Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Caut un tranzistor, eventual o alternativa echivalent

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Salutare!

Am un UPS caruia i-am cam busit niste tranzistori pentru ca am folosit o baterie mai mare pe amperi. Stiti cumva de unde pot gasi acest tranzistor? eventual o alternativa care sa indeplineasca cel putin ceea ce poate face acesta din poza? Multumesc!

Attached Files



#2
t-daniel

t-daniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 28.10.2007
IRF3205 recomandat sa-i schimbi pe toti

#3
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Este o varianta mai buna? Ce imi poti spune despre acesta? Ai o poza sa-l vad exact cum este? Mersi mult de tot
Observ ca sunt mai multe inscrisuri si valori pe acest model de IRF3205... ce anume ar trebui sa fie scris pe el? sau conteaza mai putin valorile/detaliile trecute?

Care din acestea ar fi bun pentru ce-mi trebuie mie? Nu prea inteleg detaliile inscrise pe tranzistor, d-asta intreb... eu la ups, foloseam baterii de 12v cu 7A parca... si am bagat de 9A, ce mi-a cam ars vreo 3 tranzistori Posted Image)

Sunt o groaza de variante, la care difera ce este inscris pe ele...

Hai ca am editat de o mie de ori postarea asta :)))))

Attached Files


Edited by pickone, 01 January 2018 - 19:30.


#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
Nu importă ce mai scrie pe capsulă ci datele de catalog (datasheet):

Attached Files



#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005
Eu am pus si baterie de 140Ah la mai multe UPS-uri care aveau baterie de 7Ah si nu au patit nimic. Cred ca alta e cauza care a dus la arderea tranzistorilor.

#6
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Asta a fost singura schimbare la ups, bateria din 7 in 9 a

 Rubin1977, on 01 ianuarie 2018 - 19:57, said:

Nu importă ce mai scrie pe capsulă ci datele de catalog (datasheet):

auci... nu inteleg nimic :)))

#7
kenzokent

kenzokent

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.03.2008
www.tme.eu

#8
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Da... nu-i problema de unde sa cumpar, problema este ce anume sa cumpar :)) ca nu stiu care trebuie sa fie detaliile tranzistorului... as fi cautat si identici cu astia de ii aveam deja pe UPS, insa... nu prea am gasit, poate doar pe maica domnului pe acolo, pe la magazinele alea toate de electronice... insa pe net, online, n-am gasit nimic... Ce e drept, nici nu stiu exact ce sa caut...

#9
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
pai ti-ai primit raspunsul irf3205 in capsula to220

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Confunzi Ah cu A.

Ah e doar o componenta pt. calcularea capacitatii in Wh.

Curentul masurat in A poate sa varieze enorm in f. de subtipul particular si tehnologia exacta a acumulatorului, plus uzura lui.

Exista acumulatori de 2 Ah care pot debita 0,5 A, si acumulatori de 2 Ah care pot debita lejer 21 A, si exista celule mici care pot debita chiar si 100 A.

Cand pui acumulatori care suporta doar curent mai mic, se strica ei mai repede, uneori chiar de la prima utilizare, deci nu e o idee buna sa pui modele care nu suporta curent mare, ba chiar din contra e bine sa suporte curent cat mai mare pt a rezista mai bine atat la incarcare cat si la descarcare, pt mai putina uzura.

Daca ai un consumator care trage mai mult sau care e folosit intr-un fel in care trage mai mult curent, de ex. un PC folosit in full load cand merge UPS-ul sau alt device care face ceva nu doar idlle pt inchis sistemul, evident ca sunt mai mult solicitate componentele electronice.
In plus de asta pot ceda si fara legatura cu schimbarea, fie datorita uzurii deja acumulate, fie chiar intamplator in f de cat de fiabile sunt respectivele piese.

Se pun la UPS-uri uzual acumulatori de sute si chiar mii de Ah.
Capacitatea se masoara de fapt in Wh ( tensiunea nominala in V x Ah)

#11
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Am comandat 8 bucati de IRF3205PBF IR TO-220  55V 110A 200W ca sa-i schimb pe toti, este in regula?

mersi loock de explicatii

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 dicdobre, on 01 ianuarie 2018 - 20:17, said:

Eu am pus si baterie de 140Ah la mai multe UPS-uri care aveau baterie de 7Ah si nu au patit nimic. Cred ca alta e cauza care a dus la arderea tranzistorilor.

    Sunt doar doua explicatii posibile:
     1. ups-ul cu pricina nu a fost proiectat sa lucreze in conversie continua. Dupa 15-20 de minute transformatorul si-a luat zborul cu tot cu IRF-uri.
      2. A conectat fierbatorul de apa la UPS crezand ca e centrala de la Cernavoda.

#13
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Inainte de inlocuirea tranzistoarelor, ar trebui verificat cam tot. Intiatorul nu ne-a spus cum s-a defectat ups-ul....in st-by,in sarcina mica sau full load, etc., sau in momentul cuplarii/inlocuirii acc. noi, pentru a putea trage o concluzie a cauzei defectarii. Simpla inlocuire a tranz. are sanse mari de a se lasa cu fum.

Edited by lepetir, 02 January 2018 - 10:49.


#14
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005

 cspot, on 02 ianuarie 2018 - 03:55, said:

Sunt doar doua explicatii posibile:
1. ups-ul cu pricina nu a fost proiectat sa lucreze in conversie continua. Dupa 15-20 de minute transformatorul si-a luat zborul cu tot cu IRF-uri.
  2. A conectat fierbatorul de apa la UPS crezand ca e centrala de la Cernavoda.

Doar calculatorul era conectat, iar in acel moment, STINS! Bubuiala s-a intamplat noaptea, cand s-a luat curentul. A fost prima data cand s-a luat curentul dupa ce am pus bateriile de 9Ah in locul celor de 7Ah

 lepetir, on 02 ianuarie 2018 - 10:49, said:

Inainte de inlocuirea tranzistoarelor, ar trebui verificat cam tot. Intiatorul nu ne-a spus cum s-a defectat ups-ul....in st-by,in sarcina mica sau full load, etc., sau in momentul cuplarii/inlocuirii acc. noi, pentru a putea trage o concluzie a cauzei defectarii. Simpla inlocuire a tranz. are sanse mari de a se lasa cu fum.

Am pus mai sus putin... Nu era mai nimic incarcat la el, s-a luat curentul si a bubuit extrem de tare, cu fum... Dar, asa cum spuneam, singura modificare a fost bateriile, am folosit 9Ah in loc de 7Ah,,, Acum, din ce m-am uitat pe toata placa de baza, singurele componente bubuite, erau 2 tranzistori din 8... in rest, totul intact

#15
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007

 pickone, on 02 ianuarie 2018 - 15:08, said:


Doar calculatorul era conectat, iar in acel moment, STINS! Bubuiala s-a intamplat noaptea, cand s-a luat curentul. A fost prima data cand s-a luat curentul dupa ce am pus bateriile de 9Ah in locul celor de 7Ah

Am pus mai sus putin... Nu era mai nimic incarcat la el, s-a luat curentul si a bubuit extrem de tare, cu fum... Dar, asa cum spuneam, singura modificare a fost bateriile, am folosit 9Ah in loc de 7Ah,,, Acum, din ce m-am uitat pe toata placa de baza, singurele componente bubuite, erau 2 tranzistori din 8... in rest, totul intact
În cazul acesta suspectez un curent mare prin tranz. susținut de acc. mai potenți împreună cu o cda. proasta din partea driverul în momentul comutarii. De verificat inainte de inlocure circuitele din grile.


#16
pickone

pickone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,636
  • Înscris: 20.09.2005
Ups-ul este intai conectat la un prelungitor APC cu protectie la supra-sarcina... mi s-a mai intamplat sa vina curent mai puternic... iar acest prelungitor isi facea de minune treaba... Acum, partea este ca nu prea mai conteaza din ce cauza s-a intamplat, eu in continuare dau vina pe treaba cu schimbatul bateriilor din 7 in 9... fiind mai mari, poate n-a putut face fata, nu stiu exact... insa folosesc acest UPS de vreo 4-5 ani, am schimbat bateriile in fiecare an, insa de data asta am zis sa fiu mai "destept" si sa pun unele mai mari. Au fost schimbate, dupa cateva zile s-a intamplat sa se intrerupa energia electrica... si BUM... explozie. Nu cred ca a fost o incarcare de curent prea mare pentru ca am alte dispozitive, gen TV, frigider, etc... iar ele nu au patit nimic. Daca la asta va referiti, prin curent prea mare prin tranz....  Nu sunt electrician sau ceva, insa, o piesa pe circuit stiu si eu s-o schimb, doar ca am nevoie sa stiu ce trebuie sa cumpar. Asa cum spuneam mai sus, am comandat 8 bucati din acelea... si le schimb pe toate cum mi-a fost recomandat...
Am comandat 8 bucati cu 8 bucati, din aceste doua modele... Care considerati ca ar fi ok sa le folosesc? Ambele modele sunt TO-220 110A 55V 200W doar ca, dupa cum se vede, detaliile trecut pe tranzistor sunt diferite

Attached Files


Edited by pickone, 02 January 2018 - 15:31.


#17
lepetir

lepetir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 12.07.2007
Detaliile modului de inscriptionare de pe tranzistoare sunt mai putin importante daca piesa respecta specificatiile din catalog si nu este un "bulistor". Sunt 8 buc.montati cate doi in paralel in bratele unei punti comandate  sau cate 4 in paralel daca traful are priza mediana pe primar (varianta mai des utilizata). Cum s-a mai mentionat inainte, capacitatea acc. exprimata in Ah nu are nici o legatura cu defectarea UPS-ului.( in limite acceptabile...altfel se pot mota si acc. de 120Ah dar cicuitul de incarcare nu va face fata )

Edited by lepetir, 02 January 2018 - 17:44.


#18
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
omule, conteaza  sa fie irf3205, restul nu e relevant, sunt data fabricatiei lotul etc. Era importanta provenienta pieselor  nu cum scrie pe ele, am avut piese luate ca sample direct de la producator si care as fi zis ca sunt falsuri dupa finisare
El are 8 in tot ups-ul  a luat inca 8 sa fie sigur. Ce ups e asta ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate