Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

RCA -decontare directa

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Am reinnoit de curand rca-ul si brokerul a oferit o lista de preturi care continea si posibilitatea de a cumpara asigurarea cu decontare directa. Am gasit la o firma acceptabila chiar putin mai ieftin ca acu un an ,fara decontare...
Poate ca e un pas inainte in responsabilizarea noastra atunci cand alegem un asigurator. Totusi vad ca are ceva limite, de exemplu se refera doar la accidente cu masini inregistrate in Romania, eu ma tem de "bulgari".....
Totusi e bine de stiut si de ales in cunostinta de cauza

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
S-a mai discutat de 2-3 ori. Eu am ales CU decontare directa la ambele masini,

#3
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 sailor62, on 01 ianuarie 2018 - 16:16, said:

Totusi vad ca are ceva limite, de exemplu se refera doar la accidente cu masini inregistrate in Romania, eu ma tem de "bulgari".....
Plus
"d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;"

Si neasigurati.
Practic, nu mi se pare mare smecherie.
Atat ca incepe sa aiba un sens sa iti cumperi o asigurare mai scumpa.


@Kroghy: Ai un link la indemana?

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 r629935, on 01 ianuarie 2018 - 16:30, said:

Practic, nu mi se pare mare smecherie.
Te scapa de dureri de cam daca esti lovit de cineva cu o asigurare care plateste greu, ca Euroins, etc.

 r629935, on 01 ianuarie 2018 - 16:30, said:

@Kroghy: Ai un link la indemana?
https://forum.softpe...directa-pareri/

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 16:32.


#5
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005

 r629935, on 01 ianuarie 2018 - 16:30, said:

Plus
"d) ambele vehicule implicate in accidentul auto au asigurare RCA valabila la data evenimentului;"

Si neasigurati.
Practic, nu mi se pare mare smecherie.
Atat ca incepe sa aiba un sens sa iti cumperi o asigurare mai scumpa.


@Kroghy: Ai un link la indemana?
Cand o sa te loveasca unul de la Euroins si o sa te programeze peste o luna doar ptr constatare mai vorbim!

#6
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 Materium, on 01 ianuarie 2018 - 18:29, said:

Cand o sa te loveasca unul de la Euroins si o sa te programeze peste o luna doar ptr constatare mai vorbim!
Exact asa am patit eu. Daca numai constatarea dura o luna nici nu am vrut sa-mi imaginez cat ar fi durat reparatia, apoi decontarea, apoi finalizarea actelor. Probabil in jumatate de an aveam si eu masina reparata.

#7
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
Pe mine unul nici nu ma intereseaza decontarea directa RCA atata timp cat exista CASCO, direct reprezentanta cu decontare in REGRES in caz de ceva, si nici nu stai dupa constatare.

#8
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 Materium, on 01 ianuarie 2018 - 18:29, said:

Cand o sa te loveasca unul de la Euroins si o sa te programeze peste o luna doar ptr constatare mai vorbim!
Nu m-a lovit pe mine personal, dar am fost chemat in ajutor cand s-a intamplat.

N-a fost chiar asa rau, pentru ca masina era deplasabila. Si dupa constatare s-a optat pentru regie proprie.
Deci masina n-a fost indisponibilizata.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

 costinuti, on 01 ianuarie 2018 - 20:02, said:

Pe mine unul nici nu ma intereseaza decontarea directa RCA atata timp cat exista CASCO, direct reprezentanta cu decontare in REGRES in caz de ceva, si nici nu stai dupa constatare.
E foarte bun Casco insa la masina mea costa 2000 euro pe an iar decontarea directa 10 euro pe an. E totusi o diferenta mare mai ales ca eu in 20 de cand conduc nu am avut nici un accident, nici macar minor provocat de mine. Insa am avut de doua ori masina zgariata in parcare. Acum doi ani era un mos care voia sa fuga. Noroc ca l-am prins in fapt dar am avut de luptat cu rca-ul lui la euroins.

Edited by Kroghy, 01 January 2018 - 20:33.


#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
si eu am ales la ambele masini cu decontare directa
eu o voi folosi indiferent de firma ,daca va fi cazul

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Kroghy, on 01 ianuarie 2018 - 20:32, said:

E foarte bun Casco insa la masina mea costa 2000 euro pe an iar decontarea directa 10 euro pe an. E totusi o diferenta mare mai ales ca eu in 20 de cand conduc nu am avut nici un accident, nici macar minor provocat de mine. Insa am avut de doua ori masina zgariata in parcare. Acum doi ani era un mos care voia sa fuga. Noroc ca l-am prins in fapt dar am avut de luptat cu rca-ul lui la euroins.

Una-i una, alta-i alta. RCA si Casco sunt asigurari diferite. Faptul ca nu ai avut accident 20 ani, nu inseamna ca maine nu iti fura cineva masina. Si tocmai ai mai imbatranit, ti-ai mai pierdut din reflexe, esti supus accidentelor acum

Edited by calinkgb, 11 January 2018 - 16:07.
Nu cred ca e important pentru topic inaltimea si greutatea unui user...


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate