Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Lista cu toate taxele ce trebuie sa le plateasca un SRL

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Se găsește undeva o listă cu toate taxele și impozitele ce trebuie plătite de către o firma/ Srl?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Dupa ce te hotarasti exact ce cod CAEN si dimensiune.

Una e sa crosetezi chilti de lana cu maxim 10 angajati, alta e sa produci panificatie cu 100 de angajati.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu-ti ajunge marea depresie fiscala de anul asta ? Vrei sa incepi anul 2018 in chinuri ?

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mergi la ONRC si te indruma ei. Taxele difera de la CAEN principal la numarul de angajati si numarul de puncte de lucru (de exemplu, firma la care lucrez are 5 puncte de lucru declarate in Sectorul 4, din care 3 active si ne-am trezit cu taxa de salubrizare pentru toate 5, deci variaza atat la ONRC, cat si local).

#5
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostLex404, on 27 decembrie 2017 - 15:00, said:

Dupa ce te hotarasti exact ce cod CAEN si dimensiune.

Una e sa crosetezi chilti de lana cu maxim 10 angajati, alta e sa produci panificatie cu 100 de angajati.

Mă interesa o listă  cu toate taxele și pentru fiecare domeniu ca sa stiu de unde iese cel mai bun profit, ca ideile de afaceri sunt multe dar fondurile pentru investiții limitate și nu ajung pentru fiecare idee.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In Codul Fiscal le ai cu toate spetele.

View PostPololica, on 27 decembrie 2017 - 15:04, said:

Mergi la ONRC si te indruma ei.
N-are treaba inmatricularea cu fiscalitatea (ANAF e cu asta din urma).

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Sunt cateva sute de domenii de activitate.

Nu cred ca are cineva o lista pentru toate. Plus ar fi irelevant.

Fiecare trebuie sa stie ce vrea, nu sa aleaga ce are taxe mai putine. Taxe mai putine pot insemna si costuri mai mari de productie, manipulare, depozitare, intretinere, costuri salariale, etc.

Tu trebuie sa ai un plan de afaceri bine stabilit, cercetare pe teren, piata target, concurenta, etc. Daca vrei sa fie bine.

Daca nu, cele mai putine taxe le plateste industia IT (si videochat). Te pricepi?

Plus ca pentru multe domenii de activitate Administratorul trebuie sa aiba studii de specialitate. Adica, nu iti poti deschide farmacie daca tu esti lingvist de limbi moarte.

Asta asa, pe scurt.

#8
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postspinname, on 27 decembrie 2017 - 15:09, said:

Mă interesa o listă  cu toate taxele și pentru fiecare domeniu ca sa stiu de unde iese cel mai bun profit, ca ideile de afaceri sunt multe dar fondurile pentru investiții limitate și nu ajung pentru fiecare idee.

Ramai cu ideea daca asta e abordarea.
Cand or sa apara taxele o sa-ti pierzi ideea.

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
spinname , tu chiar crezi ca exista asa multe idei de afaceri aducatoare de profit incat le poti selecta in functie de nivelul individual de taxare ? Cred ca overseas ti-a dat o sugestie inteleapta .

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
A citit cartulii motivationale gen Kyosaki.

#11
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostJurasikMan, on 27 decembrie 2017 - 15:34, said:

spinname , tu chiar crezi ca exista asa multe idei de afaceri aducatoare de profit incat le poti selecta in functie de nivelul individual de taxare ? Cred ca overseas ti-a dat o sugestie inteleapta .

Idei sunt, unele mai profitabile ca altele. De ce sa te arunci intr-o afacere dacă nu afli mai intai ce taxe ai de platit la stat în funcție de anumite situații, nu e asta parte din planul de afacere? In fine, probabil ca rămâne de consultat doar codul fiscal deși aș fi preferat ceva mai focusat doar pe SRL.

View Postoverseas, on 27 decembrie 2017 - 15:42, said:

A citit cartulii motivationale gen Kyosaki.

Poate veniți și cu ceva constructiv, de mistocari e plin forumul.

#12
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Cel mai bine iti spune un contabil .

#13
Turbina-MiG21

Turbina-MiG21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 27.12.2017

View Postbobyploiesti, on 27 decembrie 2017 - 16:11, said:

Cel mai bine iti spune un contabil .
Da, cineva care a mai trecut prin sistem.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postneagu_laurentiu, on 27 decembrie 2017 - 15:11, said:

In Codul Fiscal le ai cu toate spetele.


N-are treaba inmatricularea cu fiscalitatea (ANAF e cu asta din urma).

Eu n-am pomenit de ANAF, ci de o Primarie (taxa locala). Codul Fiscal are, intradevar, taxele si impozitele la nivel national, dar le are doar pe cele pe carele colecteaza Guvernul si stabileste marjele in care se pot scalda primariile la impozitare (impozitarea pe proprietati in special). O taxa locala nu o stabileste Guvernul, ci autoritatea locala si trebuie s-o ia in calcul.

Ai vazut la stiri cu chioscurile de presa? Stii ce taxe se platesc la ele in Bucuresti? Stii ce documente trebuiesc depuse? Daca nu stii, iti spun eu: la fiecare primarie trebuie acte diferite (pe langa cele standard: CUI, contract de spatiu, puncte de lucru, iar daca esti proprietar al chioscului mai adaugi autorizatia de constructie cu toate schitele si PUZ (s-ar putea sa incurc PUZ cu planul de amplasament, nu ma pricep, sunt ceva desene tehnice necesare pe langa partea de text legala), contract cu ADP de sector, etc). La sectorul 4 nu e necesar contract de salubrizare pentru ca taxeaza din oficiu, la celelalte sectoare am vazut ca se cere.

E un haos si e normal sa ceara un document cu tot ce ar trebui sa plateasca.

Deci, ceva care sa le aiba pe toate n-ai sa vezi. Trebuie sa te decizi pe ce directie o iei si vei putea vedea ce ai de plata.

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPololica, on 27 decembrie 2017 - 16:40, said:


Eu n-am pomenit de ANAF, ci de o Primarie (taxa locala). Codul Fiscal are, intradevar, taxele si impozitele la nivel national, dar le are doar pe cele pe carele colecteaza Guvernul si stabileste marjele in care se pot scalda primariile la impozitare (impozitarea pe proprietati in special). O taxa locala nu o stabileste Guvernul, ci autoritatea locala si trebuie s-o ia in calcul.

In plus mai sunt si alte feluri de taxe (dari) nefiscale ascunse prin alte legi.

#16
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
vrei sa iti deschizi o firma in fiecare domeniu de pui intrebarea asta ? :)

#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postspinname, on 27 decembrie 2017 - 15:09, said:

Mă interesa o listă  cu toate taxele și pentru fiecare domeniu ca sa stiu de unde iese cel mai bun profit, ca ideile de afaceri sunt multe dar fondurile pentru investiții limitate și nu ajung pentru fiecare idee.
Ce legatura au taxele cu profitul? Profitul se calculeaza inainte de taxe.

#18
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAndreysc7, on 27 decembrie 2017 - 17:11, said:

vrei sa iti deschizi o firma in fiecare domeniu de pui intrebarea asta ? :)

Vreau sa fac comparație între domenii diferite.
Ex: Investesc suma X în domeniul 1 sau 2 sau 3 și vreau să aflu cu ce profit rămân după plata taxelor specifice fiecarui domeniu.

View Postbladhaund, on 27 decembrie 2017 - 17:15, said:


Ce legatura au taxele cu profitul? Profitul se calculeaza inainte de taxe.

Vorbesc de profitul cu care voi umbla in buzunar. Taxele intra in buzunarele altora.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate