Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Casa parter Arges

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postradumiki, on 24 decembrie 2017 - 18:45, said:

Cat despre incalzirea cu lemne...mi-e greu sa cred ca 1 ha de padure iti asigura consumul ptr. incalzire, sa nu mai zic de celelalte nevoi ptr. o viata. Din cate stiu eu padurile chiar si particulare sunt exploatate in regim silvic. Si eu imi fac o casa si tragand linie as iesi mai ieftin in timp sa-mi cumpar  un ha de padure daca asta mi-ar garanta combustibilul ptr. intreaga viata. Altfel, incalzirea cu lemne este scumpa si mai peste mana in sensul ca trebuie tu sa alimentezi centrala (banuiesc ca nu-ti faci sobe in fiecare odaie).  Eu mi-am facut planul cu pompa de caldura insa daca ai gaz in apropiere poate ar fi investitia initiala mai usor de suportat.
Eu cred ca ideile acestea sunt bazate mai mult pe prejudecati.
Mai intai de toate un om rational ar trebui sa clarifice cate lemne de foc ar putea obtine anual de pe acea suprafata de 1 ha de padure. Apoi in functie de cata energie termica poate oferi acea cantiatea de lemne - sa-si croiasca pierderile de caldura a viitoarei locuinte. Astfel se obtine o incalzire gratuita, avand in vedere ca energia este produsa local din proprietatea d-tale. Asta prevede si trendul reducerii consumului de combustibili fosili pentru incalzirea locuintelor la aproape zero : https://forum.softpe...0#entry19090985
Cat priveste '"disconfortul"" alimentarii zilnice a agregatului termic, rog sa ma credeti ca este mult mai redus, decat cand ti s-a luat o faza sau un senzor de la pompa de caldura ti s-a decalibrat si din 22 decembrie firma care iti face service-ul iti sugereaza sa revii dupa Sarbatori.. A nu se intelege ca sunt impotriva pompelor de caldura, insa dupa cum am tangenta cu peste o jumatate de suta de astfel de instalatii din 2004 in coace, le recomand doar celor care isi pot permite sa plateasca si 500 Euro pe an pentru service... Daca, insa, ar fi sa aleg eu cu ce sa-mi incalzesc locuinta personala, avand padure in proprietate privata, as alege fara indoiala incalzirea cu lemne, folosind un cazan de zidarie cu condensatie montat in demisol/subsol, care sa functioneze cu circulatie naturala al agentului termic si absolut independent de electronici, piese in miscare si energie electrica. Astfel tot service-ul s-ar reduce la: eliminara cenusii cca o data la doua saptamani, verificarea anuala al tractului de gaze, iar curatarea suprafetelor s-ar realiza o data la doi ani cu conditia folosirii lemnelor cu umiditatea sub 17%. Sa incarci focarul o data pe zi si doar cand e simtitor mai frig afara cel mult de doua ori - nu este deloc o problema, chiar si pentru locuinte de 190 mp, al caror necesar termic trebuie sa fie sub 8 kW. Tehnologiile exista asa ca nu va povestesc din vise.
Sabatori fericite in continuare cu caldura in case indiferent de ce nu s-ar intampla la retele ! Posted Image

#20
RaduCiolan

RaduCiolan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.12.2017
Craciun fericit tururor!
@talica: ai si un plan pentru casuta cu acoperisul rosu? Arata foarte bine.
Legat de incalzire, gaze nu sunt in zona, iar cu alte surse n-as vrea sa experimentez. O sa analizez varianta cu soba zidita, am vazut una intr-un alt topic construita in zona livingului, dar alimentarea se facea din camera tehnnica.
Oricum ar fi, vreau neaparat camera tehnica cu acces din casa, si o usa exterioara pentu alimentarea cu lemne. Am vazut multe cazuri unde fie trece cu lemnele prin toata casa, fie trebuie sa iasa afara ca sa ajunga la centrala. No way!
Am fugit...miroase a sarmale si nu ma pot concentra:)


#21
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View PostRaduCiolan, on 22 decembrie 2017 - 20:59, said:

Salutare tuturor
140 mp utili sunt cam mult pentru 2 adulti + 2 copii (asta daca nu vreti si camera de oaspeti, birou sau mai stiu eu ce). Personal m-am incadrat in 101 mpu pt 3 dormitoare(~12mpu)/sufragerie (23mpu) /bucatarie (14 mpu), parter pe care nu l-as schimba pt nimic altceva.
Ai scris ca ai curent: la ce distanta este? racordarea poate costa destul de mult.
Terenul este ingradit? Gardurile costa....... mult.
Apa freatica este ok in zona ? !!! Atentie mare: poate fi mai rentabil un put ceva mai adanc care sa furnizeze apa potabila decat n-sisteme de filtrare a apei care costa f mult si necesita mentenanta
Pt terenul din spate ai alt acces? daca nu sa lasi o fasie min 5 m latime pt drum, daca nu ai 2 maini de stanga presupun ca il vei


Bugetul "la cheie" este la limita sau chiar subdimensionat pt 140 mpu (asta daca nu faci rabat la tot ceea ce inseamna faza "la rosu" )
NU iti face planuri de mutat si finisat/terminat ulterior parti din casa, este frustrant si in lipsa unor "bani gramada" doar din salariu este greu... iar cand vor veni si ceilalti locuitori aflati "in proiect" te asigur ca vei avea pe ce cheltui banii. Bugeteaza de la inceput trotuare, mobila, electrocasnice.
Oricum odata mutat iti vor veni destule idei care implica bani si munca: un solar, un foisor, un beci..etc, asta pe langa gradinarit, livata ...

Revenind la buget:
- din total scade 10-15% pentru diverse si neprevazute, o sa afli tu pana la final de ce :)
- restul ii imparti la 500 eur/mp construit si vezi ce suprafata construita iti permiti
- mai scazi ~22% si iti rezulta suprafata utila, cam 115 mpu dupa calculele mele.
Planul casei il gandesti cu ruleta in mana masurand camerele unde locuiesti acum. Daca vrei baie mai mare cu inca 3 mp... adaugi inca 1.500 eur la buget... si tot asa.

#22
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
La multi ani!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate