Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat achizitie orga electronica pentru incepator

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

Poll: Orga incepator (3 member(s) have cast votes)

Ce orga ati recomanda pentru un incepator dintre urmatoarele?

  1. Yamaha EZ-220 (1 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Casio CTK 3200 (1 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  3. Yamaha YPT-240 (1 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. Casio CTK-3200 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Yamaha PSR-300 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#1
peelpenel

peelpenel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.11.2009
Sunt incepator si as dorii sa achizitionez o orga electronica. M-am orientat spre urmatoarele :
Yamaha EZ-220
Casio CTK 3200
Yamaha YPT-240
Casio CTK-3200
Yamaha PSR-300

Edited by peelpenel, 27 December 2017 - 14:16.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si cu ce te avantajeaja vreuna din alegeri?  Vrei sa inveti, invata pe una ieftina si proasta. Daca vezi ca ai talent si te duce capul si ambitia, treci la una mai de soi. Daca nu, cel putin ai limitat pierderea. Nu incepi scoala de soferi pe un "benweu 7"

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Yamaha EZ-220 - nevasta-mea are asa ceva. Eu-s cu chitara.

Are beculete unde iti arata pe ce clapa sa apesi. Are prostia aia de functionalitate ca daca apesi mai tare clapa se aude mai tare. O gramada de melodii si alte functionalitati. Pentru incepatori e buna, recomand. Nu stiu care sunt diferentele intre toate orgiile :P de mai sus.

Edited by Bursul, 27 December 2017 - 14:38.


#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pentru formarea digitației și a metronomului se recomandã claviaturã gen roland g-800 g-1000, mai greuță...dar nu de pian
Recomand cele 2 modele fiind relativ extrem de foarte eftene....preț raportat la calitate.
În yamaha meritã investit de la modelele tyros încoace, în rest, poți desena pe fața de masã clapele și cînți pe ele...

Edited by sarac.lipit, 27 December 2017 - 15:28.


#5
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Are dreptate userul sărac.lipit
Orgile alea sunt niște panarame. Cauta sa studiezi, daca ai posibilitate, pe instrument rece, nu pe orgi.

#6
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
La EZ-220 afișajul este foarte mic și nu este rabatabil (deci e sub un unghi prost pt că atunci cînd cînți stai în fața pianului, nu deasupra lui ca atunci cînd faci o poză), practic nu prea vezi ce notă ai apăsat, dacă îți pasă de acest aspect.

chestia cu iluminatul tastelor e de efect, dar e cam inutilă. Ca să înveți să cînți este important să înveți să citești notele, nu să înveți pe dinafară o piesă anume.

#7
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
Mai bine spune-ne bugetul, apoi poate gasim ceva mai bun.

Eu am inceput pe un EZ220, apoi am avut un PSR E333 (800 de lei in 2010, mergeau ritmuri romanesti pe ea), Korg PA50SD si acum am un Roland E60 cu touch si tot felul de nebunii de nu stiu sa le folosesc pe toate. Conteaza bugetul...asa poti gasi orga potrivita, chiar daca esti incepator, si chiar daca are multe functii sau nu.

Asta cu "incepator" e o chestia asa... Toate orgile pot fi folosite de incepatori, la capacitatea lor. Cand incepi sa inveti termeni muzicali si diverse setari ale instrumentului, se schimba tot... Sfatul meu, ia-ti ceva bun de la inceput, chiar daca e SH. Dar atentie, sa nu fie forjate prin Biserici de pocaiti sau de eu stiu ce lautari. De asta-ti dai seama dupa praful de pe dungile carcasei, culoarea clapelor si cel mai usor...dupa sunetul si simtul clapelor la atingere. Pot face un click daca sunt uzate, ori poti sa ai impresia ca se lipesc contactele de cauciuc la atingere usoara a unei clape.

Toate instrumentele din lista ta trebuia sa iasa din discutie...

Edited by tibi_filip, 27 December 2017 - 18:26.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am studiat orga electronica in copilarie la scoala populara de arte si te pot ajuta cu niste sfaturi. Vrei sa faci cariera in asa ceva ?

#9
peelpenel

peelpenel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.11.2009
Bugetul ii la un maxim de 700 lei de aceea si modele de mai sus am vrut sasa aiba sensibilitate la apasare. Vreau sa invat de placere nu sa fac cariera

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
touch response se numeste functia de la orga penru sensibilitatea la apasare, chiar sa urmaresti sa aibe asa ceva. Ce gen de muzica doresti sa abordezi ? Vrei sa faci compozitie muzicala si sa conectezi orga si la un PC cu un software audio ?

#11
peelpenel

peelpenel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.11.2009
Ca si gen ar fi pop. Acompaniament as vrea sa fac nu compozitie, mai mult de relaxare imi doresc sa invat de aceea nu vreau/nu pot sa investesc mult in acest hobby. tibi_filip nu ma deranjeaza echipament second mai ales intr-un buget de pana la 700 lei, modelele scrise mai sus is cateva modele care le-am gasit cu touch response. Sunt deschis la sugestii! Posted Image

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te-ai oprit asupra unui singur gen de muzica, desi probabil ca vei mai aborda si altele, atunci nu va fi foarte complicat, 1 style pentru muzica pop il poti folosi la enorm de multe melodii doar sa te asiguri ca la orga pe care o avei achizitiona poti schimba instrumentele dintr-un style. Recomand alegerea un SH in acest caz, sa ai un prieten cu care sa mergi si sa verifice asa cum a spus si Tibi, cei care au mai cantat pe la nunti cu orgile au o expresie " a scapat taranul tuica pe orga" ca vine la tine sa ii dai dedicatii, acele instrumente din start trebuie evitate.

#13
tibi_filip

tibi_filip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 24.05.2015
In 700 de lei poti alege o jucarie foarte smechera, si poate si mai ieftina de atat, pe care o poti conecta prin USB la un PC si canta tot ce-ti trece prin cap. Eventual o claviatura MIDI destul de decenta si poti ramane si cu ceva banuti de un software original. Te-ai incadra in banii astia. Daca vrei ceva SH, atunci poti sa te uiti dupa un G800, G600, G1000, ori dupa vreo ocazie pe OLX, dar o sa dureze. Eu pe a mea am luat-o de acolo, ce-i drept...cu un defect. Dar asta nu ma impiedica sa-i dau forja zilnic si s-o folosesc cum vreau si pentru ce vreau. Urmareste anunturile de pe net cu rabdare si poate prinzi ceva bun.

Ca un sfat daca te pui sa cumperi ceva SH, nu te entuziasma cum am facut eu. Am cumparat orga de la un nene, la vreo 60 km de mine. Defectul din anunt nu m-a interesat pentru ca puteam folosi instrumentul la casti/statie. Cand am ajuns acasa am inceput sa ma joc si am descoperit ca mult mai multe chestii nu mergeau la ea, nu doar ce mi-a zis individul. Asta e, am luat-o-n cur si-am tacut din gura, am fost acolo si am testat-o. Nu mi-a bagat-o in buzunar. Dar orice ai cumpara, ca e nou, ca e vechi, pune mana si documenteaza-te inainte.

Citesti diverse chestii prin anunturi(functii, butoane, termeni), cauta, vezi ce inseamna si ce face fiecare chestie. Mai apoi o sa te ajute, o sa ai o baza cand iei ceva si-o sa folosesti la maxim orga. Degetele isi dau drumul singure daca esti tanar, ai chef si ureche muzicala...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate