Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Viata de apoi.Posibilitatea existentei

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Primul punct din regulamentul ariei iti cere sa te abtii (deci sa-ti "vezi" tu "de viata ta"): https://forum.softpe...iziuni-ipoteze/

View PostDJPocaitul, on 25 decembrie 2017 - 14:10, said:

Imi pare f.f.rau ca spui acest neadevar in ziua de Craciun!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! DETEST ATEII !!!!!!!!!!!!!!!

Pe aceasta arie nu sunt acceptate argumente teologice (fundamentate in dogmele religioase) si nu dorim reiterarea conflictelor dintre teisti si atei. Te rog ca pe viitor sa te abtii de la flame si sa nu iti mai defulezi emotiile negative pe aceasta arie, mai ales prin exces de majuscule si semne de punctuatie, daca nu doresti sa fii sanctionat.

Aria de religie este alaturi si este singura arie de pe forum pe care sunt permise abordarile religioase/ exprimarea de opinii a caror valoare de adevar este apreciata in functie de dogmele unei religii particulare. Pe restul ariilor ne bazam doar pe logica si bun simt (common sense).

#20
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View PostDJPocaitul, on 28 decembrie 2017 - 23:46, said:

Ai sa raspunzi in fata Domnului !

Nu raspund decat in fata Unicornului Roz, savit fie-i numele!

Ontopic: Exista viata dupa moarte, dar sub alte forme.

Edited by christinne69, 29 December 2017 - 09:21.


#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu nu pricep ce va tot preocupati de problema asta...Ca exista , ca nu exista....care e problema? Unii zic ca exista viata dupa moarte altii zic ca cei care cred in viata de apoi au fumat ceva....Chiar asa de mult va preocupa subiectul asta de il dezbateti la fiecare sarbatoare religioasa? Da-o naiba de treaba o sa aflati voi in cele din urma daca exista sau nu viata dupa moarte. Cei care nu mai rezistati curiozitatii puteti afla in orice moment raspunsul. Totul tine doar de voi. Problema la voi, de fapt, e ca va tremura chilotii cand va ganditi la moarte....ca faceti pe voi de frica in fata ei si vreti sa aflati daca in viata de apoi o sa puteti da la bu...,scuze, vroiam sa zic ca o sa fie ca in viata. Pana mea....moartea face parte din evolutia vietii.....ce va tot sperie asa de tare?

Edited by Clovis, 02 January 2018 - 23:14.


#22
Moroiul_lui_retele

Moroiul_lui_retele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 03.03.2018
Bineînțeles că există viață după moarte. De fapt, care moarte? Nu există moarte, ci doar un salt către altă viață.
Trupul este sortit destrămării, însă sufletul, SUFLETUL este nemuritor. Este alcătuit din lumină pură și reprezintă cea mai puternică forță din Univers și va dăinui pentru veșnicie.

#23
Crisskaddy

Crisskaddy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.03.2019
Există viata de apoi.altfel cum ar exista și viata asta ?

#24
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Noi suntem energie, ceea ce e denumit suflet. E demonstrat stintific ca exista, prin cantarirea unui om inainte si imediat dupa moarte. Ne reincarnam. Sufletul nu moare, doar trupul :)

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Sufletul este calator... corpul ramane in pamant.
La un moment dat, sufletul  poate patrunde intr-un alt corp (de nou nascut) dar odata intrat in acel corp se pierde trecutul. Acel copil nu isi va aduce aminte despre trecutul sufletului (despre viata lui anterioara) deci nu este chiar reincarnare.
Si nu se stie daca sufletul calatoreste doar pe planeta noastra sau in univers, cautand alte locuri.

Edited by rz, 20 April 2019 - 21:38.


#26
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMoroiul_lui_retele, on 03 martie 2018 - 20:59, said:

Bineînțeles că există viață după moarte. De fapt, care moarte? Nu există moarte, ci doar un salt către altă viață.
Trupul este sortit destrămării, însă sufletul, SUFLETUL este nemuritor. Este alcătuit din lumină pură și reprezintă cea mai puternică forță din Univers și va dăinui pentru veșnicie.

Problema e ca fasciculul asta mega luminos e capabil de mari atrocitati. Vedeti vreo contradictie in asta ?

#27
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Ce rost are sufletul si cum de nu intra doua intr-un trup?

#28
Iuno

Iuno

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.04.2019
eu cred ca da, exista alta viata dupa moarte, altfel nu am putea vorbi si explica existenta, continuanitatea si radacina ADN-ului
ce este ADN-ul din punct de vedere stiintific?
o acumulare de informatii culmea, ca grafica, seamana cu o spirala, deci cu urcusuri, coboriri (adaptari) si iar suisuri (acumulare de noi informatii)

acestea nu se pierd niciodata si difera de la un individ la altul

#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postrodica1978, on 23 aprilie 2019 - 21:45, said:

Ce rost are sufletul si cum de nu intra doua intr-un trup?

De ce sa nu intre ?
De ce sa nu fie si 2 trupuri la un suflet ? Cat doarme unul, e activ celalalt.
Tot soiul de combinatii.

#30
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Un fel de bipolari :)

#31
yolo4ever

yolo4ever

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 10.01.2018
viata de apoi exista cu siguranta doar  ca noi nu intelegem inca ce se intampla mai departe dupa moarte. dar de existat eu sunt 100% sigur ca exista.

#32
obosit

obosit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 31.12.2018
exista numai pentru oameni sau si pentru animale? daca omor un purice, asta trece in alta dimensiune? dar pentru bacterii? daca un macrofag de al meu inghite o bacterie, asta trece in alta dimensiune? dar pentru ganduri? daca nu dau atentie unui gand, asta ce face?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate