ceva, adopti solutia.

#810
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postct03nut, on 23 ianuarie 2018 - 10:51, said:

Exact, a trebuit s-o faca manual, alea sunt sisteme OC manual, nu au frecvente stock. Este nevoie de mai multe teste sa vedem ce se intampla de fapt dar inca nu s-a ajuns la un consens in privinta fix-ului, e atat de mult haos cu astea incat...mai bine stai spectator si cand se standardizeaza ceva, adopti solutia.
exact!
cea mai buna solutie.

PS: pana la urma s-a gasit vreun hacher sa aplice meltdown sau spectre?
ca noi aici ne agitam asa mult, si poate saracii hacheri nici nu stiu cum sa faca treaba sa mearga.

Edited by shmu, 23 January 2018 - 11:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate