Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Problema disc frana fata bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007
Salutari,

Mi-am cumparat si eu o bicicleta Velors recent (sunt incepator) si nu reusesc sa ii reglez frana pe disc de pe fata. Am reglat distante si toate cele, dar discul se desurubeaza de pe butuc cand o folosesc.Nu e fixat cu suruburi, asa cum am vazut in filmuletele de pe youtube, pur si simplu se insurubeaza pe butuc, doar ca in sensul de mers in spate, iar cand merg normal se desurubeaza cand franez. Ma poate ajuta cineva?

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dacă e nouă, garanție. Discurile alea ar trebui să aifă filetul invers.

#3
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007

View PostMembruAnonim, on 29 decembrie 2017 - 11:39, said:

Dacă e nouă, garanție. Discurile alea ar trebui să aifă filetul invers.

E posibil sa fie montata invers? O pot intoarce si are sensul de infiletare invers. Mi se pare greu de crezut ca le fac cu filetul gresit...

#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
sau e pusa roata invers.

#5
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu cumva ar trebui intoarsa roata ?
Daca de exemplu ai acum discul pe dreapta, intorci roata ca sa ajunga discul pe stinga. Astfel insurubarea pe butuc o sa ajunga sa fie invers fata de acu si o sa fie in sensul de mers in fata.

#6
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007

View Postneoliviu, on 29 decembrie 2017 - 11:44, said:

sau e pusa roata invers.

e pe partea dreapta montat discul.

Cred ca e roata invers. Asta pare a fi problema.
Multumesc tuturor.

#7
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La o cautare pe google, am gasit citeva biciclete Velors care au discul frina fata pe stinga.
Doar pe spate au pinioanele si lantul pe dreapta.

Attached File  3098485_bicicleta-velors-thunder-26_1.jpg   104.49K   27 downloads Attached File  bicicleta-mtb-ht-24-velors-v2456a,-cadru-alumini_2934_1_1512653190.jpg   288.54K   25 downloads

#8
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007

View Postflorin71_skoda, on 29 decembrie 2017 - 11:53, said:

La o cautare pe google, am gasit citeva biciclete Velors care au discul frina fata pe stinga.
Doar pe spate au pinioanele si lantul pe dreapta.

Attachment 3098485_bicicleta-velors-thunder-26_1.jpg Attachment bicicleta-mtb-ht-24-velors-v2456a,-cadru-alumini_2934_1_1512653190.jpg

Da, asa pare. Multumesc!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu există disc pe drapta. Toate furcile au sistemul de prindere pe stânga. Pune o poză reală cu bicicleta.

Edited by MembruAnonim, 29 December 2017 - 12:21.


#10
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Nu are cum sa fie montata roata invera pentru ca nu exista prindere pentru etrier.
Sistemul de franare e pe partea stanga, atat pe fata cat si pe spate. Pe dreapta e transmisia (foi, pinioane, lant, schimbatoare.
Insa daca initiatorul spune ca discul de frana e in dreapta atunci e clara problema: e furca rotita cu fata in spate si ghidonul montat gresit.
Se demonteaza etrierul (2 suruburi), se slabesc suruburile de la pipa, se intoarce furca astfel incat sistemul de franare sa fie pe stanga si apoi se monteaza totul inapoi.
Acelasi lucru se poate vedea si la urechile de prindere a rotii.
Pune cateva poze cu minunea.

Edited by Kroghy, 29 December 2017 - 13:09.


#11
justrazvan

justrazvan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.04.2007

View PostKroghy, on 29 decembrie 2017 - 13:05, said:

Nu are cum sa fie montata roata invera pentru ca nu exista prindere pentru etrier.
Sistemul de franare e pe partea stanga, atat pe fata cat si pe spate. Pe dreapta e transmisia (foi, pinioane, lant, schimbatoare.
Insa daca initiatorul spune ca discul de frana e in dreapta atunci e clara problema: e furca rotita cu fata in spate si ghidonul montat gresit.
Se demonteaza etrierul (2 suruburi), se slabesc suruburile de la pipa, se intoarce furca astfel incat sistemul de franare sa fie pe stanga si apoi se monteaza totul inapoi.
Acelasi lucru se poate vedea si la urechile de prindere a rotii.
Pune cateva poze cu minunea.

Da, asta era problema. am intors furca cu 180 de grade si s-a rezolvat problema. Greseala de clasa I, dar asa invatam :)

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
BIne ca s-a rezolvat. Acum apasa butonul ala verde pe care Like la mesajul cu rezolvarea problemei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate