Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ford focus 2 vs citroen c4

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 21.04.2016
Salut, doresc sa cumpar o masina cu consum scazut, ma gandeam la Citroen c4 1.6 hdi sau Ford Focus 1.6 Tdci
Din aceste 2 modele as vrea sa va dati cu parearea care este cea mai buna in raport calitate pret.

Astept parerile voastre.
Mutumesc

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Focus

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ford Focus 2 1.6 TDCi nu e foarte stralucit, mai ales daca are filtru de particule.
Recomand Focus 2 1.8 TDCi sau motorizare benzina + gpl.

#4
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 01.05.2006
CitroC4

#5
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Motoarele sunt aceleasi,ambele au filtre de particule.
Mai departe alegi masina care-ti place mai mult.

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu as merge pe C4. Nu nepaparat din motive de fiabilitate, cred ca e cam la fel cu Focusul, dar parca mie imi plac mai mult masinile frantuzesti si asiatice. Nu mi-am luat niciodata masinile alea pe care le vrea toata lumea. asa am ajuns sa am Citroen, Peugeot si Daewoo. Toate deodata si multumit de toate desi Citroenul e proaspat intrat in familie de vreo 2 saptamani  Posted Image
  Pana la urma ia-o aia care iti place mai mult ca aspect, dotari, interior, exterior etc.
Cat despre filtrul de particule... Daca e diesel si e euro 5 il are sigur, indiferent de marca si model. Daca e euro4 unele au, altele nu, chiar de la ceeasi marca si acelasi model, e in functie de anii de fabricatie.
Sa cauti masini fara filtru de particule inseamna sa te orientezi spre masini mai vechi, majoritatea inainte de 2005-2006.

Edited by PoeOvidiu, 28 December 2017 - 09:00.


#7
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Au același motor 1.6 hdi de proveniență PSA. Ca posesor de c4 îl recomand, am condus și focus1 ca mașină de servici,  benzina 1.4. Clar, mult mai bine dotat c4, întreținerea tot acolo.

#8
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 24.12.2005
Eu am condus Peugeot 307 1.6 HDI an 2007 (care este același motor cu cel de pe C4) pentru 130.000 km făcuți în 3 ani. Motorul era varianta de 90cp. Îți pot spune că avea un consum bun și nu am avut probleme cu el cu excepția unei garnituri care a fost înlocuită. Și cu siguranță 1.6 HDI a fost un motor fiabil, dar întotdeauna la mâna a doua lucrurile sunt diferite față de achiziția de nou. Indiferent ce alegi, îți urez succes!

Edited by asul, 28 December 2017 - 17:15.


#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
motorul este identic.
c4 mi se pare uratel in 4 usi, focus imi place mult.

interior sunt ambele tot pe acolo, poate c4 un pic peste daca vorbim de varianta pre-facelift de la focus.

motoarele identice.

as lua pe care o gasesc in stare mai buna. c4 cred ca e ceva mai ieftina la achizitie. totusi la ambele m-as feri de diesel si as lua 1.6 benzina.

#10
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
c4. Ford is facute din barda.

nu ca c4 ar fi cine stie ce masina

#11
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 18.07.2016
Si c4 e facuta manual....asta si rolls-ul. Voi va auziti, sau cititi ce scrieti inainte de a posta??

#12
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View PostDarkage_, on 08 februarie 2018 - 08:42, said:

Si c4 e facuta manual....asta si rolls-ul. Voi va auziti, sau cititi ce scrieti inainte de a posta??

da man , e subiectiv , fiecare cu parerea personala.

eu vad c4 ca avand mai multa personalitate ca un banal focus. nu mult peste , dar mai mult. daca ar mai face una cu volanul ala care nu se misca mijlocul ar fi si mai si...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate