Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

E bună de ceva carcasa asta pentru Raspberry Pi?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Salut! Doresc să achiziționez un RPi 3 model B însă nu prea știu ce carcasă să aleg.

Carcasa asta: https://www.optimusd...  cu ventilator inclus e bună de ceva? Nu mai stiu unde am citit (pe un site străin) că ventilatorul nu prea se împacă cu radiatorul pt. procesor și trebuie schimbat cu unul puțin mai subțire. (bine, asta nu ar fi o problemă pentru că mai pot "scurta" din radiator)
Se observă vreo diferență de temperatură?

Edited by red46, 27 December 2017 - 18:53.


#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
carcasa e din plexiglas taiat la CNC. problema cu ele e ca sunt cam friabile, risti sa se sparga un colt cand o montezi/demontezi si sa nu o mai poti folosi

#3
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 Fane, on 27 decembrie 2017 - 19:01, said:

carcasa e din plexiglas taiat la CNC. problema cu ele e ca sunt cam friabile, risti sa se sparga un colt cand o montezi/demontezi si sa nu o mai poti folosi
Atat de fragile sunt? Deci să mă feresc?

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
nu pot sa afirm cu siguranta ca si asta este asa friabila, dar eu am avut doua asemenea carcase pt raspberry pi cu hifiberry si la prima am avut probleme. la a doua capatasem experienta si am fost atent la montaj.

#5
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Sunt casante.
Daca nu strangi tare suruburile, nu le lovesti, nu le torsionezi, nu le etc, sunt ok.
Ventilatorul poti sa il montezi si la exterior daca loveste radiatorul.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 red46, on 27 decembrie 2017 - 19:05, said:

Atat de fragile sunt? Deci să mă feresc?
Arata misto, dar tabla ordinara disipa caldura muuuult mai bine ca plexiglass-ul.
Acum, vrei performanta sau frumusete?

#7
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

 ericmario, on 27 decembrie 2017 - 19:16, said:

Arata misto, dar tabla ordinara disipa caldura muuuult mai bine ca plexiglass-ul.
Acum, vrei performanta sau frumusete?
Am văzut într-un videoclip cu o carcasă asemănătoare urm. temperaturi:

Fără nimic: 81,7*C
Doar radiator: 75,2*C
Ventilator fără radiator: 63,4*C
Ventilator cu radiator: 54,2*C

O cumpăr pe asta până la urmă.

#8
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Mi-a ajuns ieri pachetul. După mai multe încercări eșuate am reușit să asamblez carcasa.

1. Connector-ul pt. ventilator avea contactele expuse fix pe partea cu ceilalți pini GPIO și făcea un scurt de toată frumusețea dacă nu observam. Am îndoit puțin contactele opuse și am lipit bandă izolatoare de connector pentru a evita eventuale probleme.

2. Cablul ventilatorului e lung ca naiba. Abia se închide capacul carcasei.

2. Carcasa nu a venit cu șuruburi de prindere a plăcii și se cam mișcă.

Temperaturile sunt OK în schimb.

#9
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Tot de acolo mi-am luat si eu carcasa, insa am optat pt. varianta "sandwich". Ii teapana, nu misca si nu joaca nimic pe ea. Intr-adevar, firele coolerului sunt lungi, insa le-am scurtat.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Cam tarziu vin si eu cu sfatu` - am montat carcasa din aia+ ventilator.
In cazul meu, am avut luat si un kit de radiatoare de aluminiu pentru RPI. Ventilatorul l-am montat in interiorul carcasei, e cam aproape de radiator dar merge.
O chestie interesanta e ca ventilatorul e putin cam zgomotos, eu am masurat tensiunile pe pinii de la RPI si am gasit o tensiune mai mica, pe la 3 v de la care am alimentat ventilatorul care a devenit ultrasilent.

#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Pe ventilatoru' ala scrie maaaare "Made in China" :D
L-am alimentat pe 5V, nu l-am remarcat ca fiind zgomotos.

Apropos, ca sa nu deschid topic nou, folositi careva ecranele alea mici de 5'' sau 7''? As conecta la el un ecran de 7'', ca la ala imi raman pinii de date liberi, chestie care ii foarte importanta pentru mine.

#12
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016
Nu e indicat sa consumi mai mult de 50mA de la linia de 3V, iar ventilatorul acela consuma in jur de 200mA.

Chiar si asa, am observat ca viteza ventilatorului scade odata cu cresterea utilizarii procesorului. Daca tin procesorul la 100% cu cpuburn-a53 pot auzi cum puterea ventilatorului scade, iar dupa ce opresc stress test-ul isi revine la turatie maxima. Foarte ciudat.

Ventilatorul e de cea mai proasta calitate. Scoate niste sunete ingrozitoare uneori si trebuie sa-l opresc cu mana ca sa inceteze. Temperaturile in schimb sunt OK.

Am reusit sa stric carcasa intr-un final dupa ce am dezasamblat-o pentru curatare. Ce sa zic..ma declar multumit!

Am de gand sa fac o carcasa din lemn vara asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate