Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare rola cablu date cat5e sau 6 - buget 400 lei

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Vreau sa maresc reteaua locala cu niste AP-uri situate la vreo 30~40 metri de cel mai apropiat switch. Alimentarea AP-urilor as vrea sa o fac POE. Prin urmare, am nevoie de niste cablu de buna calitate. Nu am mai cumparat de mult timp cablu, habar nu am ce marci sunt cat de cat OK.

Puteti recomanda niste marci de cablu de buna calitate (eventual PM, desi scopul nu e de a face reclama).

Buget: pe un site oarecare gasesc cablu FTP cu proaste referinte la ~200 lei rola de 305 metri. Sunt dispus sa platesc maxim 400 lei pe o cutie, care e cel mai bun cablu pe care il pot cumpara in acest buget ? Va fi folosit indoor dar nu vreau sa il schimb cel putin 10 ani.

Edited by don_King, 31 December 2017 - 08:01.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Cablu de exterior FTP Cat6e Alien 0.5mm cupru rola 305m cu sufa: 457,50 lei cu tva inclus

[ https://images2.imgbox.com/43/51/nKDU22ht_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum am vazut ca vrei indoor: Cablu FTP Cat5e Alien 0.5mm CCA rola 305m 166,60 lei tva inclus

Edited by xmanyacs77, 31 December 2017 - 08:51.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Omul a zis ca vrea cablu decent, nu chinezarie din aluminiu cu 3 sarmulite care se rup foarte usor daca il indoi. Merge si ala ieftin, dar se intrerupe foarte usor. Si mai e problema cu alimentarea via POE, daca e cablul subtire si de aluminiu are rezistivitate foarte mare si caderi mari de tensiune pe el.

Uite in dedeman cablu decent la metru, din cupru:
https://www.dedeman....4-awg/p/1011759

#4
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
modoran, ai referinte OK pt marca CABLEL ? Daca nu ma insel e fabricat chiar in Romania. Nu am o problema cu asta atata vreme cat este de buna calitate.

#5
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Cablu ftp marca Well. Din pacate nu prea se mai gaseste. Inainte costa o rola cu sufa 450 lei.
http://www.intend.ro...tp5e-cu-305-wl/

#6
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
http://elfabo.ro/cab...-datamaxx-13486

Este pentru exterior dar sufa o poti da jos foarte usor, are avantajul ca izolatia e mult mai rezistenta fata de cel pentru interior. E 100% cupru, nu aluminiu cuprat si vine ambalat pe tambur.
Gasesti si varianta pentru interior (fara sufa) la TehnicB, pretul fiind acelasi.

Am intins cateva sute de role si niciodata nu am avut probleme cu el.

Edited by alexx1402, 31 December 2017 - 12:59.


#7
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006

 don_King, on 31 decembrie 2017 - 11:55, said:

modoran, ai referinte OK pt marca CABLEL ? Daca nu ma insel e fabricat chiar in Romania. Nu am o problema cu asta atata vreme cat este de buna calitate.
Am eu.. Am lucrat la ei si cuprul folosit este de buna calitate, acelasi produs este exportat in vestul Europei si nu am auzit sa aiba reclamatii de la beneficiari. Fiecare tambur cu cablu inainte sa fie taiat la 305 m sau la ce dimensiune este livrat se controleaza foarte bine din punct de vedere al parametrilor de functionare.

#8
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Multumesc frumos pentru sugestii !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate