Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

prescriere executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Buna ziua!

Am avut un card de credit pe care, din anumite motive nu am mai platit. Fiind executat silit.
Instiintarea de executare am primit-o acasa pe 10 septembrie 2013, dupa care nu am mai primit nimic.
Este posibil sa se fi prescris?

Multumesc!

#2
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Eu cred ca sunt slabe sanse. De ce ar renunta creditorul sa-si recupereze paguba?

#3
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017
Cine sa te execute silit? Executorul judecatoresc printr-o hotarare judecatoreasca? Daca NU stai calm. Bancile ameninta oamenii cu tot felu de executori bancari si firme de recuperare pe care si instantele de judecata s-au saturat sa-i mai bage in seama tergiversandu-le dosarele si prelungind termenele de judecata pana se prescrie fapta.

Edited by pascali_daniel, 29 December 2017 - 16:58.


#4
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Executor judecatores 100%

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
n-ai poprire pe salariu?

#6
pascali_daniel

pascali_daniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 09.12.2017

 sarateanu2004a, on 29 decembrie 2017 - 16:56, said:

Executor judecatores 100%
Pai si ce sa-ti execute? "Boii de la bicicleta?". A vazut PROBABIL ca la aceea vreme n-aveai venit stabil (si  o treime din el n-are cum sa-ti ia deoaerece PROBABIL in functie de situatia ta incalca legea), apoi POATE n-aveai nici bunuri mobile pe numele tau (cumparate recent sa mai scoata ceva bani din ele) iar "bomboana de pe coliva"  care i-a pus capac si te-a lasat in pace au fost bunurile imobile* CARE daca n-aveai actele facute de la Adam si Eva ((succesiunile intre generatii)) il costa alt timp pierdut sa se ocupe de succesiunile tale nefacute la timp. ASA CA, te-a lasat in pace si i-a spus firmei recuperatoare ca si-au luat o mare teapa si sa nu-l mai "bruieze". Pana si executorii judecatoresti s-au sictirit de firmele astea de recuperare creante iar de instantele de judecata ce sa mai zic, oamenii aceia nu-si vad capu' de treaba cu alte dosare CHIAR importante si vin si "natangii" astia de la firmele de recuperare ca "vor banii inapoi"
* - putin probabil bunurile imobile la un credit de consum ca se prefera girantul in caz ca suma imprumutata este mare

Stai calm omule ca mare branza n-are ce sa-ti faca, sa nu faci greseala sa-ti bagi depozitele prin conturi bancare ca alea sunt primele de luat in vedere, evita plata cu cardu pe cat posibil si banii care-i obtii vorbeste cu cine tii da sa tii dea cash. Daca vrei sa cumperi CEVA (bun mobil) EVITA sa faci actele pe numele tau iar daca vrei sa dai cuiva o mostenire sau sa primesti o mostenire INTARZIE sa faci actele pe cat posibil, mai ales alea de succesiune (actele nefacute la timp ii dispera cel mai mult, unde nu se stie EXACT ca TU esti proprietarul iar situatia acelui imobil NU se cunoaste exact)

Edited by pascali_daniel, 29 December 2017 - 17:28.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 sarateanu2004a, on 29 decembrie 2017 - 16:48, said:

Buna ziua!

Am avut un card de credit pe care, din anumite motive nu am mai platit. Fiind executat silit.
Instiintarea de executare am primit-o acasa pe 10 septembrie 2013, dupa care nu am mai primit nimic.
Este posibil sa se fi prescris?

Nu s-a prescris. Orice act voluntar al debitorului in legatura cu debitul intrerupe prescriptia.  Oricum, chiar daca s-ar fi prescris, nu se prescrie de la sine, trebuie deschisa actiune in constatare in instanta, sa constate instanta daca s-a prescris sau nu.

#8
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Uite o idee pentru parlamentari: datoria se prescrie in 24 ore de la scadenta, daca executarea nu se face cu 15 zile inainte.
Eu nu cred ca bancile sunt atat de fraiere incat sa nu aiba niste clesti de strans oua.

#9
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
rosix a dat raspunsul nu exista prescriere de la sine, trebuie sa ceri in instanta contestare la executarea silita daca trece un timp ( de 5 ani parca)de la declansarea procedurii de executare.Daca nu ai fost cautat pentru executare silita este posibil sa nu fi inceput procedura de executare si nu ai de ce sa faci contestare la executare silita.
In orice situatie prescrierea este o decizie, o hotarare judecatoreasca obtinuta in urma unui proces intentat de tine, altfel nu exista prescriere.

#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 sarateanu2004a, on 29 decembrie 2017 - 16:48, said:

Este posibil sa se fi prescris?

Doar in visele tale.

#11
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Eu am scapt de 800milioane lei vechi prin prescriptie.
Dar ea intervine in urmatoarele conditii:
1. sa treaca 3 ani de la ultima plata.
2. sa contesti in 15 zile actul de executare silita primit de la un executor judecatoresc (nu firme d'astea mincinoase si inutile cum ar fi, KRUK, EOS etc.)

Uite un fragment din sentinta mea:
"20.02.2017
Ora estimata: 08:30
Complet: C7 - civil
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Respinge excepţia netimbrării şi excepţia de tardivitate a contestaţiei invocată de intimata Secapital S.a.R.L. Admite excepţia invocată de contestator şi constată prescris dreptul de a cerere executarea silită în temeiul titlului executor contractul de credit 20081xxxxx/06.08.2008.

Admite contestaţia la executare.
Anulează actele de executare întocmite de executorul judecătoresc în dosarul de executare nr. xxxxxxx"

#12
sarateanu2004a

sarateanu2004a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 09.09.2004
Am poprire acum pe salariu 1/3 la un credit de la ING, ieri am dat si un avans de 6000 de lei, au mai ramas 4000, luna viitoare vreau sa fac succesiunea pe un teren pe care sa-l vand si sa inchid datoria de la ING, iar din banii ramasi sa ma duc sa vorbesc cu executorul si sa-i dau.
Imi este teama ca, in momentul cand fac succesiunea pe pamant sa nu imi treaca mostenirea in contul datoriei si sa raman si eu si clientul cu ochii in soare. (am gasit deja client pentru pamant).

Ca daca mai vine si executia asta si-mi ia 1/2 din salariu ma resetat.

Chestia este ca, pentru datoria de la ING, imi venea acasa , la 6 luni scrisoare de la executor , acum pentru ING am porire pe salariu

Va dati seama ce sumbru suna: Singur , cu trei copii in ingrijire, locuind cu chiriie, cu un salariu de 3300 poprit 1/2

Dar, cred , cel mai bine discut cu un avocat, cum pot face sa vand terenul astfel sa fac in acelas timp si succesiune si act de vanzare cumparare. Iar cu banii obtinuti achit tot . Si alta data , cand vreau sa mai semnez un contract de credit, imi tai mana inainte, e mai nedureros

#13
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Sa va intre bine in cap, executorul judecatoresc instituie poprirea si daca datoria este "prescrisa"!
Daca stii ca este prescrisa atunci te duci frumusel la un avocat sa o conteste.

Altfel platesti si daca au trecut 7 ani, angajatorul iti opreste din salariu. Nu este treaba lui sa verifice daca este sau nu prescrisa.
Asta este treaba ta si este normal sa fie asa tu esti interesat sa "scapi" de datorie.

Acum, de ce executorul semneaza poprirea pe o datorie prescrisa este alta problema.
Dpmdv motivul este extrem de simplu, nu sunt controlati de nimeni sunt stat in stat.

Probabil sunt amante, copii, nepoti, etc ale unor oameni din justitie ca prea au aparut ca ciupercile dupa ploaie.

Daca stii ca ultima plata a fost facuta cu mai mult de trei ani in urma contesta executarea.

Edited by razvan_u, 29 December 2017 - 19:12.


#14
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 razvan_u, on 29 decembrie 2017 - 19:11, said:

Acum, de ce executorul semneaza poprirea pe o datorie prescrisa este alta problema.
Pentru că prescripția se constată la cererea debitorului, nu operează din oficiu.

#15
Sephh

Sephh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 28.04.2006
Am si eu niste intrebari.

Daca moare executorul sau cabinetul acestuia se desfiinteaza ce se intampla?

Daca nu te gaseste cu venituri sa zicem timp de 10 ani, te gaseste dupa? cum te poate urmari?

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Sephh, on 29 decembrie 2017 - 21:21, said:


Daca moare executorul sau cabinetul acestuia se desfiinteaza ce se intampla?

Daca nu te gaseste cu venituri sa zicem timp de 10 ani, te gaseste dupa? cum te poate urmari?
1. daca se desfinteaza cabinetul executorului, a pierdut banii cel care l-a angajat sa-i recupereze creanta, dar asta nu te scapa de datorie fara constatarea prescriptiei, "recuperatoru" angajeaza alt executor, se poate vorbi mai mult, dar esenta s-a inteles.
2. Daca nu contesti in 15 zile de la venirea plicului cu executarea, nu mai scapi de datorie niciodata.

#17
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Dar dacă plicul cu executarea silită nu ajunge la adresa corecta și ajunge la vechea adresa? Atunci cum știi ca ești executat silit?


#18
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Stii cand ti se vor bloca toate conturile sau vei primi la serviciu somatie sa iti retina din salariu suma datorata, in cazul in care nu ai conturi bancare.Daca nu ai nici serviciu sau alta sursa de venituri, executorul va cerceta si executa proprietati, bunuri, etc.
Deobicei te gasesc chiar daca ti-ai schimbat domiciliu si serviciu de mai multe ori, nu pentru instintare ci pentru executare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate