Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Generalitati: Brad in ghiveci care sa poat fi plantat la primavara...

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi bine sa dai/tai niste gauri mai mari ?(10 mm x 10 mmm) si putin pe laterala fundului.
Ceva de genul asta:

Attached File  container.jpg   71.52K   9 downloads

Ar fi fost bine daca puneai pe fundul ghiveciului niste pietre.
Drenajul este foarte important, altfel radacina poate putrezi.

Edited by pasilla, 24 December 2017 - 19:19.


#20
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
@pasilla:
Dupa postarea aia de semi epilog n-am mai intrat aici. Am sa practic niste gauri laterale asa cum recomanzi. Are logica drenarea, intr-adevar. Pietre nu mai am cum sa pun...

Am tinut bradul in casa (departe de calorifer) 7 zile. Am pus cateva globuri, legate pe crengile mai sanatoase, in apropiere de tulpina, dupa care l-am scos in balcon. Pe balcon temperatura a fost cam de 10-12 grade C.
Cele 7 zile in care l-am tinut in camera a fost udat cu cam 200 ml zilnic. Dupa scoaterea pe balcon, cam 50 - 100 ml o data la doua zile.
Astazi l-am ransportat in casa de la curte, unde tempertura era de cca 6 grade C. Casa nefiind incalzita temperatura o sa tot scada. Intentionez sa-l mai ud saptamanal (in weekend cand ajung acolo) cu cca 50-100 ml apa, iar daca temperatura scade 1 grad sa nu-l mai ud deloc. Daca temperatura va ajunge sub zero grade, intentionez sa-i protejez cumva radacina. Sa infasor ghiveciul cu saci, hartie, ceva care sa tina neste aer intre suprafata acestuia si incinta..
Daca voi prinde o zi cu sol uscat si neinghetat, am sa-l transplantez atunci, conform indicatiilor celor de la care l-am cumparat.
Daca nu, il voi tine in casa in ghiveci si-l voi scoate afara cand se va putea.

Acum bradul arata bine, e verde, nu i-au cazut frunze in timpul manipularii de mutare. Posibil ca 'amanuntele' acestea sa nu fie suficient de elocvente, dar altfel nu-mi dau seama cum as putea sa ma prind daca inca e sanatos...

Daca mai aveati sfaturi, ca sa-i creasca sansa de supravietuire, va muntumesc anticipat si voi incerca sa le aplic.

Bradul arata ca in poza atasata.

Attached Files



#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Ce faci, il tot scoti si-l bagi? Au fost multe zile calde, il plantai si gata, aia ii era aclimatizarea.

#22
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Nu ajung acolo unde trebuie sa-l plantez decat in weekend. Cand a fost mai cald, n-am putut ajunge.
Doar l-am bagat in camera pentru 7 zile, dupa care l-am tinut pe balcon si acum in casa neincalzita la 5-6 grade...

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Viorelsolar, on 22 decembrie 2017 - 12:00, said:

Am luat și eu unul de cca. 1m înălțime de la Dedeman, dar îl împodobesc pe balcon la rece, apoi după sărbători îl voi transplanta într-un ghiveci mult mai mare și îl scot la curte, măcar să-l mai împodobesc și în 2018 dacă va trăi până atunci ! Posted Image
Nu.  O sa ai niste craci goale.

 FaneDuru, on 20 ianuarie 2018 - 17:33, said:

@pasilla:
Dupa postarea aia de semi epilog n-am mai intrat aici. Am sa practic niste gauri laterale asa cum recomanzi. Are logica drenarea, intr-adevar. Pietre nu mai am cum sa pun...


Bradul arata ca in poza atasata.
Ala nu e brad crescut in ghiveci daca cu ghiveciul ala l-ai cumparat. Din pacate romanii nu se lasa de smecherit lumea. Pacat. Bradul are sanse mici sa se prinda.

Edited by Clovis, 07 April 2018 - 22:03.


#24
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 Clovis, on 07 aprilie 2018 - 21:52, said:

Ala nu e brad crescut in ghiveci daca cu ghiveciul ala l-ai cumparat. Din pacate romanii nu se lasa de smecherit lumea. Pacat. Bradul are sanse mici sa se prinda.
L-am cumparat intr-un soi de galeata, mai mica cu cca 30 % decat ghiveciul in care l-am transplantat...

Acum, ma gandesc ca poate nu e rau sa va tin la curent cu evolutia bradului in discutie...
Peste iarna temperatura din casa n-a scazut sub 1 grad. L-am udat asa cum scriam in comentariul precedent, saptamanal.
De prin martie, cand a inceput sa se incalzeasca si in casa, cu ceva mai multa apa. Spre sfarsit de martie i-au aparut niste muguri, care se tot umflau, semn ca traieste...
La inceput de mai mugurii s-au spart si au aparut mici crengute, verde crud...
Pe 10 mai am scos ghiveciul afara, pentru aclimatizare. Temperatura de afara era mai mare cu doua, trei grade decat cea din interior. L-am udat zilnic...
Pe 19 mai l-am plantat in curte si udat cam cu 5-8 litri apa zilnic.
Pe 4 iunie era plin de crengute verde crud, chiar si varful se inaltase cativa cm. Varful crestea cam 3-4 mm pe zi, timp de vreo 20 de zile, pana s-a oprit (oarecum) brusc din crestere. Frunzulitele noi au capatat culoare de verde mai inchis si nu mi-am dat seama daca da semne de 'oboseala', ori asta e modalitatea lui fireasca de dezvoltare... Asta dupa perioada aia in care a plouat abundent si nu stiam cat de bine i-a 'placut'.
Timp de vreo doua luni n-am inregistrat schimbari notabile si ma intrebam daca-i merge bine.
Cu vreo doua saptamani inainte am bagat de seama ca la extremitatile noilor crengute si pe varf au aparut niste muguri care tot se umfla...
Nu stiu daca exista si ramurele de toamna, dar astept sa vad ce-o sa mai apara.
Atasez si niste poze...

Attached Files



#25
AlexR2007

AlexR2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 25.03.2007
Felicitari FaneDuru. Am reusit sa prind si eu doi brazi Nordmanniana si un molid, cumparati de pe la magazinele de bricolaj in perioada sarabatorilor. Anul acesta am mai cumparat patru brazi, dar sansele sa se prinda cred ca sunt foarte mici fiindca se vede ca radacinile au fost taiate absolut ciobaneste.

Cred ca regulile ar fi sa fie cat mai mici si sa aiba radacinile cat mai mari, sa fie plantati doar pe temperaturi pozitive, cu pamant de calitate si sa fie udati din abundenta in prima zi.

Nu inteleg totusi aceasta piata a brazilor. Cei crescuti in ghiveci sunt foarte scumpi (500-600 RON), cei scosi din pamant si pusi in ghiveci pentru sarbatori sunt in jur de 100-150 RON. Daca tot scoti un brad din pamant, de ce nu l-ai scoate cat de cat OK, astfel incat sa aiba sanse sa se prinda? Sau poate cei care ii comercializeaza chiar isi doresc sa nu se prinda.

#26
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Bradul în discuție pozat astăzi 4 mai 2019.
Plin de muguri, pare să-i meargă cât se poate de bine...

Attached Files



#27
diesel

diesel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.07.2003
Fane, ce mai face bradutul pe vremea asta? A mai crescut?

Apropo... daca se taie sau se rupe varful bradului, ii mai creste altul?

#28
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
sanse mari sa ramifice si sa obtii 2 virfuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate