Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Intrebari despre amplificator.

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
In primul rand ce este un amplificator? Si nu ma refer la cum arata unul, stiu cum arata dar ce face el? Care este diferenta daca conectez o pereche de casti la telefon, la laptop etc vs daca o conectez la un amplificator? O sa se auda mai tare? De ce? Adica telefonul meu nu foloseste castile la maxim? In ce caz se foloseste asa ceva?
Si inca ceva, ce este acea impedanta care se masoara in Ohm? Stiu ca este un fel de rezistenta, si cu cat este mai mare cu atat poate trece mai mult curent prin .. nu stiu ce si de aici rezulta volum mai mare, nu?

#2
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
sa citesti un pic aici http://www.soundblog...toarelor-audio/

Pe scurt ,atat cat ma pricep,amplificatorul amplifica sunetul :),diferenta o face cat de bine si nu conteaza ca se va auzi MAI TARE ci cat de calitativ.Cu impedanta ai observat in articol ca este un pic invers fata de ceea ce credeai tu.
Daca vrei amplificator pt casti exista o gama variata si calitativa in aceasta categorie,iti recomand barndul FIIO pt asa ceva..

#3
lucinik

lucinik

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2017
Am nevoie de o informatie,executa cineva transformatoare de iesire si alimentare pentru amplificatoare cu lampi?
Multumesc anticipat!

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 g0dafk, on 21 decembrie 2017 - 18:38, said:

In primul rand ce este un amplificator? Si nu ma refer la cum arata unul, stiu cum arata dar ce face el? Care este diferenta daca conectez o pereche de casti la telefon, la laptop etc vs daca o conectez la un amplificator? O sa se auda mai tare? De ce? Adica telefonul meu nu foloseste castile la maxim? In ce caz se foloseste asa ceva?
Si inca ceva, ce este acea impedanta care se masoara in Ohm? Stiu ca este un fel de rezistenta, si cu cat este mai mare cu atat poate trece mai mult curent prin .. nu stiu ce si de aici rezulta volum mai mare, nu?
Amplificatoarele scot semnal de putere pe iesirea de boxe. Acesta nu e compatibil cu semnalul ce alimenteaza o pereche de casti. Le arzi in1/2 secunde!
De obicei amplificatoarele au o mufa dedicata /jack pentru casti. Pe aceasta iesire semnalul e oarecum similar in caracteristici cu ce scoate un telefon sau o tabeleta. Exista si amplificatoare dedicate de casti ,care sunt cu totul altceva. Daca castile au o impedanta nominala mai mare de 50 ohmi e posibil sa se auda insuficient de tare pe aceste iesiri: de telefon ,tableta ,iesirei dedicate la amplificatoare HI-FI. Daca impedanta e sub 50 ohmi n-ar trebui sa fie probleme.

 lucinik, on 21 decembrie 2017 - 19:08, said:

Am nevoie de o informatie,executa cineva transformatoare de iesire si alimentare pentru amplificatoare cu lampi?
Multumesc anticipat!
In zona Moldovei este:
http://www.petra-toroid.ro/
In rest nu prea mai stiu. Mi-a zis un amic din Iasi ca sunt seriosi.

Edited by edigee, 21 December 2017 - 21:31.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
"De obicei amplificatoarele au o mufa dedicata /jack pentru casti. Pe aceasta iesire semnalul e oarecum similar in caracteristici cu ce scoate un telefon sau o tabeleta."
La mine nu e cazul. Daca conectez castile la iesirea pentru casti de la amplificatorul Technics se schimba sunetul, chiar daca potentiometrele ce regleaza tonul sunt in pozitie neutra iar volumul e cu mult mai puternic decat poate laptopul singur, abia suport sa dau la jumătate, mai mult nu am avut curaj, imi fac griji atat pentru urechi cat si pentru casti. Desi se schimba sunetul, oricum se deosebeste telefonul de laptop, cu telefonul calitatea e mai proasta si volumul mai mic.

#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Castile astea sunt de mai multe impedante iar pentru a fi conduse corect au nevoie de nivel de semnal corespunzator in functie de impedanta acestora.
90% din amplificatoarele de putere de pe piata care au iesire de casca nu au integrat circuit de amplificare separat pentru casti.Semnalul la iesirea de casca este cules direct de pe iesirile de putere L/R,iar nivelul este redus cu ajutorul unui banal divizor rezistiv.Conectorul TRRS are contact auxiliar care in momentul introducerii jack-ului comanda decuplarea releului care alimenteaza iesirile amplificate spre boxe.
In general aceste iesiri sunt proiectate pentru casti uzuale de 32ohmi. Pentru casti cu impedante mari trebuie neaparat amplificator dedicat.
Iesirile de casti de pe telefoane, tablete, etc folosesc etaje de putere subdimensionate, deobicei acelasi etaj care amplifica si difuzoarele integrate in device care fiind de putere si impedanta mica........(de unde sa mai ai nivel corespunzator pe sarcina de 32ohmi)
Calitatea e data de integratele de proasta calitate din astfel de scule.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 geo123, on 04 februarie 2018 - 15:43, said:


90% din amplificatoarele de putere de pe piata care au iesire de casca nu au integrat circuit de amplificare separat pentru casti.
Alea care au de obicei le recunosti la o prima impresie dupa un eventual buton de reglaj de volum separat pentru casti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate