Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Inmormantari in stil tibetan (sky-burial)

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postrealduc, on 23 decembrie 2017 - 16:47, said:

asiaticii stiau scrie si citi cu mii de ani inainte de asa-zisa civilizatie europeana !
Nici o problema asta nu i-a impiedicat sa ramana tot acolo, timp de mii de ani cu oarece regres in ultimele 2000 ani pana cand au inceput sa se civilizeze in contact cu civilizatia occidentala
LE
O inmormantare, in pamant, la taranoaia, cu un popa ca sa facem pe plac rudelor..., fara lume multa si fara cheltuieli pe tot felul de tampenii asa cum vedem din pacate, e suficient de "eco" si de decenta.

Edited by 2003spirit, 23 December 2017 - 16:55.


#38
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Post2003spirit, on 23 decembrie 2017 - 16:45, said:

E mai "eco" decat sa mai cheltui energie cu obtinerea de fainuri proteice.Posted Image
O fi eco, dar nu-i sanatos. Nu toti care crapa sunt sanatosi. Unii mai au si ceva boli transmisibile, asa ca e indicat sa fie procesati si sterilizati inainte de consum.

#39
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Post2003spirit, on 23 decembrie 2017 - 16:50, said:

Nici o problema asta nu i-a impiedicat sa ramana tot acolo,

exact!!! iar marile migratii au venit de la duhul sfint .. voi chiar credeti ca o civilizatie continua de peste 2500 de ani, poate fi "civilizata" de una care a trait acele sumbre "dark ages" ???? care sute de ani a considerat ca spalatul dauneaza sanatatii ?

#40
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
E dizgratioasa si necrofilia, dar dupa ce esti mort nu mai are nicio importanta.

Discutam recent cu un prieten pe teme similare si el era convins ca m-as simti nasol sa nu vina sa-mi viziteze mormantul. Nu cred ca am reusit sa-l fac sa inteleaga ca, din moment ce sunt mort, nu mai conteaza daca imi viziteaza sau nu mormantul, decat pentru el poate.

#41
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

View PostDannyMC, on 23 decembrie 2017 - 16:43, said:

Zici ti se pare mai PUTIN macabra decat o inmormantare?!?! WTF!

Ma refeream la tot "pachetul" de imbalsamare etc. , chestii care se intampla in culise si pe care poate nu le vezi tu direct daca te duci doar sa participi la inmormantare. Faptul ca firmele de pompe funebre au reusit sa te convinga ca e "normal" si frumos sa desanguineze cadavrul si sa-l injecteze apoi cu cativa litri de chimicale care vor ajunge mai devreme sau mai tarziu in panza ta freatica sau vor calatori pe lantul trofic pana iti vor ajunge in farfurie nu mi se pare deloc mai putin macabru decat metodele astea folosite de tibetani, mentionate recunosc mai degraba pentru a starni o discutie si in acelasi timp de a te face sa te gandesti decat pentru a fi considerata o solutie viabila, dupa caum am scris deja mai sus :)

Daca vrei o paralela, multi se isterizeaza cand aud de sacrificii de porci in mod traditional romanesc, insa daca ar merge intr-un abator/ferma de crescut porci sa vada in ce conditii sunt crescuti si apoi sacrificati, probabil s-ar gandi mai bine inainte sa judece pe altii.

#42
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostOnan_Barbaru, on 23 decembrie 2017 - 16:52, said:

O fi eco, dar nu-i sanatos. Nu toti care crapa sunt sanatosi. Unii mai au si ceva boli transmisibile, asa ca e indicat sa fie procesati si sterilizati inainte de consum.
Am glumit. Doar nu crezi ca iau in serios asa ceva. Asta doar in filmele ce portretizeaza un viitor distopic e posibil. In realitate inmormantarile sunt foarte "eco" pentru cine este preocupat de aceasta nonproblema; Intr-un mormant de beton si fier armat se ingropa un numar mare de morti, Dupa un numar de ani vechile osemintele sunt puse in saculeti si se introduce urmatoarea generatie de morti. La noi asa se procedeaza. Mormintele familiei mele au avut pe altii inainte si vor avea pe altii dupa noi.

Edited by 2003spirit, 23 December 2017 - 17:01.


#43
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Si cu oasele ce faci? Ca alea rezista cateva mii de ani...

#44
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View Postr_murphy, on 23 decembrie 2017 - 16:54, said:

considerat ca spalatul dauneaza sanatatii ?
Pai tu inveti istorie din romane de fictiune scrise in anii 70?!

#45
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostOnan_Barbaru, on 23 decembrie 2017 - 16:52, said:

O fi eco, dar nu-i sanatos. Nu toti care crapa sunt sanatosi. Unii mai au si ceva boli transmisibile, asa ca e indicat sa fie procesati si sterilizati inainte de consum.
Chiftelute! Posted Image

#46
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017

View PostOnan_Barbaru, on 23 decembrie 2017 - 17:03, said:

Si cu oasele ce faci? Ca alea rezista cateva mii de ani...
Asta e o gluma. Poti sa te duci la administratia unui cimitir si sa intrebi cat rezista oasele in mormintele astea de beton de la noi. Ai sa vezi cand o sa incepi sa-ti ingropi parinti, rude, ca oasele nu rezista mii de ani.  Decat pe canalul Discovery rezista atat.
LE
Pe unii o sa incepi sa-i dezgropi incepand cu sapte ani ca sa pui pe altii...

Edited by 2003spirit, 23 December 2017 - 17:10.


#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Post2003spirit, on 23 decembrie 2017 - 17:04, said:

Pai tu inveti istorie din romane de fictiune scrise in anii 70?!
din pacate, am invatat in anii 70 si da citeam fictiune pe paine, pentru ca net, ciuciu, la vremea aia, dar treaba cu spalatul toxic am aflat-o "acum" de la "ei" de la triscovery ;)  sa nu-mi spui ca nu este o sursa credibila.

#48
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Una peste alta mie nu mi se pare nimic "eco" la metodele astea moderne de inmormantare. Sa dai 10.000. euro sau mai mult. Te "ecologizeaza" bine la buzunar! E mai ieftin cu popa si cu babe, in tarana, la marginea unui sat
LE
Totusi e bine sa ramanem deschisi la nou. As prefera ca BOR sa accepte incinerarile. Restul sunt fantezii si tampenii trendy
LE
Singurul lucru in neregula cu cimitirele noastre este excesul de beton, fier, marmura si putinatatea copacilor. LE Ce facem noi aici e gargara sa mai treaca timpul, noi, familiile noastre, de fapt suntem cu plata cimitirului si a bisericii la azi... Unii deja avem locurile de veci, cele ale familiei. In primul rand mi-as dori sa se dea o lege care sa interzica sa mai tii mortul in casa, macar la oras, si sa-l transporti exclusiv cu mijloace auto pana la capela, fara cardurile aruncatoare de monede pe la intersectii.

Edited by 2003spirit, 23 December 2017 - 17:36.


#49
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Post2003spirit, on 23 decembrie 2017 - 17:16, said:

si putinatatea copacilor.

hmmmm, iti recomand calduros o documentare in cimitirul bellu inainte sa mai sustii si altele asemenea. cica ar fi p'acolo niste pomi de pe vremea lui eminescu ..
ai putea spune ca ala nu este reprezentativ, ca astea "noi" sunt pustii. normal, daca au pina in 10-15 ani, normal sa fie fara pomi, dar timpul le rezolva pe toate. vezi si prin celelalte cimitire "din bucuresti" (cazul meu) nu de la periferie, sa vezi cum stau cu pomii Posted Image

View Post2003spirit, on 23 decembrie 2017 - 17:16, said:

mi-as dori sa se dea o lege care sa interzica sa mai tii mortul in casa, macar la oras, si sa-l transporti exclusiv cu mijloace auto pana la capela, fara cardurile aruncatoare de monede pe la intersectii.
dorinta este deja realitate .. ti-au luat-o inainte javrele astea.

Edited by r_murphy, 23 December 2017 - 17:52.


#50
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Eu as prefera mormantul si copacul...asa si la mine in cimitir sunt copaci..., alee cu banci... Insuficient dupa gustul meu.
LE
Ufollow ca suntem offtopic; am plecat din "sky" si am ajuns tot in... groapa.

Edited by 2003spirit, 23 December 2017 - 17:54.


#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

View Post2003spirit, on 23 decembrie 2017 - 17:53, said:

Eu as prefera mormantul si copacul...

cind se va infiinta bene gesseritul ..

#52
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
E buna metoda. In felul asta scapam de cadavre si in plus facem niste pasarele fericite.

PS: Prin scapatul de cadavre intelege fiecare ce vrea. Si nu, nu am omorat pe nimeni inca.

Edited by Zark, 23 December 2017 - 19:20.


#53
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Chestia e ca nu avem pasari de alea la noi in tara...poate daca ulii s-ar indura dar nu prea cred. Tot gainari raman.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Uliu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate